Az Európai Parlament (EP) Georgiával kapcsolatos szerdai állásfoglalása beavatkozás az október 26-i georgiai parlamenti választásba az ellenzék javára - jelentette ki csütörtöki sajtókonferenciáján Mamuka Mdinaradze, a Georgiai Álom-Demokratikus Georgia kormánypárt végrehajtó bizottságának titkára.
Az EP-képviselők által jóváhagyott dokumentumban a Georgiának nyújtott uniós finanszírozás befagyasztását és szankciókat követeltek azokkal - köztük név szerint a kormánypárt alapítójával, Bidzina Ivanisvilivel - szemben, akik az európai tisztségviselők szerint "aláássák a demokráciát" az országban.
A határozatban bírálták Georgia külföldi befolyásra vonatkozó törvényét, valamint az LMBT-propaganda tilalmáról szóló jogszabály elfogadását is.
"Amellett, hogy ez beavatkozás az ország belügyeibe, egyben a választások befolyásolására tett kísérlet a Nemzeti Mozgalom javára" - jelentette ki Mdinaradze a Miheil Szaakasvili volt georgiai elnök által alapított korábbi kormánypártra utalva. Mint kifejtette, az európai parlamenti képviselők azt követelik a georgiai hatóságoktól, hogy töröljék az LMBT-propagandát tiltó törvényt.
"Ha azt állítják, hogy a georgiai népet támogatják, akkor mit is akar a georgiai nép? Hogy legyen LMBT-propaganda az iskolákban és a televízióban?" - kérdezte a georgiai politikus.
Szavai szerint az állásfoglalás arra is felszólítja a georgiai hatóságokat, hogy vezessenek be gazdasági szankciókat Oroszország ellen. "Ez azt jelentené, hogy Georgia minden számítás szerint gazdaságilag legalább kétszer rosszabb helyzetbe kerülne, mint a koronavírus-világjárvány idején" - hangoztatta Mdinaradze.
Georgiában október 26-án tartanak parlamenti választást.
Az EP szerdai állásfoglalása kiemelte, hogy jóllehet Georgia 2023 decemberében tagjelölti státuszba került, a jelenleg kormányon lévő Georgiai Álom-Demokratikus Georgia párt egyre inkább a tekintélyelvűség felé sodródik, példaként pedig az "LMBT-közösség jogai", illetve a sajtószabadság megnyirbálását, valamint a civil társadalom és a nem kormányzati szervek elleni fellépést említi.
Az elfogadott szövegben a képviselők kiemelték: nem történhet előrelépés az Európai Unió és Tbiliszi kapcsolataiban, amíg a kifogásolt törvényeket vissza nem vonják.
(MTI nyomán)