A texasi Nemzeti Gárda tagjai jogosultságot kaptak a határon illegálisan érkezők letartóztatására hétfőtől - jelentette be Greg Abbott, Texas kormányzója vasárnap keltezett közleményében.
A Mexikóval határos amerikai szövetségi állam vezetője arról számolt a közösségi médiában kiadott közleményben, hogy a szövetségi kormányzattal kötött megállapodás értelmében a Nemzeti Gárda texasi katonái is őrizetbe vehetnek a határon illegálisan átlépő bevándorlókat, amennyiben egy szövetségi bevándorlási hatóság tisztségviselője is jelen van.
Kristi Noem belbiztonsági miniszter a Fox News hírtelevíziónak Texasban adott, hétfőn sugárzott interjúban megerősítette, hogy a Nemzeti Gárda teljes jogosultságot kapott letartóztatásra és őrizetbe vételre.
Hétfőn az Egyesült Államok déli határára látogat Pete Hegseth védelmi miniszter, akinek első, kormánytagként tett hivatalos látogatása vezet Texasba.
A miniszter elutazása előtt kiadott közleményében azt ígérte, hogy megteremti az elnök által elvárt teljes ellenőrzést a határ felett, és úgy fogalmazott, hogy a "határbiztonság egyben nemzetbiztonság".
Donald Trump elnök hivatalba lépése napján, január 20-án rendeletben intézkedett arról, hogy 1500 aktív szolgálatban álló katonát vezényeljenek az Egyesült Államok mexikói határtérségébe védelmi feladatokra. A katonaság mozgósítását az tette lehetővé, hogy az elnök hivatalosan határ-vészhelyzetet hirdetett ki.
A szövetségi Bevándorlási és Vám Végrehajtás (Immigration and Border Enforcement) adatai szerint január 21. és január 31. között a hatóságok 7774 letartóztatást hajtottak végre az illegálisan az Egyesült Államokban tartózkodókkal szemben, valamint 5536 megkeresést is küldtek bűncselekmény miatt hatósági őrizetben tartott illegális bevándorlók átadására.
Vasárnap Los Angelesben tüntetők több száz fős csoportja zárt le egy forgalmas autóutat tiltakozásul a Trump-adminisztráció fellépése ellen az illegális bevándorlással szemben. A megmozdulást nagy rendőri készültség mellett biztosították, de senkit nem vettek őrizetbe - számoltak be a hatóságok. Vasárnap San Diegóban és a Texas állambeli Houstonban is utcára vonultak a kitoloncolások ellen tiltakozók.
(MTI)