Alaposan belekavart Donald Trump vámbejelentése a világgazdaságba: a tőzsdék bezuhantak, és teljes a bizonytalanság az új termékek árával kapcsolatban, az emberek pedig érthető módon feszültek, ugyanis az árkülönbségek végső soron náluk fognak lecsapódni. Nem meglepő tehát, hogy elkezdődött bizonyos termékek felvásárlása az USA-ban: a Bloomberg szerint a vásárlók megrohamozták az Apple-üzleteket, hogy új iPhone-t szerezzenek.
Mint ismert, az Apple számos termékét Kínában gyártották, ám a cég éveket töltött azzal, hogy termelése nagyobb részét Vietnámba helyezze át, ahol a vámok alacsonyabbak voltak, mint Kínában. A cupertinói cég főleg Apple Watchokat, Maceket, AirPodokat és iPadeket gyártott ebben az országban, de az iPhone-ok gyártása nagyrészt ma is Kínában folyik. A Kínára kivetett 54 százalékos vám miatt tehát sokan úgy érzik, igencsak meg fog drágulni az Apple okostelefonja.
Szinte minden vásárló megkérdezte tőlem, mi lesz az árakkal, fognak-e emelkedni – mondta a lapnak nyilatkozva egy Apple-üzlet dolgozója, aki elmondta: a cég egyelőre nem adott útmutatást dolgozóinak az ilyen kérések megválaszolására, pedig a vámok hivatalosan április 9-én, szerdán lépnek hatályba.
Az Apple egyesült államokbeli üzletei az elmúlt hétvégén nagyobb eladásokat tapasztaltak, mint az előző években bármikor, még a Black Fridayt is beleszámítva, állítja egy, a cég pénzügyeit jól ismerő személy. Az Apple szóvivője nem kívánt nyilatkozni a kérdésben. A lap úgy tudja, hogy az Apple a beszállítók profitján tervez elsősorban megszorítást eszközölni, és ha ez nem elég, az alacsonyabb árrést is hajlandó elviselni azért, hogy ne emelkedjenek jelentősen az árak.
Az azonban egyelőre kérdéses, hogy a következő, szeptemberi iPhone-bemutatón mennyivel fognak emelkedni az új mobilok és kiegészítők árai.
A cupertinói cég a hírek szerint május 1-jén jelenti be második negyedéves pénzügyi eredményeit, így Tim Cook vezérigazgatónak és Kevan Parekh pénzügyi vezetőnek tökéletes lehetősége lesz arra, hogy megvitassák a tarifák hatását. A tőzsdei tarifa-összeomlás különösen súlyosan érintette az Apple-t. A cég értékelése több mint félbillió dollárral esett vissza a múlt hét utolsó két kereskedési napján, és a részvények a legrosszabb háromnapos veszteséget szenvedték el a 2001-es dot-com buborék kirobbanása óta.
(24)