„Megdöbbentő, hogy ez a név észrevétlen maradt az elmúlt hetven évben, mióta Franciaország felszabadult a náci uralom alól” – írta a BBC által idézett levelében A Simon Wiesenthal Központ vezetője a francia belügyminiszternek, annak a településnek a névváltoztatását követelve, amelyet úgy hívnak: La Mort aux Juifs – azaz "Halál a zsidókra!".

Ön szerint is teljesíteni kell a Wiesenthal Központ követelését? Voksolhat szavazásunkon a portál jobb oldalán!Shimon Samuels levelével ellentétben azonban nem volt észrevétlen a név, sőt, a pofátlan zsidó hazudozása ellenére nem a német megszállás, hanem a 11. század óta, mások szerint 1306 óta létezik: 1992-ben már kérte egy gittegylet a néhány házból álló település nevének megváltoztatását, sikertelenül.
„Senkinek nincs baja a zsidókkal, de nem lep meg, hogy az ügy megint előjött” – mondta a BBC-nek Marie-Elizabeth Secretand. Courtemaux polgármester-helyettese szerint nevetséges belekötni a régi név jelentésébe, Marie-Elizabeth Secretand tehát számíthat arra, hogy órákon belül közellenség lesz a nemzetközi zsidóság szemében. Remélhetőleg nem fog ez az ügy is bocsánatkéréssel és a zsidó parancs teljesítésével végződni.
Zoom
Igen kedves kis falu benyomását kelti, már csak a neve alapján is
Franciaország ma a legnagyobb európai zsidó közösségnek ad otthont, félmillió fővel, ám az elmúlt évezredben a gazdanép vezetői többször megelégelték cselekedeteiket. II. Fülöp Ágost uralkodásának kezdetén 1181-ben például a zsinagógák elvételét, a zsidók ingatlanjainak konfiskálását és kiűzetésüket rendelte el a királyi földekről – de sajnos nem a teljes királyságból. 1198 után azonban - még rosszabb - engedélyezte visszatérésüket. Utódja, IX. Lajos azonban ismét vagyonelkobzást rendelt el a keresztes háborúk finanszírozására.
1306-ban IV. (Szép) Fülöp rendelkezett hasonló módon, kiűzetve őket, kilenc évvel ezután azonban megint visszatérhettek. A tiltások és engedélyezések váltakozása később is megmaradt, az egyenjogúsítás a 18. században indult és Napóleonnal teljesedett be.
A spanyolok már változtattak
A falu neve azonban nem egyedülálló: Spanyolországban a közelmúltig létezett egy Castrillo Matajudíos nevű település. Castrillo, a zsidóölő azonban - fájdalom - már nincs a térképen, miután májusban az 56 fős falu 29 lakója a változtatás mellett szavazott – de legalább maradt valami a lényegből: a falut ugyanis Castrillo Motajidíosra nevezték át, az egyetlen betűmódosítással így a zsidóölőből zsidóhalom lett.
(Index korrigálva)