A huszadik század második felében Észak-Amerika egyik leghírhedtebb és legfélelmetesebb csoportja volt a Hell's Angels, vagyis a Pokol Angyalai nevű motoros banda. A csoport jóval többről szólt annál, minthogy pár szakállas férfi motorozgatott fel-alá az országban, komoly etikai kódexük és szabályzatuk volt. Persze rossz hírnevükre is rászolgáltak, rengeteg csetepatéban vettek részt. Ugyanakkor az amerikai sajtó szenzációhajhászatára tudatosan ráépítettek, úgy tartották, hogy a rossz hírnév is hírnév.
A Pokol Angyalainak története 1948-ig nyúlik vissza, amikor is különböző kisebb kaliforniai motoros közösségek egybeolvadtak. Maga a Pokol Angyalai elnevezés egy második világháborús repülőgép beceneve volt. Mivel az egyesület meglehetősen titokzatos volt, több fotóriporter és író is megpróbált a motorosok közelébe férkőzni, hogy megörökítse a Pokol Angyalainak hétköznapjait.
Zoom
A Pokol Angyalai nagyrészt olyan emberekből állt, akik a világháború után nem találták a helyüket, és nem tudtak újra beilleszkedni az amerikai társadalomba. Sokan a legszebb éveiket veszítették el a háború borzalmai miatt. A legtöbben iskolai végzettség híján nem igazán találtak megfelelő állást, ezért szembehelyezkedtek az amerikai álommal és fellázadtak ellene. Az angyalok motoroztak, hajszolták a nőket, néha napokig ugyanannál a bárnál lógtak, és mindenkivel verekedtek, aki beléjük kötött. Fontos volt az összetartás, ha valaki a Pokol Angyalai-klub tagjává vált, azt megvédték a többiek, ám egyúttal neki is kötelezően be kellett tartania a klub szabályait.
Persze a furcsa egyesületet a média is hamar felfedezte magának és elég meredek sztorikat kezdtek lehozni róluk, ezért az átlagos amerikaiak nem is kedvelték túlzottan őket. Ezzel szemben a 60-as évek ellenkulturális értelmisége kifejezetten kedvelte őket, mivel hozzájuk hasonlóan tudatosan szembehelyezkedtek a meglehetősen prűd amerikai normákkal.
Talán az egyik legismertebb történet az 1969-es, ingyenes Rolling Stones-koncerten történt Altamondban, ahol a Pokol Angyalait bérelték fel biztonsági személyzetnek. Bárki ötlete is volt az angyalok alkalmazása, valószínűleg nem tudta, mit vállalt, ugyanis a motorosok többsége erősen ittas volt, ráadásul hergelték is a tömeget. A közönség sorai között volt egy fiatal néger, aki valószínűleg valamilyen drog hatása alatt állt, és miután összekülönbözött az egyik motorossal, fegyvert rántott, mire az egyik motoros rávetette magát és több késszúrással végzett vele. Ezután eluralkodott a tömegpánik, a Rolling Stonest ki kellett menteni a helyszínről, a Pokol Angyalai pedig biliárddákókkal kezdték ütlegelni a közönséget, így az egész koncert befuccsolt.
A Pokol Angyalai és hasonló motorosbandák még ma is léteznek, és sokszor ugyanolyan vehemensek, mint fénykorukban voltak az Egyesült Államokban.
(M5 - Különóra nyomán)