Ukrajna hónapokon belül kezdetleges atombombát fejleszthet ki, ha Donald Trump megvonja az amerikai katonai támogatást – erről az ukrán védelmi minisztérium számára készített tájékoztató alapján számolt be a The Times.
A jelentés szerint az ország gyorsan képes lenne plutóniumból egy alapkészüléket építeni, az 1945-ben Nagaszakira ledobott „Fat Man”, azaz „Kövér ember” bombához hasonló technológiával.
– Egy egyszerű atombomba létrehozása, ahogyan azt az Egyesült Államok a Manhattan-projekt keretében tette, 80 évvel később sem lenne nehéz feladat – olvasható a dokumentumban.
Mivel nincs idő az urándúsításhoz szükséges nagy létesítmények megépítésére és működtetésére, a háborús Ukrajna kénytelen lenne helyette az ukrán atomreaktorokból kivont kiégett fűtőelemekből kinyert plutóniumra támaszkodni.
Ukrajna még mindig kilenc működő reaktort irányít, és jelentős nukleáris tapasztalattal rendelkezik, annak ellenére, hogy 1996-ban lemondott a világ harmadik legnagyobb nukleáris arzenáljáról. A jelentés megállapítja:
Az Ukrajna rendelkezésére álló reaktorplutónium súlya hét tonnára becsülhető… Egy jelentős nukleáris fegyverarzenálhoz sokkal kevesebb anyagra lenne szükség… Az anyag mennyisége több száz több kilotonnás taktikai hatóerejű robbanófejhez elegendő.
Egy ilyen bomba hatóereje körülbelül tizede lenne a Kövér Emberének – állapítják meg a dokumentum szerzői.
„Ez elég lenne egy egész orosz légibázis vagy koncentrált katonai, ipari vagy logisztikai létesítmények megsemmisítésére. A nukleáris töltet pontos ereje kiszámíthatatlan lenne, mivel a plutónium különböző izotópjait használnák” – mondta a jelentés szerzője, Olekszij Jizsak.
Frissítés: a szokásos taktika: lebegtetés után tagadnak
Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét – közölték vezető ukrán hírportálok Heorhij Tihij külügyi szóvivő X-en megjelent bejegyzésére hivatkozva.
Ukrajna elkötelezett az Atomsorompó egyezmény mellett; „nem rendelkezünk, nem fejlesztünk és nem szándékozunk nukleáris fegyvereket beszerezni” – szögezte le a szóvivő.
"Ukrajna szorosan együttműködik a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel, és teljesen transzparens az ellenőrzés tekintetében, ami kizárja a nukleáris anyagok katonai célú felhasználását” – áll a bejegyzésben.
(The Times - Index)
Korábban írtuk: