Az uniós igazságügyi és belügyminiszterek pénteki tanácskozása előtt kiderült, hogy amit évek óta mondunk, nem stimmel, papíron tökéletes az európai titkosszolgálatok és rendőrségek együttműködése, a valóságban nem – véli Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő.
Meglepő, hogy a párizsi merényletek kulcsfigurájának tartott férfiről, Abdelhamid Abaaoud-ról nem tudták a hatóságok, hogy Európában, illetve Franciaországban van, miközben hosszú évek óta mindenki azt hirdeti, hogy az európai titkosszolgálatok, rendőrségek minden információt kicserélnek – mondta a 180 percben Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő.
Az egyetemi tanár szerint a franciáknak fogalmuk sem volt róla, hogy a legkeresettebb terrorista évek óta nem Szíriában van. Abdelhamid Abaaoud egyébként korábban arról beszélt, hogy szabadon járkált Európa és a Közel-Kelet között.

Abdelhamid Abaaoud
„Tehát a helyzet katasztrofális”, az uniós igazságügy- és belügyminiszterek pénteki tanácskozása előtt kiderült, hogy amit évek óta mondunk, nem stimmel, papíron tökéletes az európai együttműködés, a valóságban nem, és jó pár európai vezető felvetette a rendőrségek és titkosszolgálatok felelősségét – vázolta a szakértő. Nógrádi György hozzátette, ennek hatására a németek bejelentették, hogy 2016-ra létrehoznak egy különleges felderítő rendőri egységet, amely mindenféle feladatra képes.
Nógrádi György szerint az uniós belügy- és igazságügy-miniszterek asztalán fekvő javaslatok nem adnak megoldást. Évek, hónapok óta arról van szó, hogy antiterror-stratégiát kell kidolgozni, meg kell vizsgálni a terrorszervezetek finanszírozását vagy hogy szigorúbb útlevél-ellenőrzés kell, ám minimális az, ami történik. „Tudom, hogy a papír mindent elbír, de egyszerűen nevetséges” – tette hozzá.
Zoom
Az "Európai" Unió fővárosa napjainkban
Az európai politikai vezetők döntő része alkalmatlan
Az egyetemi tanár arról is beszélt, szerinte a mai európai politikai vezetők döntő része alkalmatlan arra a feladatra, amire felkérték őket. Éles helyzetben képtelenek cselekedni. Nemhogy nem állnak hivatásuk magaslatán, de még középszerűen sem képesek vezetni Európát, aminek a hátrányait a kontinens fogja megsínyleni az eljövendő hetekben, hónapokban, években. Példának az Európai Bizottság elnökét, Jean-Claude Junckert hozta fel, aki a párizsi terrortámadás után azt találta mondani, nem kell változtatni a migránsok befogadásán. Nógrádi György szerint ez történelmi tévedés, "mellényúlás". A szakértő Donald Tuskot, az Európai Tanács elnökét is kritizálta, aki feltette a kérdést, Németország, amely a kontinens legdemokratikusabb és liberálisabb állama, mióta Európa létezik, miért nem küld nagyobb erőket a külső határok védelmére. Nógrádi György hangsúlyozta, Tusk egyetlen mondatában van az ellentmondás.
(Kossuth Rádió)