![]() |
Hajnali fél négy körül 9-10 fős "roma társaság" érkezett a szórakozóhelyre. Látszott rajtuk, hogy nagyon ittasak. József a táncteret figyelte, amikor a bejárati ajtónál álló jegyszedő szólt, hogy egy társaság azt mondta, nekik nem kell jegyet venniük, és benyomultak az előtérbe.
József felszólította őket, hogy vegyenek jegyet, és megpróbálta őket kifelé terelni az előtérből. Az is gond volt, hogy a társaság férfi tagjainak egy része félmeztelen volt, a többiek meg trikót viseltek. Közben odaérkezett egy dolgozó, aki mondta, hogy hívja a rendőröket, erre a társaság egyik tagja leköpte.
József erre bekísérte a hölgyet az előtérbe, a társaság meg utána tódult, és ekkor kezdődött a verekedés. Nyolcan, kilencen támadtak rá, ő próbált védekezni, és elállni a táncterembe vezető utat. Mire belökték, és székekkel, üvegekkel estek neki, miközben a vendégek menekülni kezdtek kifelé.
"Nyakba akarta szúrni az üveggel"
József földre került, úgy érezte, hogy az életéért harcol: ütötték a hátát és a fejét, közben rugdosták. Az egyik támadó a pult szélén letörte egy üveg nyakát, és egy éles cseréppel szúrt a nyaka felé. Reflexből felrántotta a vállát, és azt találta el az üveg, több centis nyílt sebet okozva.
Persze ő is védekezett, ahogy meséli, egy szétvert asztal egy darabjával. Ám közben egy teli üveggel is fejbe vágták, amitől a fején felrepedt a bőr. Végül csak a bárpult mögött nem fértek hozzá, és közel tíz perc után a támadók távoztak. Ekkorra a teremből már minden vendég kimenekült. József azt mondja, közben folyamatosan kiabálták: "Megölünk! Megdöglesz! Ez lesz az utolsó napod!" Verbalitásban főleg a társaság nő tagjai jeleskedtek, biztatták a férfiakat. Az egyik elkövető az eset után a kórházban is megfenyegette Józsefet, hogy vigyázzon magára, ennek nincs vége, csúnyán el lesz kapva, még aznap megkeresik.
A rendőrség végül a hívás után 12 perccel érkezett meg, a támadók addigra eltűntek, négyüket, három férfit és egy nőt a Király utcában fogták el. Úgy tudja, ők a rendőröknek is ellenálltak, veszekedtek. A többieket azóta sem találják.
"Mert romák"
Az ügyben ez év június 21-én volt az első tárgyalás, ahol a vádlottak teljesen eltérő vallomásokat tettek. Azt állították, csak azért nem engedték be őket a klubba, mert "romák", ráadásul őket támadta meg József, ők csak védekeztek. Egyikük azt hazudta, hogy agyrázkódása volt, semmire sem emlékszik, a másik azt, hogy a szabadban hányt, amikor kitört a verekedés, aztán fejbe vágták, és ő többre nem emlékszik.
A tárgyaláson tett vallomásaik egymással is ellentmondásba kerültek, még abban is, hogy hányan és milyen módon érkeztek a helyszínre, egyikük azt mondta, közben "hét kocsi érkezett bőrfejűekkel, akiknek a kezében kard volt".
A szemtanúk azonban József vallomását támasztották alá, sőt vele együtt többen is felismerték a hallgatóság között azt a másik nőt, aki szintén ott volt azon az estén, és leköpte az egyik vendéget, és tépte a haját. Őt azonban sem akkor, sem azóta nem vonták eljárás alá.
József elmondta, hogy nagyon rosszul esett neki, amikor az elkövetők védője az ő szavahihetőségét kérdőjelezte meg azzal, hogy valószerűtlen, miszerint egyedül verte vissza kilenc ember támadását, miközben az életét is védte.
József szerint érdekes fordulat ez azok után, hogy már korábban is ismerte a társaságot, ő is üzemeltetett egy másik szórakozóhelyet Szombathelyen, és ő volt az egyetlen, aki beengedte őket (így köszönték meg, ezért kell cigányokat beengedni - a szerk.), mert egyébként már mindenhonnan kitiltották a társaságot a balhék miatt. A szórakozóhelyen az volt a dolga, hogy védje a helyet és a vendégeket.
Az összes cigánynak van priusza
A bírósági anyagokból kiderült, hogy a társaság eljárás alá volt mind a négy tagjának volt már priusza. Egyikük ellen letöltendő börtönbüntetést, a másik három vádlott ellen felfüggesztett börtönbüntetést és pénzbüntetés kiszabását indítványozta. A letöltendő börtönbüntetést az indokolta, hogy az elkövető a bűncselekményt felfüggesztett szabadságvesztés próbaideje alatt követte el.
A történtek ügyében a vád garázdaság és könnyű testi sértés, az ügyészség egyikük ellen letöltendő börtönbüntetést, egy cigány ellen mindössze felfüggesztett börtönt kért, a másik két vádlottal szemben pedig csak pártfogó felügyelet elrendelését indítványozták.
A vád minősítésének alapja az igazságügyi orvosszakértői vélemény volt, amely megállapította, hogy Tóth fején a „közepesnél kisebb erejű” ütéstől származó repesztett seb van, a bal vállán, a felkar felső és alsó harmadánál, valamint a könyökénél vágott sebek vannak, amik „ valószínűleg valamilyen éllel bíró eszköztől keletkezhettek”, melyek könnyű testi sérülésnek minősülnek.
Élet kioltására alkalmas eszköz
A bírósági tárgyalás júniusi első fordulója után dr. Szendrő-Németh Tamás ügyvéd vállalta el Tóth József jogi képviseletét. Mint mondta, tette ezt azért, mert felháborította a bűncselekmény minősítése, és az, hogy Magyarországon megtörténhet egy ilyen eset. Úgy véli, az ügyészség hibát követett el, amikor könnyű testi sértés és garázdaság miatt emelt vádat.
Szerinte az eset ugyanis ennél súlyosabban minősül, figyelemmel az elkövetők számára, a felfegyverkezve való elkövetésre, a sérülések helyére és a kitartó támadásra, ráadásul a csoportos elkövetés is súlyosbító tényező. Egy feltüzelt csoportban könnyen kialakul a lincselés szándéka, ezt bizonyítja a több tanú által megerősített életellenes fenyegetés.
Azt is elfogadhatatlannak tartja, hogy a több tanú által felismert, a tárgyaláson a hallgatóság soraiban megjelent egyik elkövetőt nem vonták eljárás alá. Pedig szinte saját maga kínálta fel ezt, hiszen tudhatta, hogy fel fogják ismerni. A tárgyalás után szabadon távozott.
Szendrő több ponton párhuzamot vélt felfedezni a szombathelyi eset, és a közelmúlt nagy port kavart esetei között. Ide sorolja a Cosma-gyilkosságot, az olaszliszkai, a berzéki, az ibrányi, a nyírkátai és a biharnagybajomi bűncselekményeket, ahol szintén csoportosan követtek el élet és személy elleni bűncselekményeket.
Az ügyvéd kiemelte, annak is üzenet értéket kell tulajdonítani, hogy több tanú az elkövetőkkel való szembesítés mellőzését kérte a bíróságtól, mivel félnek az elkövetőktől.
József kérte, hogy a cikkben köszönetet mondhasson azoknak a kollégáinak, akik elkísérték a tárgyalásra, és akik az elkövetkező tárgyalásokon is garantálják a biztonságukat, mivel az elkövetők és kíséretük az első tárgyaláson folyamatosan hangosan fenyegetőztek a folyosón.
A következő tárgyalás időpontja november 15-én 13 órakor lesz a szombathelyi városi bíróságon.
(Nyugat.hu nyomán)