A kormány a Fehér Gyűrű Közhasznú Egyesületet kérte fel arra, dolgozza ki a "romák" ellen 2008-2009-ben elkövetett "rasszista indíttatású bűncselekmény-sorozat közvetlen károsultjainak kárenyhítésének módját" - közölte kedden az Emberi Erőforrások Minisztériuma.
A kormány rendeletet hozott a "romagyilkosságok túlélő sértettjeinek és közvetlenül érintett áldozatainak" megsegítéséről, és Balog Zoltán rejtetterőforrás-miniszter kapott megbízást arra, hogy meginduljon a "kárenyhítő folyamat".
Mivel jogerős bírósági ítélet még nem született károkozó magatartásról az ügyben, így a segítségnyújtás jogcíme egyedi, leginkább a kárenyhítéshez hasonlító megoldást tesz lehetővé - írták.
A most felkért Fehér Gyűrű Közhasznú Egyesülettől a tárca olyan megoldást vár, amely hozzájárul az "áldozatok által elszenvedett károk" megtérüléséhez, és egyúttal "megakadályozza életkörülményeik további romlását". A közlemény szerint az egyesület közvetlenül az "áldozatokkal" veszi fel a kapcsolatot, egyúttal szükség szerint pszichológiai, jogi és anyagi segítséget is nyújtva.
Az egyesületnek ki kell dolgoznia az Emmi számára a hatékony segítségnyújtást lehetővé tévő javaslatot, amelynek végrehajtásáról a minisztérium tájékoztatja majd a nyilvánosságot is.
Az Emmi emlékeztetett rá: a 25 éve működő Fehér Gyűrű Közhasznú Egyesületnek megkérdőjelezhetetlen hazai és nemzetközi tapasztalatai vannak az áldozatvédelemben, már csaknem 50 ezren keresték meg problémájukkal, 2002 óta pedig további 44 ezer külföldi állampolgár is hozzájuk fordult segítségért.
A 2008-2009-es romagyilkosságok túlélő sértettjeinek és közvetlenül érintett egyéb áldozatainak megsegítésére az akkori kormány semmilyen lépést nem tett - olvasható a közleményben. Az első, a kormánytól jövő segítségre 2010-ig kellett várni, amikor Balog Zoltán az emberi erőforrások minisztere - még a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkáraként - 8,5 millió forintot juttatott az áldozatok családjainak. Ebből az összegből egyebek között négy lakóházat újítottak fel a Phralipe Független Cigány Szervezeten keresztül - tették hozzá.
Szabó Tímea országgyűlési képviselő, az Együtt-PM társelnöke január elején írásbeli kérdésben tudakolta Balog Zoltán minisztertől, miért nem sikerült a még tavaly nyáron bejelentettek értelmében a "romagyilkosságok túlélő sértettjei megsegítésének ügyét" 2013-ban lezárni. Emlékeztetett rá: a Fidesz-kormány tavaly augusztusban döntött arról, hogy anyagi kártérítést kaphatnak azok a "roma családok", amelyek a "romagyilkosságok" néven elhíresült támadássorozatban elveszítették hozzátartozóikat vagy a támadások sértettjei voltak. A határidő lejárta ellenére azonban a kormány semmilyen érdemi lépést nem tett az ügyben - írta a képviselő.
(MTI nyomán)