Vádat emelt a Központi Nyomozó Főügyészség Novák Előd és társa ellen a budapesti Szabadság téri szovjet emlékmű két évvel ezelőtti megrongálása miatt - mondta el az MTI érdeklődésére a főügyészség szóvivője szerdán.
Zoom
Pongrátz Andrást is meglökdösték a rendőrök (Fotók: Béli Balázs/Alfahír.hu)
Simon Richárd közölte: a vádhatóság a Pesti Központi Kerületi Bíróságon “temetkezési emlékhelyen a halott emlékére rendelt tárgy megrongálásával elkövetett rongálás” bűntette miatt emelt vádat.
A vádirat szerint Novák Előd 2015. október 25-én el akarta távolítani a szovjet hősök emlékművén lévő sarló-kalapácsot, de a rendőrök megakadályozták ebben. A vádlott egy kalapáccsal és egy vésővel kezdte megbontani a jelképet, ám a rendőrök elvették tőle az eszközöket. Ekkor társa egy másik kalapácsot adott Novák Elődnek, amellyel újabb ütéseket mért az emlékműre, a rendőrök azonban ismét közbeléptek és meggátolták a folytatásban.
Zoom
Az ügyészség szerint a történtek miatt 60 ezer forint rongálási kár keletkezett az emlékműben, amely végül nem térült meg.
Simon Richárd megjegyezte: a Szabadság téren található emlékmű kegyeleti létesítménynek, temetkezési helynek, az emlékhely és a rajta található tárgy pedig a halottak emlékére rendelt tárgynak minősül. Az ilyen rongálásért a törvény szerint akár három év szabadságvesztés is kiszabható.
Novák Előd a történtekkor a Jobbik országgyűlési képviselője volt. A politikus az ellenzéki párt parlamentbe jutása, 2010. május 14. óta volt tagja az Országgyűlésnek, a párt alelnöki tisztségét pedig 2009 októberétől 2016 májusáig töltötte be.
A Jobbik első alapszervezetének alapítója tavaly júniusban visszaadta országgyűlési képviselői mandátumát, miután képviselőcsoportja bizalmi szavazást tartott róla. Döntését a Facebook-oldalán akkor úgy indokolta: esküjéhez híven visszaadja a megbízatását, mert Vona Gábor pártelnök arról tájékoztatta, hogy kezdeményezésére az új pártelnökség lemondásra szólítja fel.
Frissítés: hazudik az ügyészség: az emlékmű nem temetkezési emlékhely
Novák Előd Facebook-bejegyzése:
A Szabadság téri, kommunista önkényuralmi emlékmű az ügyészség vádjával ellentétben nem temetkezési emlékhely, ezt még az illetékes kormányhivatal is megerősítette Sneider Tamás országgyűlési képviselői kérdésére.
Zoom
Nincsenek ott sírok, ezt az ügyészség is elismeri már, mégis kegyeleti kérdést próbál csinálni a magyarság függetlenségének, szabadságának szimbolikus ügyéből, mely a Pongrátz András '56-os hős által 2015-ben összehívott, figyelemfelkeltő akciónknak köszönhetően legalább végre témává vált, ha már az Országgyűlésben sem tudtam elérni lényegében semmit hosszú évek alatt sok felszólalással és indítvánnyal sem az elvileg törvénysértő állapot felszámolása érdekében.
A Sztálin-szobrot ledöntő Pongrátz András ellen is büntetőper indulhat most - tájékoztatott az ügyészség, mely fontolgatja, hogy a Szabadság térre szervezett akciója miatt jogsegélykérelemmel forduljon Amerikához, vagy egyenesen nekik adják át az ügyet büntetés kiszabására is. Megjegyeztem az ügyésznek: ott ezért még lehet, hogy ki is tüntetik, ahogy a Pesti Srácokat itthon is néhány évtized elteltével...
Vajon mennyit kell még várni, hogy a szovjet megszállás központi emlékműve (rajta több - elvileg tiltott - önkényuralmi jelképpel) eltűnjön a magyar szabadságról elnevezett térről? A 2016-os emlékévben bizonyára szégyellték ezt az eljárást, ezért közel két évig "nyomozgattak", hogy vajon ki volt az elkövető... Soha nem állítottam, hogy ez az emlékműügy hazánk legnagyobb gondja, de valakinek ezzel is foglalkoznia kell, ha már a kisiklatott rendszerváltás során erről "megfeledkeztek" a politikusok, és ha ebben a kérdésben szolgalelkű a kormányzatunk, nem csodálkozhat a gazdasági behódoláson sem... Hát folytassuk mi Pongrátz Gergelyék küzdelmét!
Zoom