Jóváhagyta az országos nemzetiségi listás szavazólapok mintáját a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) szerdán.
Miután az NVB nyilvántartásba vette az országos nemzetiségi listákat, és az erről szóló határozatok jogerőre emelkedtek, a testület következő feladata a szavazólapok adattartamának jóváhagyása volt. Ez az úgynevezett imprimálás azt jelenti, hogy az NVB elfogadja a szavazólap “képét”, azt, hogy helyesen szerepel-e rajta a jelölőszervezet, valamint a listán lévő jelölt neve.
Az NVB a 13 nemzetiség (bolgár, görög, horvát, lengyel, német, örmény, "roma", román, ruszin, szerb, szlovák, szlovén, ukrán) esetében külön-külön fogadta el az országos nemzetiségi listás szavazólap képét, mivel minden nemzetiségi választópolgár csak a saját nemzetisége szavazólapjára szavazhat.
A fektetett, A/4-es méretű nemzetiségi listás szavazólapon szerepel a "szavazólap" megjelölés, a bélyegzőlenyomat elhelyezésére szolgáló terület megjelölése a szavazólap bal felső sarkában, a választás megnevezése (országgyűlési képviselők választása) és a szavazás napja (vagyis április 8.). A nemzetiségi listás szavazólap tartalmazza a lista nevét, a szervezet logóját, alatta a szavazásra szolgáló kört, majd a jelölő szervezet nevét, valamint a listán szereplő első öt jelölt nevét (amennyiben a jelölőszervezet ötnél kevesebb jelöltet jelentett be, akkor csak azok nevét tüntették fel a szavazólapon).
A szavazólapon tájékoztatás is olvasható, hogy érvényesen szavazni csak egy listára lehet, illetve, hogy érvényesen szavazni a lista neve feletti körbe tollal írt két, egymást metsző vonallal lehet. Az adatok és a tájékoztatás az adott nemzetiség nyelvén is fel van tüntetve a szavazólapon.
Az NVB-nek a szavazólap adattartalmának jóváhagyásával kapcsolatos határozata ellen – egynapos jogorvoslati határidővel – bírósági felülvizsgálati kérelmet lehet benyújtani a Kúriához. Az országos pártlisták szavazólapjának jóváhagyására még azért nem került sor, mert nem zárultak le a listák nyilvántartásba vételével kapcsolatos határozatok elleni jogorvoslatok.
(MTI nyomán)