Nyílt levél a médiának és a romáknak egy nemzeti hagyományőrző rendezvény kapcsán
A Kelet-Magyarország című napilapban és a hozzátartozó internetes hírportálon a SZON-on 2007. december 18-án kedden megjelent Nyéki Zsolt „Tiltakoznak a romák az érpataki rendezvény ellen” című cikke, mely a hétfői roma sajtótájékoztatóról számolt be.
Az elhangzott sajtótájékoztató kapcsán szerettünk volna reagálni a cikkre, de sajnos erre a mai napig a fenti médiumban nem kaptunk lehetőséget, ezért tájékoztatjuk a különböző írott-nyomtatott sajtótermékeket és az internetes hírportálokat, hogy a fent említett cikk kapcsán fontosnak tartjuk teljes terjedelemben megjelentetni a következő észrevételeinket:
1./ Érpatak Község önkormányzata 2007. december 15-én Árpád napi ünnepséget rendezett, melynek keretében a házasságkötő-termet Árpád teremnek nevezte el úgy, hogy a településhez kötődő vállalkozók és magánszemélyek felajánlásaiból egy gyönyörű szép bronz domborművet avatott. E kezdeményezésével kapcsolatban az önkormányzatnak semmiféle szégyenkezni valója nincs. Ha figyelembe vesszük, hogy országunkban a jelenlegi politikai hatalom egyáltalán nem kívánt hivatalosan megemlékezni semmiféle módon a 907. évi dicsőséges pozsonyi csatáról és a magyar seregeket vezénylő Árpád nagyfejedelemről a millecentenárium kapcsán, akkor minden jó érzésű, a magyarság történelmét ismerő és tisztelő embertől elismerést érdemel önkormányzatunk ünnepi rendezvénye.
2./ A Magyar Gárda és a Nemzeti Őrsereg meghívott szervezetként azért vett részt a rendezvényünkön, mert tagjaik becsületes, munkából élő, adófizető, hazájukat szerető, nemzetépítő emberek, akik mély érdeklődést tanúsítanak a nemzeti hagyományok iránt és jelentős érdemeket tudnak felmutatni a nemzeti hagyományápolás terén.
3./ A média valamint a népszerűséghajhász és szavazatéhes megélhetési politikusok hazug és álszent hisztériakeltésével ellentétben, – az őszinte lakossági visszajelzések által is megerősítve –nyugodt és tiszta lelkiismerettel tájékoztatom a tisztelt közvéleményt, hogy néhány bűnözőt és felbujtót, valamint egy-két orgazdát leszámítva a felvonulás nemhogy nem keltett semmiféle visszatetszést és félelmet az itt élőkben, hanem a lakosság többsége kifejezetten örült a Magyar Gárda és a Nemzeti Őrsereg megtisztelő jelenlétének.
4./ Visszautasítjuk azt az alaptalan vádat, hogy a rendezvény napján részünkről a faji megkülönböztetés bármilyen formája, a gyűlölet és félelemkeltés jelen lett volna! Erre szánalmas és demagóg módon tett kísérletet a Munkáspárt volt alelnöke, amikor egy hangosbemondó segítségével folyamatosan az Önkormányzat és a meghívott szervezetek elleni fellépésre próbálta buzdítani az ország különböző pontjából ideszállított ismeretlen kisebbségieket, annak ellenére, hogy a bejelentésük egy „csendes” demonstrációról szólt. A zömében nem érpataki romákból álló tömeg heccelésének egyik alapja „a romák nem kellő mértékű pénzbeli támogatása volt”. Ezzel kapcsolatban folyamatosan és határozottan képviselem azt a véleményt, hogy azon követelmény, mely szerint megválasztásom óta kivétel nélkül mindenkinek: szegénynek és gazdagnak (és még a CKÖ elnök családjának is) teljesítenie kell a (kommunális-, gépjármű-, egyéb) adófizetési kötelezettségét, az még nem fajgyűlölet. Azon tény, hogy 1800 fős településünk önkormányzata a költségvetése közel egy negyedét (kb. 50 millió forintot) minden évben a kötelező állami segélyekre (rendszeres szociális segélyek, ápolási díj, lakásfenntartási támogatás, temetési segély stb.) költi és ezen túl, a kellően indokolt esetek kivételével nem szórja a pénzét folyamatosan még további átmeneti segélyek formájában is – a 100 és 200 ezer forint közötti havi nettó összegű segélyekből élő életerős, de munkahellyel nem rendelkező és azt nem is kereső emberek részére –, az még nem negatív diszkrimináció. Ezen személyek részére alkalmi munkavállalói lehetőséget ajánlunk.
5./ A rendezvényünk kezdetén megnyilvánuló szánalmas uszítási kísérletnek mindössze annyi eredménye volt, hogy minden jelenlévő jóérzésű ember eldönthette mi a különbség a fegyelmezetten és méltóságteljesen ünneplők és az artikulálatlanul, trágár szitkokat üvöltöző, aljas szándékkal és demagóg módon heccelt tömeg között. Kulturálatlan üvöltözésüket hallva felvetődik a kérdés, hogy amíg a Magyar Gárda és a Nemzeti Őrsereg képviselői – nem túl nagy létszámmal, vendégként ünnepelni, megemlékezni jöttek, ezek az általunk ismeretlen idegen településekről kéretlenül és tudatlanul idebolondított néhány tucatnyi bajkeverők vajon mit akartak? Ha netalán egyesek bárhol az országban még egyszer Olaszliszkát akarnak, akkor a becsületes magyar és a dolgos cigány lakosság nevében is közöljük, hogy Isten rendelése szerint a lincseléseket meg fogjuk akadályozni, mert egymással, a rendőrséggel valamint a hatóságokkal összefogva meg fogjuk védeni magunkat és embertársainkat.
6./ Az ünnepséget követő egyoldalúan megjelent nyilatkozatokat olvasva óhatatlanul felmerül a kérdés - vajon milyen jogon, milyen jogszabályi felhatalmazás alapján akar beavatkozni hatáskörét túl lépve egy megyei roma szervezet a helyi önkormányzatok belügyeibe!? Talán sértőnek tartják, hogy Magyarország egyik honfoglaláskori településén méltó módon megünnepeljük történelmünk honfoglaláskori és egyéb dicső eseményeit!? Nem értjük, hogy egy történelmi megemlékezés, egy nemzeti hagyományápoló rendezvény miért sérti a roma közösségek vezetőit? Önkormányzatunk soha nem emelt kifogást a roma közösségek hagyományápoló rendezvényei miatt, sőt erejéhez mérten támogatta is azokat.
7./ Mint a helyi viszonyokat és az itt élőket jól ismerő, a közösségért felelős önkormányzati vezető, kénytelen vagyok ezen alkalommal is tájékoztatni mindenkit, hogy az irányunkban negatívan megnyilatkozó helyi CKÖ elnöknek az önkormányzati képviselők lemondásra való felszólítása helyett, nem a települési képviselők mandátumával kellene foglalkoznia, hanem a saját hatáskörébe tartozó visszás pályázati ügyeivel, mert a jogerős bírósági döntés szerint még most 2007-ben sem tud elszámolni a kisebbségi önkormányzat által 2004-ben megélhetési támogatás jogcímen kapott 1 millió forintos pályázati összeggel. A helyi CKÖ elnöknek az érpataki cigányokat megillető 1 millió Ft-os megélhetési támogatás eltüntetése után – a figyelmet másra terelve – a felelősség alól nem úgy kellene megpróbálni kibújnia, hogy – FIDESZ-es kormány idején Lungodromosként, MSZP-s kormány idején pedig szocialistaként – más megélhetési politikus társaikkal szövetséget keresve, együtt, közösen hisztériakeltés által próbálják teljesen sikertelenül és nevetséges módon fellázítani a helyi és a megyei cigányokat. Ez a helyi roma közösséggel szemben is tisztességtelen, mert éppen ez a lázító és követelőző magatartás az, ami legjobban akadályozza a romák társadalmi integrációját, valamint ez az a magatartás, ami legjobban ellene van a közös, békés együttélés kialakulásának! Ezt nyílván így látják a helyi romák is, hiszen a helyiek csekély számban (kb.15-20 fővel) vettek részt a helyi CKÖ által szervezett „csendes demonstráción”. Ezért Orgován Zoltán a rendezvény idejére más településekről (Budapest, Nyíregyháza, Kisvárda, Tiszaszentmárton stb.) próbált meg importálni településünkre, felheccelt, s a végén a bátor gárdisták és nemzetvédők sikertelen megfélemlítése miatt csalódottan távozó idegen elemeket. Ezt a gondolatot támasztja alá a C-PRESS hírügynökségen 2007. december 18-án megjelentetett „Figyelem, Gárdisták! – Most Érpatak!” című beszámoló is: „gyülekezünk, jönnek a testvérek egész Szabolcsból: LD, RPM, MCF, CSZOSZ-esek”
8./ Szégyenteljesnek tarjuk a média részéről azt, hogy nem sikerült – nyilván nem is ez volt a céljuk – objektíven tudósítaniuk egy honfoglaláskori településnek, Érpatak községnek (a kistérségünkben egyedülálló módon megtartott) méltóságteljes rendezvényéről, ugyanis az Árpád nagyfejedelem dombormű tudomásunk szerint egyetlen hírportálon sem jelent meg. E helyett megpróbáltak ostobán szenzációt csiholni és a település polgármesterét igyekeztek szokásuk szerinti „pártatlan tájékoztatás” keretében lejáratni: „függetlenként indult, … a Jobbik tagjaként köszöntötte a megjelenteket”. Ez a közlemény hazugság, mert a rendezvényen a Jobbik tagjaként való köszöntés nem hangzott el, ugyanis soha nem voltam és a mai napig sem vagyok semmilyen pártnak tagja. Én a pártok változó politikai értékrendjénél állandóbb értékeket vallok magaménak. Mindig az igazság, a rend és a becsület pártján álltam, a rendelkezésre álló eszközeimmel mindig ezen értékekért harcoltam és közben rengeteg megtisztító erejű áldozatot is hoztam. Ezen utam mind eredményesebb bejárása érdekében lettem, vagyok, s maradok független és szabad, természetesen az igazán harcos magyar hagyományok által meghatározottan, kifejezett nemzeti, keresztény és konzervatív értékekkel is áthatva.
Községünk becsületesen élő dolgos közössége nevében ezúton mondok köszönetet a Magyar Gárda, a Nemzeti Őrsereg és a Jobbik képviselőinek a megtisztelő jelenlétért és a színvonalas előadásokért, valamint az Árpád-házi zászlóért.
Kelt Érpatakon, 2008. január 06-án, Vízkereszt ünnepén.
Tisztelettel
Érpatak Község Önkormányzata nevében:
Orosz Mihály Zoltán s. k.
polgármester