Az eseményeket Török Gábor politológus is értékelte Facebook-oldalán, azt írta, hogy „Novák Katalin politikai karrierjének vége, még akkor is, ha ezt egyelőre nem veszi észre, és még akkor is, ha esetleg hivatalban marad”.
Zoom
Azt a tervezett alkotmánymódosítást üdvözli éppen, akarja »jó szívvel« aláírni, amely arról szól, hogy ne írhasson alá többet a mostanihoz hasonló kegyelmi döntéseket… Ha ezt átgondolja, világossá válik számára, hogy ennél nagyobb megalázás elnököt nem nagyon érhet az őt megválasztó és támogató politikai többség részéről – írta bejegyzésében Török Gábor.
A politológus szerint a botrány elérheti Varga Judit volt igazságügyi minisztert is, hiszen ő volt a kegyelmi kérelem előterjesztője, ellenjegyzője. Török úgy véli, ha a Fidesz nem akarja, hogy az ügy hónapokra napirenden maradjon, minden bizonnyal még hátrébb kell léptetniük Vargát, az elemző azon sem lepődne meg, ha emiatt végül mégsem ő állna a kormánypárt európai parlamenti listájának élén.
Török szerint az ügy Orbán Viktor számára is tartalmaz tanulságot, szerinte ugyanis ez a botrány rávilágít arra, hogy még egy ennyire aszimmetrikus, domináns politikai helyzetben sem teljesen mindegy, ki tölti be a köztársasági elnöki pozíciót.
Jó dolog, ha egy politikus tud alkalmazkodni a modern mediatizált világ körülményeihez, de még jobb, ha minden tekintetben alkalmas a feladata betöltésére. Az elnökség látszólag nem bonyolult feladat, nincsenek nagy, nehéz döntések, így sokszor úgy tűnik, hogy a legfontosabb képesség a népszerű közösségi médiás képek elkészítése. Aztán jön egy ilyen ügy, és kiderül: nagyon nem mindegy, hogy a politikus mennyire felkészült, hogyan képes megszervezni, felépíteni a csapatát, milyen érzéke van a közjogi és politikai megfontolásokhoz – jegyezte meg Török Gábor, aki elképzelhetetlennek tartja, hogy Mádl Ferenc, Sólyom László vagy éppen Áder János átengedett volna egy ilyen kegyelmi kérvényt, mint amit Novák.
(Index)