Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke a Kossuth Rádió Határok nélkül című műsorának nyilatkozva kijelentette, hogy kártékonynak ítéli a délvidéki és anyaországi képviselők délvidéki magyarságért fellépő strassburgi akcióit.
Mint ismeretes, az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlésének őszi ülésszakán a Magyar Remény Mozgalom vezetője, László Bálint, a Magyar Polgári Szövetség elnöke, Rácz Szabó László, a délvidéki magyarok jogvédelmével foglalkozó Árgus Egyesület elnöke, Bozóki Antal, valamint Gaudi-Nagy Tamás országgyűlési képviselő, az ET magyar delegációjának tagja több félszólalást, prezentációt, vetítést tartottak, valamint közmeghallgatáson vettek részt és dokumentumokat tártak az ET-képviselők elé.
Bemutatták a délvidéki magyarokat érő jogsértéseket, kifejezték az igényüket egy olyan szintű területi autonómiára, mint amilyet Szerbia is szavatolni szeretne a Koszovóban élő szerb nemzeti kisebbségnek is. Ezen kívül követelték, hogy Szerbia még az EU-csatlakozás megkezdése előtt megnyugtatóan rendezze a délvidéki magyarok helyzetét - ezeket a törekvéseket nevezte Pásztor István, a VMSZ elnöke károsnak.
Mint ahogy azt a közrádiónak elmondta: szerinte az a kép, amelyet Strassburgban bemutatnak (vagyis a jogsértések és az egyenlő jogok követelése - a szerk.) a valóságtól távol állnak. Pásztor kifejtette, hogy az ott megfogalmazott mondatok és vélemények messze elrugaszkodottak a a realitástól, és ezen akcióikkal több kárt okoznak, mint hasznot a délvidéki magyarságnak, ezért azt javasolja az Európa Tanácsban tevékenykedő magyar pártoknak, hogy tartsanak önvizsgálatot, és hagyjanak fel tevékenységükkel.
A VMSZ egészen másképp képzeli el a Délvidék érdekképviseletét: néhány hete Pásztor István is felszólalt egy európai fórumon, amikor az Európai Parlamentben (EP) a délvidéki helyzetről szóló konferencián határozottan kijelentette: "A Vajdaság Szerbia elválaszthatatlan része!".
Ez azonban nem minden. Az év folyamán újságírói kérdésekre Pásztor azt is elmondta, hogy szerinte nincsenek a Délvidéken magyarverések, és olyan esetről sem tud, amikor magyarsága miatt ért valakit bántalmazás.
Éppen ezért nem kell csodálkozni azon sem, hogy amikor Szerbiában tartózkodott Knut Vollebaek, az EBESZ nemzeti kisebbségügyi biztosa, úgy nyilatkozott, hogy a kisebbségek kérdése nem képez akadályt Szerbia európai útján. Vajon miért is képezne? Hiszen Pásztor szerint is minden rendben.
Aki pedig ezt másképp gondolja, az a VMSZ szerint kártékony.
(Délhír.rs nyomán)
Frissítés: Jobbik-közlemény: "visszautasítjuk Pásztor István nyilatkozatát"
Komoly áttörést hozott Gaudi-Nagy Tamás jobbikos képviselő, valamint a Magyar Remény Mozgalom (MRM) és a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) strasbourgi missziója, miután eddig nem tapasztalt mértékben sikerült tárgyilagos tájékoztatást adni az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlési képviselőinek és az ET meghatározó személyiségeinek a délvidéki magyar közösség valós helyzetéről. Részletes beszámolót kapott – sok mindenki más mellett – Nils Muižnieks, az ET emberi jogi főbiztosa, Pedro Agramunt, az Európai Néppárt parlamenti csoportjának frakcióvezetője, Alekszej Puskov, az Orosz Föderáció ET-delegációjának vezetője és David Davis, a Brit Alsóház walesi képviselője is.
A Jobbik, az MRM és az MPSZ célja a délvidéki magyarság nemzetközi fórumokon eddig elhallgatott problémáinak bemutatása, és partnerek szerzése annak érdekében, hogy ezen elszakított nemzetrészünk is kivívhassa területi autonómiáját. Az együttműködő szervezetek fontos feladatuknak érzik, hogy a délvidéki magyarok minden rendezetlen ügye – különösen a magyarellenes atrocitások megszüntetése, diszkriminatív jogszabályok eltörlése, számaránynak megfelelő részvétel a foglalkoztatásban és a közügyekben – a további drasztikus népességfogyás megakadályozása érdekében megnyugtató módon mielőbb megoldódjon.
A Jobbik visszautasítja Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnökének a Kossuth Rádió Határok nélkül című szerdai műsorában tett nyilatkozatát. A pártelnök Gaudi-Nagy Tamás, László Bálint, Rácz Szabó László és Bozóki Antal akciójáról kijelentette, a délvidéki magyarság helyzete kapcsán általuk elmondottak „messze elrugaszkodottak a realitástól”, strasbourgi tevékenységükkel pedig „több kárt csinálnak, mint hasznot”. Pásztor szerint a VMSZ jelenléte folyamatos Brüsszelben és Strasbourgban, ennek eredményeiről azonban nem tudott beszámolni. A Jobbik számára elfogadhatatlan, hogy a VMSZ elnöke egyetlen tényt sem tudott felhozni állításainak igazolására. Nem tudunk arról, hogy az elmúlt hat évben a párt képviselője, Kovács Elvira az ET-ben nyilvános rendezvényen ismertette volna a délvidéki magyarság problémáit. Sajnálattal vettük tudomásul, hogy Pásztor Istv án nyíltan szembe helyezkedett egy jó szándékú és hatékony kezdeményezéssel. Ugyanakkor bízunk benne, hogy a VMSZ – az elért eredményekre tekintettel – képes lesz álláspontjának felülvizsgálatára.
A Jobbik szerint Szerbia közelgő EU-csatlakozása során Magyarországnak komoly lehetősége lenne nemzeti érdekeit érvényesíteni. Félő azonban, hogy a jelenlegi akciótól szintén elhatárolódó Fidesz a délvidéki magyarság kapcsán hasonló árulást fog elkövetni, mint tette azt Erdély magyarjaival a román uniós csatlakozás feltétel nélküli támogatásakor.
Szávay István országgyűlési képviselő, a Jobbik nemzetpolitikai Kabinet elnöke