Közösen szervez előválasztást és közös polgármesterjelöltet indít Marosvásárhelyen az RMDSZ, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és a Magyar Polgári Párt (MPP) – erről pénteken írtak alá szándéknyilatkozatot a három politikai alakulat Maros megyei és marosvásárhelyi elnökei.
Zoom
„A matematikai lehetőség eddig is adott volt arra, hogy Marosvásárhelynek magyar polgármestere legyen. Mostantól a politikai lehetőség is adott” – jelentette ki Brassai Zsombor, az RMDSZ megyei elnöke, aki Peti Andrással (RMDSZ), Kiss Istvánnal (MPP), Portik Vilmossal és Jakab Istvánnal (EMNP) közösen a sajtó jelenlétében írta alá az összefogásra vonatkozó dokumentumot.
Az MTI kérdésére mindhárom szervezet Maros megyei vezetője megerősítette, pártjuk országos vezetése is „rábólintott” a magyar pártok marosvásárhelyi összefogására. Arra nem adtak egyértelmű választ, hogy a tanácsosi jelöltlistát is közösen alakítják-e ki Marosvásárhelyen, de – mint mondták – azt remélik, hogy egy közös polgármester jelölt támogatása megalapozhatja a magyar pártok további politikai együttműködését.
Három évvel bölcsebbé vált RMDSZ
A három párt megegyezett, hogy összmagyar előválasztást szerveznek, melynek célja megtalálni azt a személyt, aki mögé a vásárhelyi választópolgárok és politikusok is szinte egyként sorakozhatnak fel.
„A nyitottság és a tisztességes verseny szellemében megszervezett előválasztásokat, olyan politikai együttműködést készítünk elő, amely 2016-ban a kudarcra ítélt vetélkedés helyett józan együttműködést tesz lehetővé” – áll többek között a szándéknyilatkozatban.
A közös előválasztást – mely nem a tulipán égisze alatt zajlik – a két ellenzéki párt harcolta ki, ám Portik Vilmos, az EMNP megyei elnöke bevallotta, hogy alakulatából még így is többen óvatosságra intették, mondván, hogy ez akár csapda is lehet az RMDSZ részéről. „Bizalmat kell építeni, az pedig gesztusokról szól” – szólt a néppárti vezető replikája.
Kiss István, a polgáriak megyei elnöke, aki 2012-ben hasonló javaslattal fordult az RMDSZ-hez, most úgy értékelte, hogy „bölcsebbek lettünk”. Kérdésünkre, hogy miért nem lépték meg az elmúlt választások előtt a marosvásárhelyi magyarság által már rég szorgalmazott lépést, Brassai Zsombor úgy vélekedett, „nem érdemes sóbálvánnyá válni, visszanézve, inkább előre kell tekinteni”.
Becsületbeli kérdés
A közös előválasztásokra május 31-én, vasárnap kerül sor. A vokson való részvételt regisztrációhoz kötik. A jelölteknek 1350 aláírást kell összegyűjteniük, valamint az egyházi vagy civil szférából kapott ajánlólevelet kell felmutatniuk, amivel lényegében társadalmi támogatottságukat bizonyítják.
Eddig mindöszsze Soós Zoltán, az RMDSZ városi önkormányzati képviselője jelezte megmérettetési szándékát, míg a sokáig képben lévő Peti András, jelenlegi alpolgármester a napokban bejelentette, hogy nem szándékozik megpályázni a polgármesteri széket.
Kérdésünkre, hogy a kisebb pártok is állítanak-e jelöltet, vagy az is elképzelhető, hogy az RMDSZ valamelyik versenyzőjét támogatják, Portik Vilmos és Kiss István egyik változatot sem tartotta kizártnak.
Lapunk arra is kíváncsi lett volna, milyen garanciát nyújtanak egymásnak a helyi és megyei pártvezetők arra az esetre, hogy a versenyben alulmaradt jelöltek utólag nem indulnak a 2016-os választásokon. Mindhárom megyei elnök, Brassai, Kiss és Portik is úgy vélte, ez becsületbeli kérdés.
„Nem hinném, hogy a vásárhelyi magyarság egy olyan mellé fog majd állni, aki az egyezség ellenére külön indul” – vélekedett Kiss István. „Marosvásárhely legfontosabb ügye, a polgármesteri szék visszaszerzése minden más szempontot alárendel, még a politikai hiúságot is. A politikumnak most alázatot kell tanúsítania” – szögezte le Brassai Zsombor.
Mint ismeretes, a legutóbbi helyhatósági választások alkalmával viszont hiába mérkőzött meg Vass Levente Csegzi Sándorral, a győztes orvos-politikus kénytelen volt átadni a helyét Frunda György akkori szenátornak.
Négy évvel korábban, 2008-ban így járt Csegzi is, aki miután lekörözte Borbély László minisztert, felső „sugallatra” visszalépett vetélytársa javára. Bár esélyesnek mutatkoztak, a választások során mind Borbély, mind Frunda csúfos vereséget szenvedett a regnáló polgármestertől, Dorin Floreától. Marosvásárhelynek utoljára 1996 és 2000 között volt magyar polgármestere, az RMDSZ-es Fodor Imre személyében.
(Krónika)