Azt ígérte, hogy pénzért eléri a bélyeghamisító büntetésének enyhítését: vesztegetést állítva elkövetett hivatali befolyással üzérkedés bűntette miatt emelt vádat a Központi Nyomozó Főügyészség a volt rendőri vezető, dr. Sasi Csaba és társa ellen. A vádirat már az elsőfokú tárgyalás lefolytatására hivatott Egri Törvényszéken található.

A bűnözés egyéb formái mellett a rendőrbűnözéstől is kiemelten sújtott Heves megyei székhelyen decemberben felszínre került korrupciós ügy nagy botrányt váltott ki. Sasi Csabát, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi osztályának vezetőjét egymillió forint kenőpénz átvétele közben kapcsolták le. Nem mellesleg Sasi volt az a rendőrvezető, aki megtorló intézkedésként elrendelte a Heves megyei kapitányság előtt 2011-ben (éppen a rendőri megfélemlítés ellen) tartott tüntetés egyik szervezője telefonjának a lefoglalását.

Elég nagy port kavart a múlt év decemberében napvilágot látott hír, miszerint kenőpénz átvétele után az M3-as autópálya egyik benzinkútjának mosdójában fogták el a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság (HMRFK) akkor bűnügyi osztályvezetőjét. Sasi Csabát őrizetbe vették, utána idén március végéig előzetes letartóztatásban volt. Ezt követően május 6-ig lakhelyelhagyási tilalom alatt állt, azóta szabadlábon védekezik. Az ügyben időközben megszületett a vádirat, amit a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) – dr. Nagy Andrea sajtószóvivő tájékoztatása szerint – átküldött az Egri Törvényszékre.
A vádindítvány szerint tavaly szeptemberben Sasi Csaba megismerkedett az Egri Törvényszéken folytatott okmánybélyeg-hamisítási ügy egyik vádlottjával. H. T.-t első fokon nem jogerősen három év 10 hónap börtönnel sújtotta a bíróság. Sasi Csaba I. rendű vádlott azt tanácsolta neki, hogy a már ügyvéd elődjét, dr. Sz. J.-t hatalmazza meg a védői teendők ellátásával. Utóbbival, annak irodájában a bélyeghamisítás terheltje pár nap múlva le is ült megbeszélni az új eljárásban követendő lépéseket. Megjelent ott az alezredesi rendfokozatú főkapitánysági osztályvezető is. Amíg ő H. T.-vel társalgott, addig az ügyvéd kiment a helyiségből. A vádindítvány értelmében ekkor Sasi Csaba közölte H. T.-vel: meg tudja mozgatni a kapcsolatait azért, hogy számára kedvező ítélet szülessen az újabb eljárásban a bélyeghamisítás kapcsán.
A vádhatóság szerint a bűnügyi vezető jelezte azt is – miközben hivatásos rendőri mivoltát hangsúlyozta –, hogy ezért anyagi ellenszolgáltatás vár el. H. T. belement, de akkor még nem tisztázták, mennyit és hogyan kell fizetnie.
Nem sokkal később a fővárosban találkoztak. A vád szerint Sasi Csaba azt ígérte H. T.-nek, hogy „jól fog kijönni az ellene folyó büntetőeljárásból”, azaz enyhébb büntetést kap. Hozzátette: pénzre lesz szükség, mivel a megfelelő személyeknek már kifizetett egymillió forintot. Tudatta azt is a vádindítvány szerint, hogy ügyészt és bírót keresett meg. H. T. azt mondta, hogy fizet, de erre haladékot kért.
A KNYF arra is kitér a vádiratban, hogy Sasi és H. T. ezután többször értekezett telefonon, múlt év november végén és december közepén számos alkalommal össze is futottak Egerben. Ezeken a bűnügyi osztályvezető megismételte: bírókat, ügyészeket keresett meg. Erre utaló nyomokat azonban nem talált a KNYF. Végül H. T. kijelentette, hogy pár napon belül átadja az alezredes által kért összeg felét, azaz félmillió forintot.
A főügyészség azt is rögzítette vádindítványában, hogy dr. Sz. J. tudott rendőrségi utódja védencének tett ajánlatáról, amiben jogtalan előnyt kért. Olyannyira tudott, hogy felajánlotta a Budapesten lévő H. T.-nek, elküldheti vele az I. rendű terheltnek azt, amit akar. A bűnügyi vezető és a bélyeghamisítás vádlottja a főügyészség szerint tavaly december 11-én este az egri Fekete Ló étterembe beszéltek meg randevút. Ám előbbi – tartva a tetten éréstől – nem ment be a találka helyszínére, hanem a II. rendű vádlottat, dr. Sz. J.-t kérte meg, hogy üljön le egyeztetni H. T.-vel. El is vitte oda kocsin, s a vád szerint dr. Sz. J. igyekezett felmérni a történet harmadik szereplőjének megbízhatóságát. (A KNYF azt állítja, dr. Sz. J. magatartásával szándékosan elő akarta mozdítani, hogy H. T. a jogtalan előnyt kifizesse.) Mindeközben Sasi Csaba a vendéglátóhely parkolójában végzett figyelést.

Sasi sokáig próbált tagadni
A vád szerint Sasi Csaba és H. T. 2012. december 13-án este fél kilenc után pár perccel találkoztak az M3-as autópályán, a főváros irányában, az 52-es kilométernél lévő benzinkúton, amelynek mosdójában a büntetőeljárás alatt álló ember 500 ezer forintot adott át a vezető beosztású rendőrnek. Utóbbi a kapott pénzt meg sem számolta, hanem betette a pulóverje zsebébe. Az összeg átvételét követően csaptak le rá.
A KNYF Sasi Csabát vesztegetést állítva elkövetett hivatali befolyással üzérkedés bűntettével vádolja, mint tettest, dr. Sz. J.-t pedig mint bűnsegédet. Az ügyet első fokon az Egri Törvényszéken bírálják el.
A vádhatóság indítványa a büntetés kiszabásáról
A Központi Nyomozó Főügyészség vádindítványában "dr. S. Cs." esetében azt kéri az ítéletet hozó igazságszolgáltatási szervtől, hogy bűnössége bebizonyosodásakor főbüntetésül sújtsa őt börtön fokozatú szabadságvesztéssel, továbbá szabjon ki rá pénzbüntetést. Mellékbüntetésül tiltsa el a közügyek gyakorlásától. Dr. Sz. J.-vel szemben szintén börtön- és pénzbüntetést javasol a vádhatóság, s indítványozza, hogy a II. rendű terheltet a bíróság mellékbüntetésül tiltsa el a közügyek és az ügyvédi foglalkozás gyakorlásától. Kéri, hogy fizettesse meg a vádlottakkal a nyomozás során keletkezett 85 ezer 757 forint bűnügyi költséget is.
Vádlottak: részbeni beismerés, illetve tagadás
Az I. rendű vádlott, Sasi Csaba rendőrbűnöző az eljárás kezdetén tagadta a terhére rótt bűntény elkövetését, s megpanaszolta a gyanúsítást. A vádirat szerint viszont utóbb részben beismerő vallomást tett az ügyben. A HMRFK vezetője tavaly decemberben visszavonta kinevezését a bűnügyi osztály éléről, s felfüggesztette a szolgálati jogviszonyát. A II. rendű terhelt, dr. Sz. J. ugyanakkor az eljárás eddigi szakaszában végig következetesen tagadta bűncselekmény elkövetését, ám a főügyészség arra a következtetésre jutott, hogy bűnsegédje volt a bűnténynek. E kérdésben is a bíróság dönt.
(Heol nyomán)
Kapcsolódó: