Pénteken életbe lépnek az Oroszországgal szemben hozott szankciók, az Európai Unió azonban szeptember végén feloldhatja ezeket, amennyiben ez idő alatt az Európai Unió megbizonyosodik a tűzszünet tartós mivoltáról - jelentette be csütörtökön Herman van Rompuy, az Európai Tanács elnöke.
Az Európai Unió tagállamainak nagykövetei az elkövetkező hetekben átfogóan ellenőrzik majd a tűzszüneti megállapodás végrehajtását - közölte Herman van Rompuy.
"Mindig hangsúlyoztuk, hogy az Oroszországgal szembeni korlátozó intézkedéseknek vannak fokozatai, és azok adott esetben vissza is vonhatók" - emlékeztetett az Európai Tanács elnöke. "Az ellenőrzések eredménye, illetve a helyszínről érkező jelentések nyomán az európai diplomáciai szolgálatot megbízzuk majd, hogy tegyen javaslatot a szankciók részleges, vagy teljes egészében történő módosítására, felfüggesztésére, illetve eltörlésére" - tette hozzá.
A pénteken életbe lépő új szankciós csomag az orosz energia-, illetve védelmi ipar hat óriásvállalatát, továbbá 24 magánszemélyt érint.
Az Európai Tanács tájékoztatása szerint a szankciók megtiltják az orosz védelmi, illetve energiaszektor három-három nagyvállalata adósságának finanszírozását. Az intézkedés egyebek között a Rosznyeft és a Transznyeft olajipari cégre, illetve a Gazprom olajipari üzemágára vonatkozik.
Az uniós intézkedések értelmében újabb 24 magánszemély kerül fel az EU-tagállamok területére történő beutazási tilalommal, illetve ottani bankbetéteik befagyasztásával sújtott személyek listájára. A szankcionált magánszemélyek között vannak kelet-ukrajnai szakadár vezetők, a krími kormányzat tagjai, valamint orosz döntéshozók és oligarchák - tűnt ki az Európai Tanács tájékoztatójából.
Az EU-országok az újabb gazdasági szankciókról elvben már napokkal ezelőtt döntést hoztak, azok nyilvánosságra hozatalával, s hatályba léptetésükkel azonban kivártak, mert látni akarták, hogy a kormányerők és az oroszpárti szakadárok között a múlt pénteken kezdődött fegyvernyugvás tartósnak bizonyul-e.
A 28 EU-államnak az unióhoz akkreditált állandó képviselői azonban most megállapodtak abban, hogy az elhatározott korlátozó intézkedések pénteken az EU hivatalos közlönyében megjelennek, s ezzel életbe lépnek.
A közelgő határidőre tekintettel csütörtökön élénk diplomáciai egyeztetések is zajlottak telefonon az EU-tagállamok vezetői - többek között Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia elnök, David Cameron brit miniszterelnök, illetve Matteo Renzi olasz kormányfő, illetve Herman van Rompuy, az Európai Tanács elnöke - között.
A német kancellár a Bundestagban elmondott szerdai beszédében azt mondta, hogy "nincs 100 százalékos tűzszünet", és nem hajtják végre teljes egészében a tűzszüneti megállapodásban szereplő béketervet, ezért a német kormány fellép az uniós büntető intézkedések kihirdetéséért.
Válaszlépések következnek
Oroszország egyenértékű válaszintézkedéseket hoz, amennyiben az Európai Unió újabb büntetőintézkedéseket vezet be ellene - közölte csütörtökön Alekszandr Lukasevics orosz külügyi szóvivő.
Lukasevics még a brüsszeli bejelentés előtt tartott moszkvai sajtótájékoztatóján a várható újabb uniós szankciókról szólva kijelentette: az orosz hatóságok sok szinten világossá tették, hogy "megfelelő válaszlépéseket tesznek, amelyek teljesen egyenértékűek lesznek az EU akcióival". Azt is közölte, hogy Oroszország rendkívül negatívan ítéli meg a kilátásba helyezett amerikai szankciókat, és az a véleménye, hogy ilyen büntetőintézkedéseket csak az ENSZ Biztonsági Tanácsa hozhat.
Lukasevics azokat az értesüléseket kommentálta, melyek szerint Washington meg fogja tiltani amerikai vállalatoknak, hogy befektessenek északi-sarkvidéki orosz projektekbe. Lukasevics figyelmeztetett, hogy Moszkva válaszolni fog ezekre a "barátságtalan lépésekre", de a válasz mértéke és jellege az amerikai szankciók tartalmától függ majd. Hozzátette: Moszkva azt reméli, a józan számítás végül felülkerekedik a "politikai célszerűségen", amely szerint meg kell büntetni Oroszországot különböző okok miatt.
Andrej Belouszov, a Kreml gazdasági tanácsadója - akit a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség idézett - az EU szankcióira adandó orosz válaszintézkedésekről szólva azt mondta, hogy ezek egyebek között a használt gépkocsik importjára és egyéb fogyasztási cikkekre, köztük bizonyos könnyűipari termékekre és egyes textíliákra vonatkozhatnak. "Van egy sor nem mezőgazdasági termékünk, amelyek tekintetében partnereink, főleg az európaiak, jobban függnek Oroszországtól, mint Oroszország tőlük" - mondta Belouszov. Közölte azt is, hogy az orosz kormány támogatni fogja a szankciók által érintett vállalatokat. Belouszov is reményét fejezte ki, hogy Moszkva végül nem fog rákényszerülni válaszintézkedésekre. "Remélem, hogy a józan ész felülkerekedik, és nem kell majd bevezetnünk ezeket az intézkedéseket" - jelentette ki.
(MTI)