"A háború, üldöztetés, kínzás, elnyomás elől menekülőket be kell fogadni Franciaországban" - mondta vasárnap Manuel Valls francia miniszterelnök a nyugati-franciaországi La Rochelle-ben.
"Minden egyes menedékkérelmet meg kell vizsgálni, mégpedig gyorsan" - hangsúlyozta Valls. "A migránsokat méltósággal, ellátva, odafigyeléssel kell kezelni" - tette hozzá.
"A mi dolgunk az, hogy hosszú távú, az emberségesség, a felelősség és a határozottság értékein alapuló válaszokat találjunk" - hangsúlyozta Valls.
A francia kormányfő beszédében idézte a New York-i Szabadság-szobor (amelyet Franciaország ajándékozott az Egyesült Államoknak) talapzatán olvasható feliratot: "Adjátok nekem a szegényeiteket, a kimerültjeiteket, akik szoros sorokban arra vágynak, hogy szabadon élhessenek, a túlzsúfolt partvidékeitek nyomorát, küldjétek hozzám a vihar által kisemmizetteket. Fényemmel megvilágítom nekik az aranykaput".
Valls ezt követően az illegális gazdasági bevándorlással szemben viszont határozott fellépésre szólított fel (a gazdasági bevándorlók pedig be is fogják neki vallani, hogy ők gazdasági bevándorlók - a szerk.), s úgy vélte, hogy az Európát jelenleg sújtó menekültválságot a menekültjog európai harmonizálásával kell megoldania Párizsnak és Berlinnek.
A francia miniszterelnök hétfőn Calais kikötővárosába látogat, ahol mintegy 3 ezer külföldi él illegálisan felállított sátortáborokban arra várva, hogy a Franciaországot Nagy-Britanniával összekötő La Manche-csatorna alatti alagúton áthaladó vonatokra felkapaszkodva, illetve a csatornát átszelő kompokon elbújva, átjusson a túlsó partra. A "szigorú francia bevándorlási politika" miatt ugyanis a migránsok között az a vélekedés terjedt el, hogy Nagy Britannia szívesebben fogadja be a "menekülő" külföldieket, mint Franciaország.
A Le Figaro című konzervatív napilap csütörtökön azt írta, hogy Franciaországban a korábbi évekhez képest eddig nem növekedett a menedékkérők száma, de az Európai Uniót sújtó menekülthullám enyhítésére az ország két év alatt befogadna mintegy 9300 "menekültet", de csak abban az esetben, ha a többi uniós tagállam is hasonló felajánlásokat tesz.
Az első fél évben 32 ezren, elsősorban szudáni, eritreai és iraki keleti keresztény kért menekültstátust Franciaországban, s a kormány becslései szerint a kérelmek száma idén sem haladja meg a tavaly regisztrált 64 ezret.
(MTI nyomán)