Peking és Moszkva egyaránt ellenzi az amerikai THAAD rakétavédelmi rendszer Dél-Koreába tervezett telepítését, és azt is, hogy a dél-kínai-tengeri területi vitákban olyanok foglaljanak állást, akik nem érintettek bennük. Erről a két ország külügyminisztere beszélt pekingi tárgyalásai után pénteken.
Szergej Lavrov újságírók előtt úgy fogalmazott: az észak-koreai lépések nem szolgáltathatnak ürügyet ahhoz, hogy az Egyesült Államok a régióba telepítse a THAAD mozgatható hadszíntéri rakétavédelmi rendszert, amely közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták ellen nyújt védelmet. Vang Ji kínai külügyminiszter úgy véli, ha ez megtörténne, közvetlenül is befolyásolnák Kína és Oroszország biztonságát.
A két politikus egyetértett abban, hogy a Koreai-félsziget nukleáris leszerelése érdekében az érintett országoknak vissza kellene térniük a hatoldalú tárgyalásokhoz.
Ami a dél-kínai-tengeri területi vitákat illeti, mindkét részről - kimondatlanul is Washingtonra utalva - kijelentették, hogy az érintetteken kívül másoknak nincs beleszólásuk. Vang szerint a közvetlenül nem érintetteknek konstruktív szerepet kellene vállalniuk, ahelyett, hogy még bonyolultabbá teszik a helyzetet.
Lavrov részt vett az Ázsiai Együttműködési és Bizalomépítő Intézkedések Konferenciája (CICA) csütörtökön befejeződött pekingi külügyminiszteri találkozóján, és találkozott Hszi Csin-ping államelnökkel is. Mint mondta, útjának elsődleges célja Vlagyimir Putyin orosz elnök júniusi vizitjének előkészítése volt.
Hszivel folytatott megbeszélésén utalt arra, hogy Moszkva a barátság és a jó szomszédság szem előtt tartásával, politikai, gazdasági és humanitárius ügyeket érintően egyaránt az együttműködés növelését szolgáló javaslatokat készít elő.
"Meggyőződésünk, hogy az együttműködés teljes mértékű kiszélesítése Oroszország és Kína között nemcsak országaink érdeke, hanem elősegíti a nemzetközi politika stabilitását is" - jelentette ki az orosz külügyminiszter.
(MTI)