Őrizetbe vették Észak-Koreában a BBC brit közszolgálati műsorszóró egyik újságíróját, és kiutasítják az országból, mert "tisztességtelenül" tudósított a kormányzó Koreai Munkáspárt kongresszusáról - jelentették hétfőn különböző médiumok.
Will Ripley, a CNN amerikai hírtelevízió tudósítójának beszámolója szerint kollégáját, Rupert Wingfield-Hayest a phenjani repülőtéren vették őrizetbe, majd kihallgatták azzal a gyanúval, hogy tisztességtelenül jellemezte tudósításában Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőt.
Zoom
Tapsolnak a küldöttek az észak-koreai kommunista Koreai Munkapárt kongresszusán a phenjani Április 25-e Kulturális Palotában 2016. május 6-án. Észak-Koreában a párt utoljára 1980-ban tartott kongresszust (MTI/AP/KRT)
Maga a BBC úgy tudja, az észak-koreaiak elégedetlenek voltak Wingfield-Hayes beszámolóival, amelyek elsősorban a phenjani mindennapi életről szóltak.
O Riong Il, az észak-koreai nemzeti békebizottság főtitkára azt mondta, hogy az újságíró "elferdítette a tényeket", és "rossz hírét keltette az ország vezetésének és a rendszernek". Hozzátette, hogy a BBC munkatársa írásban bocsánatot kért, kiutasították az országból, és többé nem léphet Észak-Korea területére.
A brit műsorszóró tájékoztatása szerint Wingfield-Hayest két másik kollégája - Maria Byrne producer és Matthew Goddard operatőr - kíséretében vették őrizetbe múlt pénteken, amikor éppen el akartak utazni az országból. Az újságírót észak-koreai tisztségviselők nyolc órán keresztül faggatták, és aláírattak vele egy nyilatkozatot. Ezt követően mindhárom BBC-munkatársat kikísérték a repülőtérre.
A brit közszolgálati műsorszóró csapata a Koreai Munkáspárt kongresszusát megelőzően tartózkodott az országban: kutatóúton részt vevő Nobel-díjasok delegációját kísérték.
John Sudworth, a BBC ugyancsak Phenjanban tartózkodó tudósítója azt mondta, bennük is aggodalmak merültek fel Wingfield-Hayes egyik tudósítása miatt, amelyben az újságíró megkérdőjelezte egy kórház valódiságát.
Észak-Korea 12 ország 128 újságírójának engedélyezte a beutazást az országba, ahol pénteken kezdődött a 36 éve után először megrendezett, nagyszabású pártkongresszus. A rendezvényt tudósító újságírók minden lépését figyelemmel kísérik.
(MTI)