Már 130 gyerek vethetett véget az életének a közösségi médiás halálcsoportok hatására. Az Oroszországban futótűzként terjedő internetes „bátorságpróba” tömeges öngyilkosságba torkollott, melynek nagy valószínűséggel csak az állam közbelépése vethet véget.
Egy orosz fiatalember eddig 15 gyereket kényszerített halálba a "V Kontaktye", egy orosz közösségi oldal segítségével, amit sokan egyszerűen csak az orosz Facebooknak hívnak. Ezen az oldalon több olyan csoport is megjelent az elmúlt időszakban, amely gyerekekkel teremt kapcsolatot, majd különféle feladatok után öngyilkosságra kényszeríti őket.
Az orosz sajtó szerint már 130 gyerek vethetett véget az életének az ún. halálcsoportok hatására. Az egyik leghírhedtebb orosz közösségimédia-manipulátor Filip Bugyejkin egymaga végezhetett több mint 15 fiatallal. A 21 éves férfit a rendőrség őrizetbe vette, jelenleg előzetesben van.
Zoom
Filip "Lisz" Bugyejkin - előzetesben a gazember
Volt olyan fiatal Oroszországban, aki ilyen csoport tagjaként az utasításoknak köszönhetően – amit a csoport vezetőjétől kapott – szörnyűséges véget vetett a saját életének. Ez egy óriási probléma és ilyenkor jogosan merül fel a kérdés, hogy ha ez előfordulhat, hogy a közösségi médiának köszönhetően fiatalokat arra kényszerítenek, zsarolnak vagy bármilyen más módszerrel befolyásolják, hogy öngyilkosok legyenek, akkor ezt valamilyen módon szabályozni kellene – hangsúlyozta Törcsi Péter, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója.
Bűncselekményként úgy lehetne betiltani közös erővel, akár nemzetközi szerződésekben megfogalmazva, hogy fel sem merüljön az a kérdés, hogy ez most cenzúra-e vagy sem – tette hozzá. Ilyen súlyos esetekben felülírja azt, hogy a szólásszabadság meddig érvényesül és meddig nem – hangsúlyozta.
Nem működik az ellenőrzés a közösségi médiában
A közösségi oldalakat egyelőre nagyon nehéz szabályozni. Az említett titkos, zárt csoportokat ugyan meg lehet szüntetni, de mindent a hatóságok sem tudnak ellenőrizni.
Kiengedtük a szellemet a palackból, ami azt jelenti, hogy már a korábbi ellenőrzési mechanizmusok sem működtek az online médiában – mondta az M1 Médiaklikk című műsorában Szüts Zoltán médiakutató, a Zsigmond Király Egyetem rektori megbízottja. Hozzátette, adott hatóságok egy-egy országban képesek bírsággal vagy szankciókkal rábírni arra a különböző médiumokat, hogy ott milyen tartalom jelenjen meg, és ha valamit károsnak ítélnek, akkor annak gátat szabnak. A közösségi médiában azonban ez gyakorlatilag lehetetlen – tette hozzá. Alapvetően csak a teljes rendszer lekapcsolásával lehetne megoldani, de ez lehetetlen. A gépi szűrők pedig akármilyen hatékonyak is, nem biztos, hogy képesek ezeket kiszűrni – közölte.
Zoom
Sokkal könnyebb befolyásolni az embereket
A szakértők szerint a 'social media' már annyira átszövi a mindennapjainkat, akkora hatással van ránk, hogy sajnálatos módon ezek a szörnyű esetek is megtörténhetnek. Nagyon sokan egy alternatív világban élünk, az online világban, ahol a like-ok határozzák meg a népszerűségünket, ahol folyamatosan várjuk a gyors üzeneteket, és egy ilyen felületen sokkal könnyebb bárkit befolyásolni, mint a valós életben.
Az, hogy valaki hogyan jut el idáig, hogy például a saját életét is eldobja, érthetetlen, hiszen a közösségi médiának sem lehetne ekkora ereje – jelentette ki Szüts Zoltán. Sokkal valószínűbb, hogy ezeknek a gyerekeknek sem az iskolában, sem otthon nincs egy olyan személy, akivel megbeszélhetnék a problémáikat. Online nagyon könnyen bárki képes azt a látszatot kelteni, hogy meghallgatja őket és tanácsokat is ad – sorolta a műsorban a szakértő.
Oroszországban kb. 200 ezer kamasz lehet tagja olyan csoportoknak, amelyek megpróbálják kihasználni a fiatalokat. Ez óriási feladat elé állítja a szülőket és a tanárokat is.
(Médiaklikk)