Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke már nem ragaszkodik ahhoz, hogy felső határt jelöljenek ki Németországban a menedékkérők befogadásában.
Seehofer az ARD közszolgálati televíziónak adott interjúban elmondta azt is, hogy a felső határ kijelölését így már nem szabja feltételéül annak sem, hogy ismét koalícióra lépjen az Angela Merkel vezette Kereszténydemokrata Unióval (CDU).
Zoom
Volt egy kis mosolyszünet...
A vasárnap este adásba kerülő beszélgetés előzetesen közölt részletei szerint a bajor elnök döntését azzal indokolta, hogy a migrációs helyzet és a berlini politika irányvonala is változott. Már nem jön annyi bevándorló, mint amikor először beszélt a felső határ kijelöléséről, és úgy tűnik, hogy idén el sem éri a CSU által eddig szorgalmazott 200 ezres határt az érkezők száma - magyarázta a bajor elnök.
Hozzátette: elégedett a "menekült"hullám leküzdése érdekében hozott politikai döntésekkel, ezekkel ugyanis egyszerre sikerül megszüntetni a származási ország elhagyására ösztönző okokat, támogatni az integrációt és korlátozni a bevándorlást.
Zoom
...de most már szent a béke (a kép illusztráció, nem aktuálisan készült)
Az első feladat, hogy a konzervatív uniópártok ismét megnyerjék a választásokat, utána pedig azért kell dolgozni, hogy megőrizzék az eddig elért eredményeket - hangsúlyozta a CSU elnöke.
Seehofer a CDU/CSU lehetséges koalíciós partnereiről úgy nyilatkozott, hogy a döntés a választási eredményektől függ, a végén majd csak azokból lehet válogatni, akiket a választók bejuttattak a szövetségi parlamentbe (Bundestag). Ugyanakkor megjegyezte, hogy a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) az utóbbi hónapokban nem tett túl sokat azért, hogy "öröm legyen a konzervatív uniópártok és az SPD eddigi koalíciójának folytatására gondolni".
Zoom
Seehofer kedvenc végvári kapitányától eltanulhatta a szabadságharcok feladásának fortélyát
Seehofer a napokban történt iszlamista támadásokra utalva azt mondta, a teljes biztonságot sehol nem lehet garantálni. A legfontosabb, hogy az Európai Unió (EU) tagállamai megosszák egymással az információkat a lehetséges elkövetőkről és iszlamistákról, és ne "nemzeti tulajdonnak" tekintsék ezeket az adatokat.
A bajor miniszterelnök a tavaly Münchenben történt ámokfutás kapcsán arról beszélt, hogy a történtek ellenére a 16 német tartomány közül Bajorországban követik el a legkevesebb és derítik fel a legtöbb bűncselekményt. Bajorország egy liberális tartomány, de ha az állampolgárok biztonságáról van szó, akkor a lehető leghatározottabban kell fellépni - jelentette ki.
Münchenben tavaly július végén egy 18 éves német-iráni kettős állampolgárságú fiatal lövöldözött, a támadásban kilencen meghaltak és 35-en megsebesültek. Az ámokfutó, aki feltehetően "szélsőjobboldali, rasszista meggyőződésből" követte el tettét (pontosaban iskolai konfliktusai voltak a törökökkel és az arabokkal, nem a Mein Kampf olvasgatása csinált belőle nácit - a szerk.), a lövöldözés után öngyilkos lett.
(MTI)