Donald Trump amerikai elnök keddi telefonbeszélgetése során tájékoztatta Mahmúd Abbászt, a Palesztin Hatóság elnökét, hogy Tel-Avivból Jeruzsálembe kívánja áthelyezni az amerikai nagykövetséget – közölte a Palesztin Hatóság.
Zoom
Mahmúd Abbász palesztin (j) és Donald Trump amerikai elnök kezet fog betlehemi sajtótájékoztatójuk végén 2017. május 23-án (MTI/EPA/Atef Szafadi)
Mahmúd Abbász figyelmeztette az amerikai elnököt, hogy ennek a lépésnek veszélyes következményei lesznek – tájékoztatott a palesztin elnök szóvivője. A palesztin elnöki hivatal közleményéből nem derül ki világosan, hogy Trump azt közölte Abbásszal, hogy azonnali hatállyal költöztetni akarja a nagykövetséget, vagy újabb szándéknyilatkozatról van szó.
Mahmúd Abbász “megismételte határozott álláspontunkat, hogy a határozatoknak, a nemzetközi jognak és az arab békére vonatkozó kezdeményezésnek megfelelően nem létezhet palesztin állam Kelet-Jeruzsálem mint főváros nélkül” – olvasható a közleményben.
”Abbász elnök figyelmeztetett, hogy egy ilyen döntésnek veszélyes következményei lesznek a békefolyamatra, valamint a térség és a világ békéjére, biztonságára és stabilitására” – közölte a telefonbeszélgetés után Nabíl Abu Rudeina, Abbász szóvivője. Mahmúd Abbászon kívül több közel-keleti vezetővel – így Benjámin Netanjahu izraeli kormányfővel és Abdullah jordániai királlyal is tárgyal kedden Donald Trump amerikai elnök - közölte előzőleg Sarah Sanders fehér házi szóvivő.
Egy magas rangú amerikai kormányzati vezető szerint Trump várhatóan szerdán ismét elhalasztja a nagykövetség Jeruzsálembe költöztetését, de hangsúlyozni fogja, hogy ez a szándéka. A Reuters brit hírügynökség által idézett, nevének elhallgatását kérő illetékes szerint várható, hogy Trump bejelenti: az Egyesült Államok el fogja ismerni Jeruzsálemet Izrael fővárosaként. Az Egyesült Államok, a Palesztin Hatóság, Szaúd-Arábia, Törökország és az Arab Liga után kedden Haider el-Abádi iraki kormányfő is közölte, hogy kormánya ellenzi az amerikai nagykövetség Jeruzsálembe történő költöztetését, és figyelmeztetett egy ilyen döntés várható következményeire.
A nemzetközi közösség nem ismerte el Jeruzsálemet Izrael fővárosaként, mint ahogyan nem ismeri el Kelet-Jeruzsálem izraeli annektálását sem. Mivel Tel-Avivot ismerik el Izrael fővárosának, a külföldi nagykövetségek is ebben a tengerparti nagyvárosban vannak. Izrael szerint az “örök és egységes” Jeruzsálem lenne a zsidó állam fővárosa, míg a palesztinok álláspontja szerint Kelet-Jeruzsálemben kell lennie a leendő palesztin állam fővárosának.
(MTI)