Elkezdődött vasárnap a szaúd-arábiai Dahrán városban az Arab Liga vezetőinek egynapos tanácskozása, amelyet Szalmán bin Abdel-Azíz szaúdi uralkodó „Jeruzsálem csúcstalálkozójának” nevezett, tekintettel arra, hogy a palesztinok sorsa továbbra is az arab országok „szívügye”.
Az arab államfők a tanácskozást megnyitó beszédeikben a palesztin ügy melletti egységüket és lankadatlan támogatásukat emelték ki. A szaúdi király bejelentette, hogy 150 millió dollárt adományoz a kelet-jeruzsálemi iszlám vallási ingatlanok javára. Ismét elítélte az Egyesült Államok azon döntését, hogy Tel-Aviv helyett Jeruzsálemet ismeri el Izrael fővárosának.
Szalmán bin Abdel-Azíz további 50 millió dollárt ajánlott fel az ENSZ égisze alatt a palesztinokat segélyező szervezet (UNRWA) munkájának támogatására. Az UNRWA márciusban jelezte, hogy csak nyárig rendelkezik a szükséges anyagi forrásokkal. Tevékenysége egyebek mellett azért került veszélybe, mert Washington az év elején bejelentette, hogy tetemes mennyiséget visszatart a palesztinokat támogató ENSZ-szervezetnek átutalandó támogatásból.
Pierre Krahenbühl, az UNRWA főbiztosa nemrég azt közölte, hogy összesen 441 millió dollárra lenne szükségük, de eddig csak 100 millió dollár értékben érkeztek felajánlások adományozóktól. A házigazda szaúdi uralkodó arról is beszélt a 22 tagú Arab Liga csúcstalálkozóján, hogy Iránt terheli a felelősség a térségben tapasztalható instabilitás és a konfliktusokba való beavatkozások miatt.
Ahmed Abul-Geit, az Arab Liga főtitkára hangsúlyozta, hogy az arab ügyekbe való beavatkozás mértéke korábban soha nem látott szintre jutott. Szerinte Szíria összeomlásáért – Bassár el-Aszad szíriai elnök mellett – azok a nemzetközi szereplők tehetők felelőssé, akik a saját stratégiai céljaikat próbálják elérni a konfliktusban. Ezek közül a legfontosabb az iráni beavatkozás, amely nem az arabok jólétét vagy érdekét szolgálja – emelte ki a főtitkár.
Aszad elnök nem kapott meghívót a tanácskozásra, és nem volt jelen a katari emír sem, csak Katarnak az Arab Ligához akkreditált diplomatája. Az 1945-ben alapított szervezet a csúcstalálkozóin csak ritkán határoz konkrét intézkedésekről. Legutóbb ez 2011-ben fordult elő, amikor az Arab Liga felfüggesztette a háborúba süllyesztett Szíria tagságát.
(MTI nyomán)