Újratemették egy tízezer éve élt amerikai őslakos maradványait Kaliforniában.
Az úgynevezett Tuqan ember csontjait, amelyeket több mint egy évtizedig tanulmányoztak a szakemberek, a csumas indiánok egy törzse helyezte nyugalomra a San Miguel szigeten. A törzs ugyanis saját ősének tekinti az évezredekkel ezelőtt élt férfit.
A koponyát még 2005-ben fedezték fel az Oregoni Egyetem kutatói a területen végzett ásatások során. Mivel fennállt a veszélye, hogy az egyre jobban erodálódó tengerparton odavesznek a csontok, ezért az amerikai nemzeti parkokat felügyelő kormányhivatal (National Park Service) megegyezett a csumas indiánokkal a maradványok kiásásáról.
A Los Angelestől 193 kilométerre nyugatra fekvő San Miguel sziget a Kalifornia partjai mentén található Csatorna-szigetekhez tartozik, ahol az állítólagos klímaváltozás miatt erodálódó tengerparti területek és sziklák a kulturális emlékek elvesztésével fenyeget. A szigetcsoport öt tagja alkotja a Csatorna-szigeteki Nemzeti Parkot.
A Tuqan emberről – amely nevét onnan kapta, hogy a csumas indiánok nyelvén így hívják a San Miguel szigetet –, noha évekig vizsgálták a kutatók, nem sikerült megállapítaniuk, hogy a csumas indiánok őse volt-e. Az amerikai nemzeti parkszolgálat szakembereinek elemzése szerint a maradványok egy amerikai őslakostól származnak, és a szigeteken több mint 13 ezer évvel ezelőtt jelen lévő kultúrához kötődnek.
A csumas indián törzs május végén temette újra a csontokat egy ceremónia keretében, amely során énekeltek és fehér zsályát égettek.
(MTI nyomán)