Helyi idő szerint hétfő délután a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) nyomozói jelentek meg Donald Trump floridai rezidenciáján. A volt elnök a közösségi médiában közölt üzenetben megerősítette a sajtóhíreket. Az FBI nem kommentálta az intézkedést, és azt sem közölte, hogy milyen bírósági felhatalmazás alapján cselekedtek.
Zoom
Fotó: Damon Higgins / The Palm Beach Daily News
A New York Times értesülése szerint a hatóság emberei minősített iratokat kerestek, amelyeket a volt elnök hivatali idejének megszűnése után vitt magával. Más értesülések a 2021. január 6-i eseményekkel kapcsolják össze a házkutatást.
Zoom
Fotó: Terry Renna / AP
Egybehangzó hírek szerint a házból 15 doboznyi irattal távoztak.
Zoom
Fotó: Gerald Herbert / Associated Press
Donald Trump közleményében példátlannak nevezte a bejelentés nélküli házkutatást, ami egyetlen korábbi elnökkel nem történt még meg. A hatóság fellépése nem volt "sem szükséges, sem helyénvaló", ügyészségi túlkapás, és az igazságügyi rendszer fegyverként való felhasználása - írta a volt elnök.
A hatósági intézkedés idején Donald Trump nem tartózkodott a floridai épületegyüttesben, Mar-o-Lago-ban. A hírtelevíziók tudósításai szerint a házkutatásról szóló hírek kiszivárgása után a floridai ház közelében Trump-párti tüntetők jelentek meg, írja az MTI.
Frissítés: a széfjét is feltörték
Az említett közleményében Trump arra nem tért ki, hogy mit kerestek az FBI-ügynökök, de a politikus szerint váratlan rajtaütésről volt szó, és a széfjét is feltörték. Ügyvédje később kijelentette, hogy szövetségi ügynökök iratokat foglaltak le.
"Gyönyörű otthonom, a floridai Palm Beachen található Mar-a-Lago jelenleg ostrom alatt áll, rajtaütést szenvedett, és FBI-ügynökök nagy csoportja foglalta el" - olvasható a CNN által idézett közleményben. A hírportál hozzátette, hogy Trump a razzia idején nem tartózkodott Mar-a-Lagóban, a nyarakat általában a New Jersey állambeli Bedminsterben található golfpályáján tölti. A CNN egy az ügyre rálátó forrásra hivatkozva azt írta, hogy a razzia helyi idő szerint hétfőn kora reggel kezdődött és a privát klubként is funkcionáló ingatlannak azokra a részeire összpontosult, ahol Trump irodái és lakrészei találhatók.
A Guardian szerint a házkutatás azzal a nyomozással lehet összefüggésben, amelyet azzal kapcsolatban indítottak, hogy Trump az elnöksége végeztével törvénytelenül vitt magával dokumentumokat a Fehér Házból. A New York Times cikkében megerősíteni látszik ezt az információt, hozzátéve, Trump mintegy 15 doboznyi titkosított iratot vitt magával, amelyet több hónap elteltével csak azután volt hajlandó átadni a Nemzeti Levéltárnak, hogy figyelmeztették, lépéseket tesznek a visszaszolgáltatás érdekében. A lapnak egy informátor azt állította, a házkutatás célja az volt, hogy megnézzék, nem maradtak-e ott dokumentumok.
Eric Trump, a volt elnök egyik fia ezt később meg is erősítette Sean Hannitynek, a Fox műsorvezetőjének: „azt mondták, a razzia célja az volt, hogy a Nemzeti Levéltár kiderítse, hogy Donald Trump birtokában van-e még bármilyen dokumentum”.
Christina Bobb, Trump ügyvédje kijelentette, hogy a szövetségi ügynökök előzetes bejelentés nélküli razziát tartottak és dokumentumokat foglaltak le, de korábban mindig is együttműködtek az FBI-jal és az Igazságügyi Minisztériummal.
A CNN értesülései szerint az FBI és a Trump védelmét ellátó Secret Service között volt valamilyen kommunikáció a házkutatást megelőzően. Ha a volt elnök nincs Mar-a-Lagóban, akkor csak egy kisebb létszámú biztonsági személyzet van ott.
A Washington Post arra hívja fel a figyelmet, hogy egy ilyen jellegű razzia, amelyhez szövetségi bíró által kiadott házkutatási engedély szükséges, igen szokatlan egy volt elnök esetében. Ehhez a lépéshez az USA legfőbb ügyészségének szerepét is betöltő Igazságügyi Minisztérium legmagasabb szintű hozzájárulása kell, a minisztérium azonban egyelőre erről nem adott ki közleményt.
Trump közleményében a házkutatást a Watergate-ügyhöz hasonlította és a „radikális baloldali demokratákat” hibáztatta miatta, akik nagyon nem szeretnék, ha 2024-ben elindulna az elnökválasztáson és akik „bármit megtennének”, hogy megállítsák a republikánusokat az őszi félidei választásokon. Az üzletemberből lett politikus egy ideje már lebegteti az indulását, de hivatalosan még nem jelentette be. A Watergate-ben érintett amerikai elnök, Richard Nixon egyébként napra pontosan a Mar-a-Lago-i razzia előtt 48 évvel, 1974. augusztus 8-án mondott le.
Az Axios hírportál hétfőn egy hamarosan megjelenő, a volt elnökről szóló könyv alapján azt írta, hogy Trump elnöksége alatt a Fehér Ház-i alkalmazottak rendszeresen találtak papírdarabokkal eltömített wc-ket, és azt gyanították, hogy az elnök volt érte a felelős. Maggie Haberman újságíró a könyvben közzé is tesz két fotót két wc-kagylóról, mindkettőn az látható, hogy feliratos papírok vannak a lefolyóban. A kézírás, írja Haberman, Trumpé, aki közismert volt arról, hogy szereti megsemmisíteni az iratokat. A CNN úgy tudja, hogy áprilisban és májusban az FBI Trump több, Mar-a-Lagóban dolgozó asszisztensét kihallgatta az elnöki dokumentáció kezelésével kapcsolatban.
A volt elnök szóvivője, Taylor Budowich a következőt nyilatkozta az ügy kapcsán:
Eléggé elkeseredettnek kell lennie Habermannak, ha ezzel a médiahackel akarja felhívni a figyelmet a könyvére. Sok olyan ember van, ki hajlandó ilyen történeteket kitalálni, hogy lenyűgözze a Trump-ellenes médiát.
A Daily Mail beszámolója szerint Donald Trump korábban is visszautasította azokat az állításokat, amelyek szerint ezzel a módszerrel tüntetett volna el dokumentumokat a Fehér Házban.
(24 - Index nyomán)