Izrael hivatalosan bocsánatot kért Ankarától annak a válságnak a megoldása érdekében, amelyet a török nagykövettel szemben Jeruzsálemben alkalmazott megalázó bánásmód robbantott ki.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök irodája közleményben jelentette be szerda este, hogy a miniszterelnök bocsánatkérő levelet fogalmazott meg az izraeli külügyminiszter-helyettessel, Danni Ajalonnal, aki ezt a levelet elküldte Törökország nagykövetének, s a kormányfő „reméli, hogy ezzel az ügy megoldódik”.
Hírügynökségi értesülés szerint a levélben az áll, hogy, hogy nem volt olyan szándék a nagykövet személyes megsértése. „Bocsánatot kérek az izraeli tiltakozás előterjesztésének a módjáért” - áll a levélben.
Korábban írtuk: Ankara nem hagyja megalázni magát a zsidók által: hazahívnák a tel-avivi nagykövetet
Törökország hazahívja nagykövetét Tel-Avivból, ha Izrael szerda estig nem rendezi a nagykövettel szembeni megalázó bánásmód keltette válságot - idézte az Anadolu török hírügynökség szerdán Abdullah Gül államfőt.

„Ma estig adtunk haladékot. Ha nem javítják ki (a hibájukat), nagykövetünk holnap az első géppel hazatér” - figyelmeztetett a török elnök. Az ankarai külügyminisztérium név nélkül nyilatkozó tisztségviselői „elégtelennek” minősítették Danni Ajalon izraeli külügyminiszter-helyettes sajnálkozó közleményét, és egyértelmű bocsánatkérést követelnek.
Mint hírül adtuk, egy "antiszemitának és Izrael-ellenesnek" ítélt tévéfilm törökországi sugárzása miatt Ajalon magához kérette Ahmet Oguz Celikkolt. A nagykövet hosszú várakozásra kényszerült egy folyosón, majd irodájában fogadta őt a miniszterhelyettes úgy, hogy találkozójuk idején csak izraeli zászlócska volt az asztalon. A fotók tanúsága szerint Celikkol bűnbánó arccal ült egy alacsony kanapén, míg Ajalon és három másik funkcionárius magas székekről nézett le rá. Kezet sem fogtak vele.
A ciprusi látogatáson lévő Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter felszólította szerdán Törökországot, hogy „tisztelettel” viseltessen Izrael iránt, miközben hangsúlyozta, hogy országa nem akar konfrontációt vagy vitát Ankarával. „Sok éven át jó kapcsolataink voltak Törökországgal, s tiszteljük a török államot és népet - mondta újságíróknak. - De pontosan ezt várjuk el mi is, hogy tisztelettel bánjanak velünk. Minden kérdés, minden probléma kezelhető közvetlen párbeszéd útján, még ha egyes kérdésekben nem is vagyunk egy hullámhosszon”.
„Nem tűrünk el semmiféle antiszemita megjegyzést vagy Izrael állam zsidói elleni provokációt” - folytatta a miniszter, és kifejezte reményét, hogy „visszatalálunk az országaink közti normális kapcsolatokhoz”. Ehud Barak izraeli védelmi miniszter vasárnap esedékes ankarai látogatásának közeledtével a diplomáciai incidens válságot idézhet elő Izrael és Törökország viszonyában, amely feszültté vált Izrael egy évvel ezelőtti gázai övezeti mészárlása miatt.
(MTI nyomán)