Az ajkai Magyar Imre Kórház Baleseti Sebészeti Osztályának főorvosa, Pro Sanitate-díjas traumatológia-ortopédia szakorvos gondolatai a magyar egészségügy drámai helyzetéről.

dr. Schreithofer Lajos
Dr. Schreithofer Lajos, a Magyar Imre Kórház Baleseti Sebészeti Osztályának főorvosa, traumatológia-ortopédia szakorvos. Kiemelkedő szakmai tevékenysége elismeréseként 2012-ben Pro Sanitate-díj elismerésben részesült. Vallja, hogy „a nemzetnek ma sokkal inkább, mint bármikor, szüksége van mindenkire, aki tenni akar érte.” A megyeszerte elismert orvos ezért elindul az önkormányzati választásokon Ajkán, a tósokberéndi körzetben képviselőjelöltként, a Jobbik Magyarországért Mozgalom színeiben. Az alábbiakban hazánk egészségügyi helyzetéről írt gondolatait közöljük.
„A kormányzati ciklusokon átívelő egészségügyi forráskivonás az utóbbi időben is folytatódott. Miközben sikerpropaganda hirdette és hirdeti hazánkban az egészségügy fejlődését, elértük azt, hogy a GDP-arányos egészségügyi kiadások összege az EU-országok között az egyik legalacsonyabbá vált. Ugyanúgy az egészségügyi bérek is, amin az utóbbi időben nagy garral beharangozott bérfejlesztés lényegében nem változtatott, ezért az elvándorlás az orvosok körében nem csökkent, a nővérek körében nőtt.
Zoom
Az ajkai Magyar Imre Kórház
Az alapgondolat, hogy csökkenteni kell az egészségügyi kapacitásokat a finanszírozás szintjére, oda vezetett, hogy aktív osztályok, sőt kórházak kerültek bezárásra.
Tapolcán 2007-ben bezárták a szülészetet, azóta a városban nem születhetnek már gyermekek. 2012-ben pedig megszüntették az aktív sebészeti és belgyógyászati osztályokat is, ezzel elfekvőt csináltak egy több mint száz éves intézményből. Az ajkai kórházban a struktúraváltásnak hazudott tapolcai leépítésekkel párhuzamosan megnövekedett a betegforgalom, melyet nem követte sem a dolgozói létszám növelése, sem pedig bérrendezés. Sőt, éppen ellentétes folyamatok zajlottak, zajlanak le.
Zoom
A tapolcai kórházat rendre veszélyeztetik a "különböző" kormányaink
A betegek utazási kényszere az ágyszámcsökkentésekkel, osztálybezárásokkal óriási lett. Tapolcáról és környékéről például kockázatos módon általában Ajkára vagy Veszprémbe kell szállítani a betegeket, nem törődve azzal, hogy milyen gyorsan részesülhet a beteg megfelelő ellátásban.
A várólisták pedig oda vezettek, hogy a beteg még a diagnózisig sem jut el annyi idő alatt, amíg régen már gyógyultan újra munkába is állhatott.
A megmaradt kórházakban ez idő alatt fogynak a szakemberek, nincs olyan osztály, ahol az előírt minimum létszám biztosítható lenne. A néhány rezidens, aki felvételre került, kevés, és hátuk mögül eltűntek a tapasztalt, oktató, tanácsadó, idősebb orvosok, márpedig a szakmát senki sem az egyetemen tanulja meg igazán.
Zoom
Felcsúton is van stadion, csak foci nincs
A kórházak felújítása, ami valóban a folyamatos karbantartás hiányában már rég időszerű lett volna, sok ember számára azt a látszatot kelti, hogy javul a helyzet. Sajnos ezek a hatalmas, sokszor irreális összegekből megvalósított beruházások az ellátásban nem hoznak érdemi javulást. Ez pontosan olyan, mint a jelenlegi stadionépítési hullám, csakhogy a stadionokban nincs futball, a kórházakban meg nincs betegellátás. Az emberek egészséghez való jogát nem elég hirdetni. Az államnak egyik alapvető kötelessége a nemzet testi és lelki egészségének megőrzésére a feltételeket biztosítani. Csak egészséges nemzet maradhat fenn, és erre minden kormánynak erején felül is kötelessége biztosítani a szükséges anyagi forrásokat. Az önkormányzatoknak pedig az lenne a dolguk, hogy a lakossággal összefogva harcoljanak településük kórházaiért, az ott dolgozókért, a betegek megfelelő egészségügyi ellátásért” – írja dr. Schreithofer Lajos a Jobbik ajkai honlapján.
(Bakonyi Hírmondó)