Az ékszerekkel teletűzdelt, műanyag telefontokhoz hasonlítható fekete övcsatra régészek bukkantak az „Orosz Atlantisznak” nevezett terület mélyén. Ez egy híres régészeti lelőhely Dél-Szibériában, amely az év nagy részén víz alatt fekszik – írja a Live Science.
A körülbelül 18 centi hosszú, 4 centi széles fekete téglalap azonban nem elektronikai kiegészítő, hanem egy karneol és türkiz drágakövekkel díszített ősi övcsat.
A tudósok egy nő sírjában találtak a tárgyra, amely a csontváz medencéjén feküdt. A kutatók a nőt Natasának, a műtárgyat Natasa Iphone-jának nevezik. Ugyan a csatot évekkel ezelőtt fedezték fel, de a közelmúltban ismét a figyelem középpontjába került, amikor Pavel Leus, az ásatások egyik régésze megosztott egy képet róla az Instagram-on.
A sír Tuva szibériai részén, a mongol határtól nem messze fekszik. A régészek két temetkezési helyet, Terezint és Ala-Teyt azonosították a körülbelül 2000 évvel ezelőtti Xiongnu-korszakból.
„A sírhelyek mindkét helyen számos öv- és ruhadarabot, gyöngyöket, medálokat, fülbevalókat, kínai wu zhu érméket, valamint tükröket és azok töredékeit tartalmazzák” – írták a tanulmányt szerző tudósok. További felfedezések várhatóak az elkövetkező hónapokban – tette hozzá Leus.
(Híradó)