Ahogyan Napóleon mondta: a sereg a gyomrán menetel. Ezért az élelmezés a hadsereg egyik legalapvetőbb eleme volt. Az elmúlt években már több ezzel foglalkozó cikket is közöltünk, de voltak még további elemei is az ellátásnak.
A fél-vastartalék (Halb Eiserne Portionen)
A német katonák által hordozott élelmiszer-tartalék a fél-vastartalék volt. Ennek az volt a funkciója, hogy amennyiben több mint 24 órán keresztül nem számíthattak meleg ételre, akkor a katonáknál legyen tartalék. Elfogyasztásához engedély, illetve parancs szükségeltetett, amit a századparancsnok, a szakaszparancsok vagy a rajparancsnok adhatott ki.
A fél-vastartalék általában 200 gramm húskonzervből és 250 grammnyi egyéb termékből állt. A húskonzerv mellett a másik összetevő keksz, kétszersült (németül: Zwieback) vagy Knäckebrot lehetett.
Zoom
Disznóhúst tartalmazó húskonzerv
Zoom
Kétszersült háborús képeken és balra a modern utánzat
A kétszersültet a tábori pékségek állították elő. A kekszet számos típusban szállították a hadseregnek. A Knäckebrot az USA-ban is forgalmazott svéd kenyérre emlékeztető volt.
Zoom
A fél-vastartalék képen
A K-fejadag hatása
A háború túlnyomó részében a német katonák élelmiszer-tartaléka a vastartalék és a fél-vastartalék volt. Ez egy bevált alkalmazás volt, de a háború alatt találkoztak az amerikai K-fejadaggal.
Az amerikai K-fejadag funkciója ugyanaz volt, mint a vastartaléknak, vagyis tartalék volt, de a németekre benyomást tett. Elsősorban azt emelték ki, hogy a K-fejadag változatosabb étkezést biztosított, mint a német vastartalék. Ezért 1943-44 folyamán a németek elkezdték a vastartalékot kiváltani a K-fejadag által inspirált fejadagokkal.
A vastartalékot felváltó adagok tartalmaztak édességet, csokoládét, cigarettát, péksüteményt és gyümölcsöt is, amit a korábbi vastartalék nem tartalmazott. Az új német fejadagot a K-fejadaghoz hasonlóan dobozban osztották ki: egy doboz, egy adag.
Zoom
Fejadagot tartalmazó doboz
Dohányzás a Wehrmachtban
Közismert, hogy a Harmadik Birodalomban kampány folyt a dohányzás ellen. Ehhez azt kell tudni, hogy akkoriban nagyon sokan dohányoztak. Ezt a közegészségügy szempontjából veszélynek ítélték meg.
Ezen okból nagyon magas adókat vetettek ki a dohánytermékekre, ami az állam bevételeire is jó hatással volt: 1941-ben a német állam bevételeinek egytizenketted részét a dohányzásra kivetett adók tették ki. Ez egy év alatt kétmilliárd márkát jelentett a Harmadik Birodalomnak (a Bismarck csatahajó ennek kevesebb mint tizedébe került).
Viszont ennek ellenére a Wehrmachtban minden katonának, aki kérte, járt a cigaretta. A háború folyamán egy dohányzó katonának napi 6 szál járt.
Zoom
Korabeli grafika a dohányzásról. Akkoriban olyan mértékű volt a dohányzás Németországban, hogy, mint a kép ábrázolja, egy 436 méter magas tornyot lehetett volna építeni a cigarettákból, 100 négyzetméteres alap esetén
A dohányzásellenes kampánynak volt hatása a katonákra: a háború alatt az egy főre jutó elszívott cigaretták száma a seregben negyedével csökkent. Továbbá az erős dohányosok aránya a töredékére csökkent. Ehhez az is hozzájárulhatott, hogy a nemdohányzó katonák cserébe kérhettek valamilyen más terméket, például nagyobb adag (alap) élelmiszert vagy csokoládét.
(Olvasónktól)
Korábban írtuk:
Források:
http://www.dererstezug.com/thehalfironration.htm
http://www.dererstezug.com/germanration.htm
Gordon L. Rottman: German Combat Equipments 1939-45
http://www.dererstezug.com/antitobacco.htm
Képek:
http://www.dererstezug.com/images/The_Half_Iron_Ration/HALF_RAT_21_JPG.jpg
http://www.dererstezug.com/images/The_Half_Iron_Ration/HALF_RAT_1b_JPG.jpg
http://www.dererstezug.com/images/The_Half_Iron_Ration/HALF_RAT_23_JPG.jpg
http://www.dererstezug.com/images/ill1.gif
http://www.dererstezug.com/images/antito4.gif