Több évnyi huzavona utána az olasz borász beadta a derekát (vagy megértette, hogy miért nem tehet másként, minthogy): leállította a Hitler-borok forgalmazását. Illetve: a bor marad, csak az eddigi cimke változik a "történelmi" borospalackokon - írja elégedetten a Napi.hu. Alább a lelkesen, ugyanakkor elborzadva nácizó cikkük.
Vini Lunardelli beszünteti az 1995 óta forgalmazott, úgynevezett "történelmi" borok közül a hitleres palackok forgalmazását, és azokat teljes új cimkékkel látja majd el 2023-tól - írta meg a La Repubblica olasz lap nyomán a Wanted in Rome.
Az ország északkeleti régiójában (Friuli Venezia Giulia), Udine közelében alkotó borász történelmi portrékkal díszített borosüvegeiről híres-hirhedt, mivel Joszif Sztálin (de az egyéb komcsi elvtársak sem maradhattak ki - Kuruc.info szerk.), Francisco Franco és Heinrich Himmler képeivel is adott már piacra a borából. (Érdekesek lehetnek magyar szempontból a Ferenc Józseffel és az Erzsébet királynéval ékesített palackok is - Kuruc.info szerk.) A portrék, de különösen Adolf Hitler képmásának ekként való értékesítése értelemszerűen sok kritikát, vitát és panaszt, ezen keresztül pedig végül negatív nemzetközi médiavisszahangot szült. De valójában a családi borászatban azzal függ össze a most bejelentett döntés, hogy a 80 éves Vini átadja a fiának (Andrea) a cég vezetését.
A fiatalabbik, 57 éves Lunardelli azt mondta a La Repubblicának , hogy ő és édesapja is "unták ezt a vitát", és annak bizonygatását, hogy "nem vagyunk nácik". Lunardelliék kereskedelmi fogása nem ismeretlen - és nemcsak Olaszországban, mivel több mint 50 üzletben megtalálható. Az más kérdés - írja az olasz lap, hogy a legálisan árult palackok többségét külföldi turisták vásárolják.
A Hitler-bor is megtalálhatató a pincészet honlapján, azzal a kommenttel, hogy "Ez csupán egy kereskedelmi oldal. Tagadunk mindenféle politikai propagandát." Ugyanakkor - hívja fel a figyelmet a Vice borosportál -, vásárlók személyre szabhatják a „gyűjthető” palackokat Hitler képeivel, és olyan nyíltan náci szlogenekkel (mint a "Blut und Ehre" és "Ein Volk, ein Reich, ein Führer") amelyek Olaszországban éppenséggel átcsúsznak a legalitási minimumon, de ezt például Németországban vagy Ausztriában szigorúan tiltja a törvény.
A Lunardelli-birtokról évente 20 ezer palack bor fogy el a piacon. Abból mintegy 12 ezer "a Hitlerből", hatezer pedig "a Mussoliniből".
Kapcsolódó: Hitler-bort vásárolt olvasónk