Varsó nem küld katonákat az esetleges ukrajnai békemisszióba, de támogatást biztosít az ilyen nemzetközi kezdeményezésnek - jelentette ki Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter szerdán a varsói szejmben, ismertetve a lengyel külpolitika idei fő céljait.
Az Andrzej Duda elnök jelenlétében mondott programbeszédben Sikorski kitért az ukrajnai háborúra, és felsorolta a Kijevnek eddig nyújtott lengyel támogatás tételeit. Kiemelte: az Ukrajnába irányuló nemzetközi segélyszállítmányok csaknem 80 százaléka Lengyelországon keresztül érkezik, Varsó csaknem 30 ezer ukrán katonát képzett ki, vagyis az Európai Unió területén kiképzettek egyharmadát.
Utalva arra, hogy egyes államok fontolgatják részvételüket az ukrajnai békemisszióban, megerősítette: Lengyelország nem csatlakozik hozzájuk, de "támogatást biztosít az esetleges missziónak".
A miniszter bírálta Magyarországot, amely szerinte az uniós döntéshozatali egyhangúsággal élve akadályozza a 450 millió euró értékű, az ukrajnai lengyel szállítmányokért járó visszatérítést. Az EU-ban "hatékony, de egyben igazságos döntéshozatalra van szükség" - jelentette ki Sikorski.
Fontos célnak nevezte Európa védelmi képességeinek növelését és az Egyesült Államokkal folytatott együttműködés megőrzését. Aláhúzta: az EU-nak "értelmes és egyértelmű választ kell adnia tagállamainak gazdasági érdekeit sértő washingtoni lépésekre".
Nyugtalanítónak minősítette az orosz-kínai technológiai együttműködést. Úgy látta: Kína "többletértéket teremtene a globális rendben", ha hozzájárulna "Putyin gyarmatosító háborúja befejezéséhez" Ukrajnában. "Harcos farkas helyett a béke hírnökét szeretnénk látni Kínában" - utalt Sikorski Peking diplomáciai szemléletére.
A lengyel biztonságpolitika számára jelentősnek nevezte a nyugat-európai partnerekkel folytatott két- és többoldalú együttműködést, nevezetesen a weimari háromszög (lengyel-francia-német) formátumában, valamint ennek Olaszországgal és Spanyolországgal bővített, a nagy ötöknek nevezett változatában.
A lengyel-német kapcsolatokról beszélve érintette a második világháborús problémakört, mindazonáltal fontosnak nevezte a jövőbeli háború megelőzését célzó közös kiállást. "Lengyelország és Németország ma rendkívüli felelősséget visel Európa biztonságáért" - fogalmazott.
Továbbra is érvényesnek találta a 2011-ben tett, nemzetközi visszhangot kiváltó kijelentését is, miszerint jobban kell tartani "a német tétlenségtől, mint a német erőtől". Úgy ítélte meg: amíg Németország tagja az EU-nak és a NATO-nak, ez a megközelítés érvényben marad.
Andrzej Duda a külügyminiszteri beszédet követő sajtóértekezletén bírálta, hogy Sikorski a fellépését azzal a választási jelszóval (Előre, egész Lengyelország!) zárta le, amellyel Rafal Trzaskowski kormánypárti jelölt indul a májusi elnökválasztáson. Az államfő szerint Sikorski ezáltal pártpolitikává alacsonyította le a programbeszédet.
Duda "nagy csalódásnak" nevezte azt is, hogy a miniszter nem tett említést a Három Tenger Kezdeményezés keretében folytatott együttműködésről. Kifogásolta továbbá, hogy az EU Tanácsában betöltött lengyel soros elnökség alatt a kormány nem szervez lengyelországi csúcstalálkozókat.
(MTI)