Magyarország a diktatúra útjára lépett! Orbán Viktorék a sajtószabadság után a szólásszabadságra törnek – írta kedden délután hivatalos Facebook-oldalán Vona Gábor, a Jobbik elnöke.
A pártelnök jelezte, hogy a zalaegerszegi kormányhivatal a Jobbik tulajdonában lévő plakáthelyeken jogellenesen, erővel elkezdte leszedni a plakátokat.
Zoom
A Jobbik a múlt héten vett 1100 plakáthelyet, majd hétfőn közölték, újabbakat is vásárolnának.
A kormányzati hatalom erővel támadt a szólásszabadságra és a vezető ellenzéki pártra, a Jobbikra - írja közleményében Szilágyi György, a Jobbik országgyűlési képviselője, aki úgy fogalmazott, hogy a "Fidesz a sajtószabadság leépítése után a szólásszabadságot is korlátozza", ugyanis a "hatalom a kormányhivatalokon keresztül, erővel, törvénytelenül kezdte lekaparni a Jobbik tulajdonában lévő plakáthelyeket".
A képviselő szerint a kormányhivatal cselekedete kimeríti a rongálás fogalmát és a magántulajdonhoz fűződő jogok sérelmét, így minden jogi lépést megtesznek "a kormányzati szintre emelt rongálások és a rongálók" ellen.
Szilágyi szerint Orbán Viktor eddig is paranoiás módon félt a Jobbiktól: "Számtalan aljas, hazug eszközt vetettek be ellenünk (hazugságkampányok, lejárató akciók, törvénytelen megfigyelések), de ma odáig süllyedtek, hogy erővel eltávolítják a legitim politikai üzeneteket. Az is beszédes, hogy a kormány mi ellen lép fel gátlástalanul és törvénytelenül: a migráció megállítása, a bérek emelése és a korrupt politikusok elszámoltatása fáj nekik. Ez a három ígéret nem tetszik az Orbán-rezsimnek, ugyanis a lekapart plakátokon ezek láthatóak."
A Jobbik nem fogadja el a "diktatúrákra jellemző eszközök" alkalmazását, mindennek van határa, nem hagyjuk kiépülni Magyarországon az önkényuralmi rendszert - olvasható a jobbikos közleményben.
(Kuruc.info)
Frissítés: A kormányhivatal állítja: jogszabályban előírt feladatát végzi
Elrendelte a Pest Megyei Kormányhivatal a „tiltott pártfinanszírozásba” ütköző, „jogsértő módon” a Publimont és a Mahir felületeire kihelyezett plakátok eltávolítását.
A kormányhivatal keddi, MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a kormányhivatalok a jogszabályban előírt feladatukat végzik, amikor a Publimont és a Mahir felületeiről eltávolítják a plakátokat, mert a cégek nem tettek eleget az adatszolgáltatási kötelezettségüknek.
Egyrészt nem jelentették be a plakátok listaárát, és a szerződést sem küldték meg, így a kormányhivataloknak két napon belül el kellett rendelni a reklámok eltávolítását.
Közölték továbbá, hogy a kormányhivatal kérésére a rendőrség biztosítja a helyszínt, viszont a rendőrök a plakátok leszedésében nem vesznek részt. Felszólították a két céget, hogy ne tiltakozzanak tovább, hanem adják be a kért adatokat.
(MTI)
Szerdai frissítés: Vona: "A Fidesz fél a Jobbiktól, és jól teszi"
Vona Gábor, a Jobbik elnöke rendkívüli sajtótájékoztatón reagált arra, hogy a megyei kormányhivatalok, rendőrségi segítséggel - szerintük törvénytelen módon - eltávolíttatják a párt tulajdonában álló hirdetési felületekről a jobbikos az óriásplakátokat.
A Jobbik törvényes úton kíván reagálni arra, hogy több helyszínen eltávolították a kihelyezett plakátjait – közölte Vona Gábor, az ellenzéki párt elnöke szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.
A politikus az „antidemokratikus hatalomgyakorlás mélypontjának” nevezte, hogy több, a párt tulajdonában lévő óriásplakátot eltávolítottak, szerinte ennek végrehajtására törvénytelenül utasították a kormányhivatali dolgozókat és a rendőrséget.
Ez a fajta akció a gyengeség jele – értékelt, hozzátéve: a kormány túllépett egy határt.
Bekérték a dokumentumokat
A Pest Megyei Kormányhivatal tudomására jutott, hogy a Publimont, óriásplakát helyeket tulajdonló cég ügyvezetője írásban kereste meg a kormányhivatalokat, és közölte, hogy azokat a plakátokat, amelyek eltávolítását korábban a kormányhivatalok a jogsértő kihelyezés miatt elrendelték, Nagy Ajtony Csaba magánszemély rendelte meg. Az érintett kormányhivatalok a plakáthelyek tulajdonosától bekérték a szükséges dokumentumokat – áll a Pest Megyei Kormányhivatal közleményében.
Vona Gábor azt hangoztatta: a Jobbik a „plakátháború” alatt mindig a törvényesség talaján állt, még ha törvénytelen módon is léptek fel vele szemben. Ezek közé sorolta a költségek nyilvánosságra hozatalát, azt, hogy plakátjaik rongálására nem rongálással, hanem jogi lépéssel válaszoltak, továbbá, hogy az Alkotmánybíróságnál keresnek jogorvoslatot az úgynevezett plakáttörvény miatt.
Felvetette, hogy az lesz-e a vége, hogy az Országgyűlés törvényt hoz arról, hogy csak a Fidesz kampányolhat, illetve csak Orbán Viktor lehet miniszterelnök. Ez nem a plakátokról szól, hanem arról, hogy „Orbán Viktor egy lánglelkű fiatal demokratából egy kiégett despotává lett” – fogalmazott az ellenzéki pártelnök.
Vona Gábor azt üzente: a kormánynak hat hónapja van hátra, ezt követően pedig megvalósítják az elszámoltatást, ami a korrupció mellett ki fog terjedni azokra a kormányhivatali és rendőrségi vezetőkre is, akik törvénysértő akcióra kényszerítik a dolgozókat.
Egy kérdésre azt is elmondta, hogy a plakáttörvény a bérelt helyekre vonatkozott, a Jobbik azonban tulajdonba vette a jelzéssel is ellátott reklámeszközöket és azokon hirdet.
Arra pedig, hogy Simicska Lajos nagyvállalkozó közölte, a továbbiakban nem szerepeltet politikai hirdetést saját felületein, azt felelte: értékelik a kialakult helyzetet és a napokban döntenek arról, hogyan tovább. A pártelnök megerősítette, hogy további felületek vásárlásról tárgyalnak magánszemélyekkel és cégekkel.
Vona Gábor egy másik felvetésre azt is tudatta: Zalaegerszegen pótolták az eltávolított plakátokat, jogászaik pedig még vizsgálják, hogyan tudnak törvényesen reagálni a történtekre - olvasható az MTI összefoglalójában.
Csütörtöki frissítés: Abszurd: az a baj, hogy a Jobbik nem számlázott saját magának, egyik zsebéből másikba téve a pénzt
/Videóval frissítve/
A Jobbik bírósághoz fordul plakátjai leszedése miatt - közölte Volner János, a párt frakcióvezetője szerdai sajtótájékoztatóján, amelyen Tarnai Richárdot, a Pest Megyei Kormányhivatal vezetőjét kérte számon az ügyben a sajtó nyilvánossága előtt; a kormánymegbízott azt hangsúlyozta, hogy jogszerűen jártak el.
Volner János a Pest megyei Kormányhivatal V. kerületi épülete előtt tartott sajtótájékoztatót, amelyen arról beszélt, hogy a kormányhivatalok, “azért, mert Orbán Viktor így parancsolta nekik”, alkotmány- és törvénysértő módon kezdték leszedni a Jobbik óriásplakátjait. Hangsúlyozta: a Jobbik közelmúltban – részletfizetéssel – 1100 óriásplakáthely birtokába jutott, és ezeken szerintük a jelenlegi jogszabályok alapján mindenféle előzetes engedély vagy bejelentés nélkül joguk van saját hirdetéseiket közzétenni.
A frakcióvezető arra kérte a sajtó munkatársait, hogy menjenek be vele a kormányhivatalba, és kérdezzék meg, hogy milyen jogszabály alapján szedik le a Jobbik plakátjait. Néhány perc várakozás után Tarnai Richárd, a Pest Megyei Kormányhivatal vezetője jött le az épület előterébe, és Volner János kérdésére, hogy melyik jogszabály tiltja, hogy egy párt saját tulajdonában lévő óriásplakáthelyein hirdessen, a településkép védelméről szóló törvényre hivatkozott, amelyben a listaár és a szerződés közzététele törvényi kötelezettségként jelenik meg.
A Jobbik frakcióvezetőjének felvetésére, hogy a párt a tulajdonában lévő plakáthelyekre nem tud listaárat érvényesíteni saját magával szemben, Tarnai Richárd azt válaszolta: azt kell nézni, hogy kinek az érdekében történt az elhelyezés. Szerinte a listaár jogszabályi kötelezettség, “függetlenül attól, hogy a saját maga hirdetését rakja-e fel a szervezet”, hiszen a listaárral egy lehetőséget vesznek meg. Az már a Jobbik belügye, hogy a jogszabályok betartását hogyan oldja meg – jegyezte meg.
Újságírói kérdésre, hogy eszerint szabályos lenne-e, ha a Jobbik saját magának számlázna, és egyik zsebéből a másikba tenné a pénzt, Tarnai Richárd azt mondta: “az, hogy ki, hogy számláz magának, a jogszabályok betartásával kell, hogy történjen”, ugyanakkor a listaárat és a szerződést közzé kell tenni, és mivel ez nem történt meg, a kormányhivatalnak intézkednie kellett.
A Jobbik frakcióvezetője a rövid vita után az újságíróknak nyilatkozva abszurdnak nevezte a kormánymegbízott magyarázatát, és bejelentette, bírósághoz fordulnak az ügyben, pereket indítanak.
Kérdésre válaszolva nem tudta megmondani, hogy eddig hány jobbikos plakátot szedtek le, ugyanakkor úgy vélte, “országosan összehangolt akcióról” van szó, amelyet “központi irányítás mellett végeznek” - írja összefoglalójában az MTI.