Washingtonban „látják, hogy Magyarország leszakadófélben levő ország” – fejtette ki az Egyesült Államokba Horváth Jánost egy emlékérem átvételére elkísérő Orbán Viktor azt követően, hogy George Patakival, New York állam volt kormányzójával találkozott. Kifejtette: Washingtonból szemlélve érthetetlen a magyar kormány Oroszország-politikája. Az "ellenzék" vezére azt is kifejtette: "„Tom Lantossal nagyon régi, jó kapcsolatunk van". Mint ismeretes, a zsidórasszista Lantos, az egykor a Ceausescu diktatúrát dicsérő amerikai hazugságiparos és kongresszusi képviselő már számos alkalommal avatkozott be nyíltan a magyar választások menetébe, egyáltalán hazánk belügyeibe, mindig a szoclib pártok oldalán. Legutóbb a Magyar Gárda tagjait fenyegette meg kitiltással, amit a Fidesz - akárcsak a hasonlóakat korábban mindig - szó nélkül hagyott.

Az egyhetes látogatáson az Egyesült Államokban tartózkodó Orbán Viktor kedden Washingtonban George Patakival, New York állam volt kormányzójával találkozott, akivel az amerikai belpolitika, valamint a nemzetközi politika időszerű kérdéseiről folytatott eszmecserét.

A Fidesz elnöke a találkozó után elmondta: mindenekelőtt Horváth Jánost, a Fidesz országgyűlési képviselőjét kísérte el Amerikába, akinek Truman-Reagan Szabadság Emlékérmet adományoz a kommunizmus áldozatainak emlékét őrző washingtoni alapítvány. A csütörtöki díjátadási ünnepségen George Herbert Walkerrel, az Egyesült Államok volt budapesti nagykövetével együtt Orbán Viktor is méltatni fogja a parlament doyenjének életútját.

Orbán – aki feleségével szombaton érkezett Washingtonba – munkalátogatása során találkozik a külügyminisztérium és a nemzetbiztonsági tanács magas rangú tisztviselőivel. A tervek szerint kedden találkozott volna Tom Lantossal, a képviselőház külügyi bizottságának elnökével is. Még aznap délelőtt is bizonytalan volt, hogy a képviselő tudja-e fogadni a Fidesz-elnököt, akinek kísérete is csak kedden délután tudta meg, hogy csütörtök délután mód nyílik a találkozóra. Orbán azt mondta, „Tom Lantossal nagyon régi, jó kapcsolatunk van, számos kérdésben egyetértünk, számos kérdésben pedig nem”. A Fidesz elnöke találkozik a Kuba ügyében aktív képviselőkkel is, „mert Kuba nekünk is szívügyünk”.

Washingtonban is látják Magyarország leszakadását

Szerdán New Yorkban Orbán részt vesz az Amerikai Magyar Alapítvány George Washington-díjának ünnepélyes átadásán, pénteken pedig meghívták egy washingtoni agytröszt, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja kerekasztal-beszélgetésére. A Fidesz elnöke kifejtette: Washingtonban „látják, hogy Magyarország leszakadófélben levő ország”. Szerinte a világban kialakult vélemény alapján Magyarország „jó esetben stagnáló, de inkább hátrasorolódó ország”. „Én mindenhol elmondom, hogy Magyarországon most egy destabilizációs folyamat zajlik, amelynek két gyökere van (...), egyfelől a gazdasági sikertelenség (...), másfelől egy hitelességi válság (...), a kormányzatot szavahihetetlennek, hipokritának tartják az emberek” – mondta.

Mint elmondta, partnereinek kifejti: politikai változás nélkül nem lehet stabilizálni a helyzetet, „új választásra, új politikai döntésre, új fölhatalmazásra, új kormányprogramra van szükség”. „Elmondom, hogy mi készen állunk arra, hogy együttműködve Magyarország minden barátjával stabilizáljuk és javítsuk a magyarországi helyzetet” – tette hozzá.

Nem híd, hanem NATO-tag

Orbán arról faggatja partnereit, mire lehet számítani az amerikai külpolitikában, „elsősorban az oroszokkal kapcsolatos viszonyban, hiszen számunkra ez a legfontosabb kérdéskör.” Szerinte Washingtonban pontosan látják és „nem fogalmaznak olyan körmönfont módon, mint Magyarországon”, hogy Oroszország egy fölemelkedőben lévő hatalom.

A Fidesz-elnök szerint Washingtonból szemlélve érthetetlen a magyar kormány Oroszország-politikája, és az, hogy Budapest továbbra is a Nyugat és Kelet közötti hídszerepet szánja Magyarországnak, miközben az ország NATO- és EU-tag. „Ez itt teljesen érthetetlen” – mondta, megjegyezve, hogy ez Washingtonban bizonytalanságot és értetlenséget vált ki. „Mi nem híd vagyunk, hanem hídfő, méghozzá a nyugati oldalon” – szögezte le. Orbán szerint Magyarországnak egyértelműen úgy kell építeni a kapcsolatait, hogy Magyarország a NATO tagja, a nyugati katonai biztonsági rendszer része, amelynek Oroszország viszont nem része. Orbán és Horváth hétfőn ellátogatott Nagy Ferenc egykori magyar miniszterelnök sírjához a Virginia állambeli Herndonba is.

(mno)