Répássy Róbert szerint sikeresek a kormány reformjai a büntetőpolitikában. Jelenleg 473 visszaeső van börtönben.
Helyesen döntött a kormány, amikor az ellenzők és a fanyalgók ellenében kiállt a háromcsapás törvényért - mondta el Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a szigorítás bevezetésének ötödik évfordulóján tartott sajtótájékoztatóján. A fideszes politikus ismertette azt is, hogy jelenleg 473 darab visszaeső van börtönben, ebből hatra (!) alkalmazták a három csapást.

2010. júliusa óta él a magyar büntetőjogban a többszörösen visszaeső erőszakos bűnelkövetőkre vonatkozó három csapás. A szigorítás lényege, hogy a harmadik alkalommal duplázódik azok büntetése, akik harmadjára követnek el valamilyen erőszakos bűncselekményt. Ha pedig a várható büntetés több mint 20 év, akkor tényleges életfogytiglani börtönbüntetést kapnak az elkövetők.
Az államtitkár elmondta, hogy "ennek hála, nagyobb a társadalmi biztonság", mivel így a legveszélyesebb bűnözők hosszabb ideig vannak börtönben. Nyilván mind a hatot beleszámolta az államtitkár úr. Répássy példaként említette, ha a szigorítás régebb óta létezne, akkor a 2012-ben brutálisan megölt kaposvári Szita Bence egyik gyilkosa nem követhette volna el tettét, mert nem lett volna szabadlábon.

Ez az ötéves időszak nem elég arra, hogy következtetéseket vonjunk le a három csapás visszatartó erejéről - mentegetőzött az Index kérdésére a politikus. Hozzátette: az is nehezíti ennek felmérését, hogy nemcsak visszaesők követnek el erőszakos bűncselekményeket.
A 2010-ben bevezetett Btk.-szigorítást kétszer kellett eddig módosítani:
  • 2013-ban az új Btk. bevezetésekor pontosították, hogy csak befejezett bűncselekményre (kísérletre tehát nem) lehet alkalmazni
  • Az Alkotmánybíróság 2014-ben határozatot hozott arról, hogy csak eltérő időben elkövetett bűncselekményekre vonatkozhat a három csapás
„A magyar reformok a büntetőpolitikában is működnek” - jelentette ki Répássy, aki szerint a tényleges életfogytiglan bevezetésének köszönhető - és nem trükkök százainak a rendőrségi statisztikákban -, hogy állítólag csökkent a bűncselekmények száma.
(Index nyomán)