A külgazdasági és külügyminiszter telefonon biztosította Izrael budapesti nagykövetét, hogy a magyar kormány zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmussal szemben. Szijjártó Péter elmondta: Jószéf Amranival tudatta, Horthy Miklós kormányzó tevékenységéhez pozitív és kiemelkedően negatív időszakok is tartoznak.
A miniszter közölte: a nagykövetnek elmondta, hogy amikor Orbán Viktor kormányfő Horthy Miklóssal kapcsolatos álláspontját ismertette, akkor világosan fogalmazott. A miniszterelnök június 21-én a megújult Klebelsberg-kastély ünnepélyes átadásán többek között azt mondta, néhány kivételes államférfiúnak, köztük Horthy Miklósnak köszönhető, hogy az elvesztett világháború, a vörös terror 133 napja és a trianoni diktátum roppant súlya alatt “mégsem temetett maga alá minket a történelem”.
Zoom
Szijjártó átszellemülten hanukázik az izraeli nagykövetségen 2015-ben - lásd a kapcsolódó anyagunkat
A történelmi tényeket tiszteletben kell tartani. Márpedig a történelmi tények úgy szólnak, hogy Horthy Miklós tevékenységéhez pozitív és ugyanakkor kiemelkedően negatív időszakok is tartoznak – mondta Szijjártó Péter. A külügyminiszter “kétségtelenül pozitív” momentumnak nevezte Horthy Miklós munkásságában azt, hogy érdemeket szerzett Magyarország talpra állításában az első világháború után.
Ugyanakkor a kiemelkedően negatív és a történelmi bűn kategóriájába tartozik, hogy esküjével ellentétben nem védte meg a magyar nemzet részét képező magyar zsidóságot. A történelmi bűn kategóriájába tartozik, hogy hivatali ideje alatt a magyar zsidóságot diszkrimináló jogszabályok születtek, és "több százezer magyar zsidó vált a holokauszt áldozatává" – mondta Szijjártó Péter.
Zoom
Közben Ilan Mor akkori zsidó nagykövettől is megkapta az eligazítást
A miniszter kijelentette: ezek olyan történelmi bűnök, amelyeket relativizálni nem lehet. A történelmi tényeket egytől egyig tiszteletben kell tartani, akkor is, ha pozitívak, akkor is, ha a bűn kategóriájába tartoznak, még akkor is, ha ugyanazon személyhez kötődnek – mondta. Szijjártó Péter kiemelte, hogy a kormány zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmussal szemben.
“Kormányunk azon európai kormányok közé tartozik, amelyek a legtöbbet tették az antiszemitizmussal szemben. Amíg Magyarországnak ez a kormánya van, addig a magyarországi zsidóság biztos lehet abban, hogy a kormány minden tekintetben megvédi” – fogalmazott. A külügyminiszter emlékeztetett, hogy az első Orbán-kormány 2000-ben hozott döntést a holokauszt-emléknap létrehozásáról.
“Nem véletlen, hogy ez a kormány helyezte a legtöbb hangsúlyt a holokauszt történelmének oktatásával kapcsolatos kérdésekre” – mondta, megjegyezve, folyamatosan együttműködnek a zsidó szervezetekkel. Szijjártó Péter kiemelte: “a jövőben is megvédjük a hazai zsidóságot minden esetleges antiszemita szándékú támadástól, vagy bármely olyan kísérlettől, amely a magyarországi zsidóságot veszélyeztetné vagy diszkriminálná”.
Frissítés: Fontos tisztázás: Izrael Állam elfogadta a nyelvcsapásokat
Izrael véleménye szerint fontos tisztázást jelent a magyar külgazdasági és külügyminiszter közlése Horthy Miklós szerepéről - tudatta a zsidó állam budapesti nagykövetsége.
A külképviselet közleménye szerint Izrael úgy véli, hogy a Horthy Miklós által a magyar zsidók (sic!) ellen elkövetett bűnök (Mármint hogy kártyapartnerei számára Kánaán volt hazánk, vagy hogy leállította a budapesti zsidók munkába szállítását? - a szerk.) elismerésének fontos tisztázása az, amit a magyar külgazdasági és külügyminiszter közölt Izrael budapesti nagykövetével.
“Mindig emlékezni fogunk az 564 500 magyar zsidó testvérünkre, akiket a holokauszt alatt gyilkoltak meg” – olvasható a nagykövetség holokauszttagadó, hisz a kabbalisztikus dogmatikus 600 ezres áldozati számot kisebbítő kommünikéjében.
(MTI nyomán)
Korábban írtuk:
Kapcsolódó: