A Hvg írta meg pénteken, hogy Orbán Balázs doktori védésére készül az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájában: a miniszterelnök politikai igazgatója A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései címmel írt PhD-értekezést, amit december elején védhet majd meg az értekezés nyilvános vitáján. Mindezt azok után, hogy a fél ország megkérdőjelezte a hűségét a hazájához szűk másfél hónappal ezelőtt, miután egy podcastban arról beszélt az ukrajnai háború kapcsán, hogy Volodomir Zelenszkij ukrán elnök belevitte egy háborús védekezésbe az országát, ami felelőtlenség volt, ’56 példájából kiindulva pedig mi valószínűleg nem tennénk így.
Zoom
Szeme fénye csodálja a "nagyfőnit" (fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex)
Az ELTE részéről elsőként az intézmény Média és Kommunikáció Tanszékének docense (az ELTE honlapja szerint tanszékvezető  egyetemi tanár,akinek az Fb-oldalán emellett az Ukrajna melletti kiállás a leghangsúlyosabb – a szerk.), Polyák Gábor adott hangot nyilvánosan tiltakozásának és felháborodásának: amint a 444 kiszúrta, a Facebookon tett közzé egy „posztot”, melyben kijelentette:
Az ELTE egyetemi tanáraként kikérem magamnak, hogy Orbán Balázs ebben az intézményben szerez PhD-fokozatot.
Bejegyzésében Polyák előbb azt taglalja, hogyan vérezteti ki és „törli bele a mocskos talpát” a kormány az ELTE-be, majd kollégáihoz fordul, azt fájlalva, hogy éppen a jogi karon, ahol „elvileg jogállamiság, emberi jogok, hatalommegosztás is szóba kerül”, nem mondják azt Orbán Balázsnak, hogy menjen inkább a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre.
Orbán Balázs, a legalja ideológiai keltető MCC ura, az NKE mindenható parancsolója, nagyfőni szeme fénye, aki ’56-ot is büntetlenül kihazudhatja a történelemből. Kollégák, hol a gerinc? Miféle jogászi szakmai ethosz ez, miféle állampolgári tartás? Miért a legsötétebb múltat mutatjuk példaként a jövő értelmiségének? Miért hányjuk arcon magunkat?
– írta Polyák.
Zoom
Bundás Andi a politikai süllyesztőbe kerülése óta is rendszeresen "lájkolgatja" és kommenteli a közéleti Fb-bejegyzéseket, ezt is
Nyilvános kiállás mástól egyelőre nem érkezett, azt ugyanakkor a Hvg is megjegyezte délelőtti cikkében, hogy a Tudományági Doktori Tanács a szokásostól eltérően nem egyhangúan döntött amellett, hogy a delikvens megvédheti a dolgozatát. A bírálóbizottság a doktori értekezés és a benyújtott dokumentumok alapján 5 igen és 2 nem szavazattal, valamint 1 tartózkodással engedélyezte Orbán Balázs számára a doktori eljárás megindítását. A lap információi szerint kifejezetten ritka, szinte példa nélkül a nem egyhangú döntés, idén eddig nem is volt rá példa. Orbán Balázs esetén kívül minden egyes döntést 0 nem szavazattal és 0 tartózkodással hozott meg a Tanács.
Orbán Balázs közben interjút adott a kormánypárti Demokratának, melyben az ukránokkal és ’56-tal kapcsolatos megjegyzéseiről is szót ejtett, miszerint hazugság, hogy bármi negatívat mondott volna a forradalmárokra és a pesti srácokra. (MIndig más a hibás, ha egy fideszes hülyeséget beszél, kicsit sem átlátszó, hogy ezt a hibát "véletlenül" mások is elkövetik a narancsakolból – a szerk.)
(24 nyomán)
Frissítés: Közleményben határolódik el az ELTE
Az egyetem szombati közleménye:
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) megkérdőjelezhetetlen és korlátozhatatlan értéknek tekinti a tudomány szabadságát. Ez tudományegyetemi működésének, valamint a nemzetközi mércével is mérhető kutatási és oktatási kiválóságának alapja.
Az Egyetem a tudomány szabadsága elválaszthatatlan részének tekinti azt is, hogy a tudományos műveket és tudományos teljesítményeket kizárólag azok minősége, és ne a szerző személye alapján ítélje meg. Az ELTE vallja azt az intézményi alapelvet is, hogy a különböző gondolkodású, vallású, politikai és ideológiai meggyőződésű egyetemi polgárok alkotnak független szakmai közösséget, amelyben nincsen helye a kirekesztésnek. Az ELTE elhatárolódik minden olyan megnyilvánulástól, amely az Eötvös Loránd Tudományegyetem polgárainak szakmai munkáját azok politikai nézetei és közéleti szerepvállalása alapján minősíti, vagy politikai alapon kérdőjelezi meg bárki jogát ahhoz, hogy egyetemünkön tanulhasson vagy kutathasson.
A kutatás szabadságát és a szakmai teljesítményt politikai alapon, vagy más kirekesztő szempont alapján megkérdőjelező megnyilvánulásokat az Egyetem elutasítja. A szélsőséges és politikai alapon diszkrimináló megnyilvánulások, még ha azok csak egyes egyetemi polgárok egyéni álláspontját is tükrözik, súlyos károkat okoznak az Egyetem közösségének és az intézménynek.
Kapcsolódó: