![]() Az alapok |
![]() Ilyen egyszerű. Nincs Szlovákia, van ország és nincs gond. |
![]() A korszerű változat... |
![]() ... válaszul az "elnyomott tótok" álmait megjelenítő térképre. |
Vissza a témára: a felmérést a pozsonyi Komensky Egyetem szociológiai tanszéke és egy közvéleménykutató ügynökség közösen végezte. A tanszéket Juraj Schenk vezeti, aki 1994-től 1996-ig Vladimir Meciar kormányának külügyminisztere volt.
Az ezer főt meghaladó minta alapján készült, más társadalmi folyamatokat is vizsgáló felmérés megállapításai szerint Szlovákia polgárainak 43 százaléka úgy látja, hogy a magyarok "a helyzetükkel és jogaikkal visszaélve" elnyomják a szlovák többséget. A felmérés megállapítja, hogy Szlovákiában ennél csak öt kedvezőtlenebb társadalmi jelenség van.
A pozsonyi Új Szó ezzel kapcsolatosan kérdéseket tett fel Juraj Schenknek, aki egyebek között kijelentette: "Vannak olyan vélemények, hogy a kisebbségek nálunk jobban élnek, mert előnyben részesítik őket, a hazaiak meg elnyomott helyzetben vannak." Schenk szerint a felmérés erre vonatkozó kérdései megalapozottak, mert szerinte "az emberek ezt úgy érzékelik, észlelik, mint válságpontokat, kritikus helyzeteket".
Ez a szemlélet egyébként a szociológiai felmérések szerint az utóbbi hat évben nem változott.
Öllős László felvidéki magyar elemző, a Fórum Kisebbségkutató Intézet elnöke az MTI ezzel kapcsolatos kérdésére válaszolva azt mondta: "A felmérés valóban tükrözheti a szlovákiai közhangulatot, ugyanis az országban hosszú évek óta érzékelhető az a masszív propaganda, amely - elsősorban az ország északi területein, a magyaroktól távol élő - szlovák lakosság felé azt sugallja, hogy a magyarok <Dél-Szlovákiában> elnyomják a szlovákokat. Ez a propaganda kisebb-nagyobb mértékben valószínűleg hat a szlovák lakosság számottevő részére."