Kiégett a bánáti bazsarózsa-rezervátum a Partiumban, Bihar megyében. A tűz húsvét után pár nappal keletkezett, a helyi illetékesek azonban eddig nem beszéltek róla. A szigorúan védett növényből legalább 15 ezer élt ezen a területen, most alig maradt pár szál.
Ez a legjelentősebb "romániai" állománya a bánáti bazsarózsának - mondta a Híradónak a Körösvidéki Múzeum tudományos főkutatója. Venczel Márton hozzátette: Magyarországon egy szál eszmei értéke 250 ezer forint.
Az üszkös területre kirándulók találtak rá két napja, a hatóságok mindeddig hallgattak a súlyos természeti kárról. Az első felmérések szerint a Föld teljes bánáti bazsarózsa-állományának a tizede pusztult el.
A rezervátumot gondozó alapítvány vezetője szerint a hegyen a környék juhászai gyújthattak tüzet. A rezervátum vezetése feljelentést tett, az ügyben a román Környezetvédelmi Főfelügyelőség is vizsgálatot indított.
A Natura 2000 programban fokozottan védett mediterrán növény legészakibb élőhelye a Romániai Béli-hegység. Szerbiából és Horvátországból már eltűnt. Magyarországon a Mecsekben él a legnagyobb állomány. A Zengőbe tervezett NATO-lokátor állomás megépítése ellen több zöldszervezet éppen a szigorúan védett bazsarózsák védelmére hivatkozva tiltakozott - végül más helyszínt kerestek a létesítménynek.
(Híradó nyomán)