Az Országgyűlés a hétfői napon (2011. április 18.) döntött az új alkotmányról. Az MSZP nem vett részt az ülésen, napirend előtt Schiffer András, Vona Gábor és Lázár János szólalt fel. Rubi Gergely jobbikos képviselő a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület mellényében van jelen. A Jobbik képviselői papírlapokból kirakták: "Áruló nem leszek", így tiltakoztak a magyar termőföld (és egyéb nemzeti kincseink) védelméről nem rendelkező új alaptörvény ellen.

Így tiltakozott a Jobbik a magyar termőföld védelmét mellőző alaptörvény elfogadása ellen
15.13: Elfogadta Magyarország új, 2012. január 1-jén hatályba lépő alaptörvényét hétfőn az Országgyűlés.
Az alaptörvényről szóló zárószavazás:
 
 
Az Országgyűlés 262 igen, 44 nem és egy tartózkodással fogadta el hazánk új alaptörvényét, amely 2012. január 1-jén lép majd életbe. A jobbikos képviselők mellett nemmel szavazott Ivády Gábor és Szili Katalin független képviselő, Molnár Oszkár tartózkodott. Kövér László kijelentette: történelmi pillanatnak lehettünk szemtanúi. A jobbikos képviselők ezzel szemben "Áruló nem leszek" felirattal tüntettek a pártalkotmány ellen. Az Országgyűlés a Himnusz eléneklésével zárta az alkotmány elfogadásának aktusát. (MNO, Barikád nyomán)
14:44: Novák Előd felszólalásában a politikusok mentelmi jogának eltörlését kérte számon a kormányon, majd kétségbe vonta, hogy a termőföld és az ivóvízkészlet alkotmányos védelmének leszavazása után a kormány alacsonyabb szintű jogszabályban fogja rendezni a kérdést, mivel az úgynevezett "sarkalatos törvények" sem ütközhetnek uniós jogszabályba.
14:30: Dúró Dóra a kommunista rendszer vezetőinek közéleti szerepvállalását tiltó szabályokat hiányolta a tervezetből, és kijelentette, hogy a Jobbik többek között ezért sem fogja megszavazni az alaptörvényt. Véleményét osztotta későbbi felszólalásában a szintén jobbikos Staudt Gábor is.
14:12: Gaudi-Nagy Tamás a történelmi jogfolytonosság helyreállítását kérte számon a kormányon. A képviselő szerint felül kell vizsgálni Magyarország nemzetközi szerződésvállalásait is, amelyek az alkotmányozás legfőbb korlátjai.
13:50: Megkezdődött az alkotmány záróvitája! Elsőként Morvai Krisztina európai parlamenti képviselő szólalt fel, aki szerint a kormány az alkotmánnyal kapcsolatban kettős beszédet alkalmaz. Az egyik a nemzeti önrendelkezés radikális követelésének hangja, a másik pedig az önfeladásé, amely szinte az egész szöveget jellemzi. Erre példaként a politikus a nemzeti vagyon magyar kézben tartásának és az elszakított nemzetrészek önrendelkezésének hiányát hozta fel.
13:35: Farkas Gergely az ifjúsági törvény előkészítésével kapcsolatban érdeklődött, amelynek elfogadása már húsz éve várat magára. A jobbikos képviselő szerint a fiatalok elhelyezkedési, lakásvásárlási, családalapítási, szórakozási lehetőségeit érintő problémáival nem törődik a kormány, így ők teljesen mellőzöttnek érzik magukat, és egyre többen gondolkodnak külföldi munkavállalásban, miközben egyre kevesebben mernek gyermeket vállalni. Válaszában Halász János államtitkár a családi adókedvezményt, a GYES hároméves meghosszabbítását és a West Balkán-tragédiát követő azonnali intézkedéseket hozta fel a kormány érdemeiként.
12:42: Bödecs Barnabás jobbikos képviselő felhívta az Országgyűlés figyelmét arra, hogy Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a Magyar Vadászati Védegylet elnöke védett állatfajok vadászatáért lobbizik. Ángyán József államtitkár erre azt válaszolta, hogy mióta az ember része az ökoszisztémának, azóta vadászik, a védett fajok listáját mindig felül szokták vizsgálni.
11:58: A szórólap háború visszaszorítására hívta fel a figyelmet a jobbikos Korondi Miklós, aki elmondta, a probléma mindennapi bosszúságot okoz a lakosságnak, és már kezd olyan méreteket ölteni, ami túllép egy egyszerű környezetvédelmi kérdésen. Korondi Miklós szerint jogos a felháborodás és az igény, hogy a multik is vegyék ki részüket a szemétszállítás egyébként is magas költségeiből.
11:42: Kövér László után az ülés vezetését Latorczai János vette át, és megkezdődött az interpellációk sora. Elsőként Bertha Szilvia jobbikos képviselő kifogásolta, hogy a rendőrség normális működéséhez a kormány képtelen előteremteni a forrásokat és a szükséges emberállományt, valamint nem biztosít kellő hatáskört ahhoz, hogy hatékonyan tudjanak fellépni a bűnöző elemekkel szemben. Ennek hiányában a rend őrei pótcselekvésként a szabálysértéseket elkövető lakosokra specializálták magukat, akik a költségvetési bevételek növelése érdekében bűnüldözés helyett bírságvadászatot tartanak.
11:37: A Fidesz napirend előtti felszólalásában Lázár János frakcióvezető arról beszélt, hogy a „húsvéti alkotmány” elfogadásával a parlament húsz éves adósságát törleszti. Lázár János ismét sajnálatát fejezte ki, amiért az MSZP és az LMP becsapta választóit, és nem vett részt az alkotmányozásban. A frakcióvezető a Jobbikot arra szólította fel, hogy tiszta lelkiismerettel szavazzanak ma az alkotmányra, mert ha azt elutasítják, akkor a jelenlegi állapotok konzerválásában érdekeltek.
11:25: Vona Gábor egy Pintér Sándornak szóló bejelentéssel kezdte felszólalását, miszerint Magyarországon nincs közbiztonság. A Jobbik frakcióvezetője rámutatott, ezt közvetve Orbán Viktor is elismerte Brüsszelben, amikor azt nyilatkozta Hajdúhadházra, addig fog újabb és újabb rendőröket állományba állítani, amíg nem lesz közbiztonság. A megoldás a Jobbik szerint a rendőrség társadalmi presztízsének helyreállítása, a csendőrség felállítása, valamint erősíteni kéne a rendőri intézkedéseknek a lehetőségeit a magántulajdon és az élet védelmében.
Ezzel szemben az állampolgárok a beígért 1800 új rendőrből egyelőre 1800 traffipaxost látnak, Hatala József rendőrfőkapitány pedig a soros elnökség védelmét tartja a rendőrség legfontosabb feladatának, miközben a terrorelhárító központ létrehozására fordított 20 milliárd forintból Q7-es autók vásárlása borzolja az emberek idegeit – jelentette ki Vona Gábor. A Jobbik elnöke szerint Pintér Sándor az elmúlt héten három csapást is kapott a magyar emberektől. Az első az volt, amikor a hajdúhadházi emberek a polgárőrök maradását kérték, a második az előállított polgárőrök bíróság általi felmentése, és a harmadik a rendvédelmi dolgozók hétvégi tüntetése.
Pintér Sándor a közbiztonság rossz állapotát azzal magyarázta, hogy a kormány nagyon rossz állapotban vette át a rendvédelmi szervezeteket, 1800 főt azonban már felvettek, és még 1800-at fel fognak venni, így reményei szerint biztosítva lesz a magyar emberek biztonsága. A belügyminiszter szerint azért sincs rend, mert a Jobbik rendetlenséget csinál, majd hozzátette, hogy nem szeretnének félkatonai szervezeteket látni, mind a felnőttekben, mind a gyermekekben félelmet keltenek.
11:14: A napirend előtti felszólalások sorát Schiffer András, az LMP frakcióvezetője kezdte, aki kritizálta, hogy a Fidesz által készített alkotmánytervezetben csökkentik az ombudsmanok befolyását, kiszolgáltatják az önkormányzatokat, megkönnyítik a közszolgálati dolgozók elbocsátását, korlátozzák az Alkotmánybíróság jogkörét, valamint a médiatörvénnyel bevezetik az állami cenzúrát az írott sajtó felett. Schiffer szerint a Fidesz lamperthi útra téved, amikor különböző furfangos módszerekkel próbálja korlátozni a gyülekezés szabadságát.
Rétvári Bence államtitkár válaszában kifejtette, a kormány az Alkotmánybíróságtól nem csupán elvett, hanem adott is jogköröket, azt pedig a Velencei Bizottság is megerősítette, hogy a módosítás nem ellentétes az európai jogi normákkal. A képviselő kiemelte, hogy az LMP és az MSZP körében alkotmánnyal kapcsolatos kijelentéseik ismerethiányt mutatnak, ám ez érthető, mivel nem vettek részt az alkotmányozásban.
(Barikád nyomán)