Kiengedték bolíviai börtönéből Tóásó Elődöt, a latin-amerikai országban zajló, úgynevezett terroristaper magyar vádlottját, és egyik társát, a bolíviai-horvát kettős állampolgár Mario Tadicot - jelentette szombat este az EFE spanyol hírügynökség La Pazból az "ügyet jól ismerő forrásokra" hivatkozva. Más forrásból egyelőre nem erősítették meg az információt.
Tóásó és Tadic már szerda este elhagyta a La Paz-i büntetésvégrehajtási intézményt, de az információ csak szombaton vált ismertté - írta a spanyol hírügynökség a per másik vádlottainak ügyvédjére hivatkozva, aki nem akarta megnevezni magát.
Zoom
Mindkét férfit fegyveres felkelésben való bűnrészességért - vádalku nyomán - öt év tíz hónap szabadságvesztésre ítélték. Ez az idő letelt, így nem kell tovább börtönben lenniük - emlékeztetett a hírügynökség. Az ítélet vádalku és a vádlottak által kért rövidített eljárás keretében született. Mivel mind Tóásó, mind Tadic csaknem hat éve őrizetben van, büntetésüket már letöltötték.
Az ügy 2009 áprilisában pattant ki Bolíviában, miután kommandósok a Santa Cruz-i Las Américas szállodában rajtaütöttek egy feltételezett terroristasejten, amely állítólag Evo Morales elnök meggyilkolására készült és az ország erőszakos kettészakítását készítette elő. Az akcióban életét vesztette a bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardo, az erdélyi magyar Magyarosi Árpád és az ír Michael Dwyer. A hatóságok őrizetbe vették a két túlélőt, Tóásót és Tadicot, akik az ügy további 37 vádlottjának nagy részével együtt azóta is vizsgálati fogságban tartottak.
A bolíviai hatóságok eljárását a vizsgálat és a per elhúzódása, valamint a gyanúsítottakkal szembeni bánásmód miatt nemzetközi bírálatok érték, nem utolsó sorban a magyar kormányzat részéről.
Frissítés: Egyelőre nem tud hazautazni Tóásó Előd
Tóásó Előd egyelőre több ok miatt sem tud hazautazni Magyarországra, vissza szeretné szerezni elkobzott útlevelét, adminisztrációs teendői is vannak, és a vádalkuja egy pontja is hátráltatja hazaérkezését. A Bolíviában folyó, úgynevezett terroristaper napokban szabadult magyar vádlottja a Magyar Nemzet online-nak adott interjújában beszélt mindezekről.
Az mno.hu oldalon vasárnap megjelent interjúban Tóásó elmondta, a La Paz-i San Pedro börtönből szerda este távozhatott, most a felesége házában lakik. (Tóásó 2012 novemberében egy volt jobboldali bolíviai politikus, volt miniszter, Guillermo Fortún lányát, María Elenát vette el a börtönben.) Tóásó Előd beszélt arról is, hogy több ok miatt nem tud még Magyarországra utazni. Mint mondta, nem adták vissza az útlevelét, adminisztrációs ügyeket kell intéznie, és a vádalkunak van egy olyan pontja, amelyről nem beszélhet, de ez is hátráltatja a hazaérkezését. Megjegyezte, hogy akár egy hónapot is igénybe vehet ezeknek az ügyeknek az elintézése.

Tóásó Előd és felesége
Az interjúban Tóásó elmondta azt is: a bolíviai bíróság elfogadta azokat a bizonyítékokat, amelyeket eddig is hangoztatott, hogy őt egy film előkészítésére hívták Bolíviába. Az ítélete azt mondja ki, hogy honlapot készített Rózsa Flores Eduardónak, hekkerek ellen írt programot, illetve több ember számítógépeit tartotta karban. "A bíróság szerint ezek a munkák segítették egy esetleges fegyveres felkelés szervezését. (...) Az ügyészség és a kormány megértette, hogy minket becsaptak azok, akik Bolíviába hívtak" - mondta, hozzátéve, emiatt lett az ő és Mario Tadic büntetése is mindössze öt év tíz hónap. Tóásó jelezte: ez a legrövidebb az ebben az ügyben eddig kiszabott büntetések közül; a többiek azért kaptak többet, mert a vád szerint 2006 óta ellenzéki csoportosulásokban és szerveződésekben vettek részt. Arra a kérdésre, volt-e fegyveres felkelés Bolíviában 2009-ben, azt mondta: a felkelés "legfeljebb csak szervezés alatt volt, de nem valósult meg".
Tóásót és Mario Tadicot ez év február 20-án fegyveres felkelésben való bűnrészességért öt év tíz hónap szabadságvesztésre ítélték. Az ítélet vádalku és a vádlottak által kért rövidített eljárás keretében született. Mivel mind Tóásó, mind Tadic csaknem hat éve őrizetben van, büntetésüket már letöltötték.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) vasárnap közleményben tudatta, hogy megelégedéssel értesültek Tóásó Előd szabadlábra helyezéséről, és a Baptista Szeretetszolgálattal dolgoznak azon, hogy Tóásó Előd és családtagjai a lehető legrövidebb időn belül Magyarországra utazhassanak.
(MTI nyomán)
Korábban írtuk: