Oroszország a jelek szerint légicsapásokat kezdett Szíriában, az orosz hadsereg a nyugat-szíriai Homsz város közelében lévő célpontokat támadott - közölte szerdán egy neve elhallgatását kérve nyilatkozó amerikai illetékes a Reuters brit hírügynökséggel.
A tisztségviselő arról számolt be, hogy Moszkva egy órával a légitámadás megindítása előtt értesítette Washingtont, további részleteket azonban nem árult el.
A közel-keleti és a közép-ázsiai térségért felelős amerikai Középső Parancsnokság (CENTCOM) egyelőre nem kommentálta az orosz légicsapásokról szóló hírt.
Frissítés: a káoszt előidéző Amerika máris bírál
A szíriai Homsz környékén kezdtek bombázást az orosz repülőgépek, írja a CNN hírportálja is.
Azt állítják egy magas rangú amerikai tisztviselőre hivatkozva, hogy az oroszok azt nem mondták meg előre, hol csapnak le. Azt üzenték, hogy az amerikaiak ne küldjenek vadászgépeket a szíriai légtérbe - írja a CNN.
"Az amerikai műveletek ugyanúgy folytatódnak Szíriában, mint eddig" - mondta a CNN-nek nyilatkozó tisztviselő.
"Az orosz hatóságok egyik képviselője ma reggel Bagdadban azt közölte, hogy orosz harci gépek ma műveleteket kezdhetnek az Iszlám Állam ellen Szíria fölött. Azt is kérte, hogy a műveletek alatt az amerikai gépek kerüljék el Szíria légterét. Láttuk a médiában azokat a jelentéseket, amelyek szerint a műveletek elkezdődtek" - írja a BBC egy amerikai katonai tisztségviselőre hivatkozva.
A BBC szerint a nyilatkozó tisztségviselő kritizálta az orosz lépést. Azt mondta: "örömmel vesszük Oroszország konstuktív szerepvállalását, de a mai eseményeket nehéz lenne konstruktívnak nevezni. elmondta, hogy az amerikaiak vezette koalíció nem állítja le műveleteit Szíriában és Irakban, hanem az előzetes terveknek megfelelően folytatja azokat. Hozzátette: "az események rámutatnak arra, hogy nagyon hamar valódi megbeszéléseket kell kezdeni a konfliktusok elkerülése érdekében".
Az orosz parlament felsőháza, a Szövetségi Tanács ma délelőtt adta meg az engedélyt az orosz vadászgépek bevetésére Szíriában. Szergej Ivanov, az orosz elnöki hivatal vezetője a felhatalmazás megadása utáni közleményében azt mondta, hogy Oroszország kizárólag az Iszlám Állam nevű terrorszervezet ellen használja majd légierejét Bassár el-Asszad, Szíria elnökének kérésére. Hozzátette, hogy szárazföldi erőket nem vetnek be az országban.
A bombázás azután kezdődött meg, hogy a napokban enyhült a feszültség Szíria ügyében Amerika és Oroszország között. Barack Obama és Putyin New York-ban, az ENSZ közgyűlésén találkoztak egymással, ahol az amerikai elnök kijelentette: kész együttműködni Oroszországgal és Iránnal a több mint négy és fél éve tartó polgárháború lezárása érdekében.
Oroszország az utóbbi hetekben folyamatosan növelte jelenlétét Szíriában. Korábban orosz teherszállító repülőgépek  próbáltak olyan szállítmányokat vinni Szíriába, amelyekről a hatóságok azt állították hogy rakományuk humanitárius segélyből áll. Bulgáriától és Görögországtól azt kérte a NATO, hogy ne engedje légterén átrepülni ezeket a gépeket.
2. frissítés: a LiveLeak videóján állítólag egy ilyen szóban forgó légicsapás látható.
3. frissítés: a "felkelők" is kaphatnak az orosz bombából
A brit Independent és a Guardian arról ír, hogy a Szíria elnökével és az Iszlám Állammal is szemben álló "felkelők" azt állítják, őket is bombázták az orosz gépek Talbisah és Hama települések környékén. A BBC is azt írja, hogy beszámolók szerint a Homsztól északra fekvő Hama városát is támadás érte.
Ezeket a csoportokat - például a Szabad Szíriai Hadsereget - támogatják a nyugati hatalmak. Az Independent egy szakértőre hivatkozva megjegyzi, hogy egyelőre nem lehet ellenőrizni az állítások hitelességét, ahogy azt sem, ha valóban támadás érte a nem iszlamista lázadókat, akkor azokat valóban Oroszország gépei hajtották-e végre.
Bagdadból koordinálnak
Az orosz bevetéseket a bagdadi központból irányítják – ezt Oroszország, Irán, Irak és Szíria hozta létre – jelentette a hét elején az rt.com.
A központot felváltva irányítja a négy résztvevő állam egy-egy magas rangú tisztje. Ők háromhavonta váltják egymást. Elsőként Irak a felelős.
A központot várhatóan arra is használják majd, hogy koordinálják az Iszlám Állam elleni katonai terveket.
Zoom
Orosz Mi-35 Hind harci helikopter a latakiai repülőtér fölött
Sojgu tájékoztatta a kollégáit
Az orosz gépek az Iszlám Állam katonai felszereléseit, kommunikációs központjait, gépjárműveit, lőszer- és üzemanyagraktárai ellen indított támadást - az Itar-TASZSZ jelentése szerint Szergej Sojgu védelmi miniszter erről tájékoztatta a FÁK-tagállamokhoz tartozó kollégáit.
A miniszter azt nem részletezte, hol voltak a célpontok, és milyen sikerrel járt az akció.
A CNN értesülése szerint az oroszok 4 darab Szu-34-est állomásoztatnak a latakiai repülőtéren, hatszáz fős személyzettel, és a bevetése előtt többek között drónokkal végeztek felderítést.
Az orosz sajtó szerint a támadások elsődleges célja, hogy elvágják az IS-t az olajforrásaitól és megakadályozzák, hogy a feketepiacon eladhassák, újabb bevételekhez jutva.
Ezzel bombáznak
A Szu-34 (NATO kódja Fullback) kétüléses, kéthajtóműves, nagy hatótávolságú, negyedik generációs nehéz vadászbombázó. A kilencvenes évek elején a Szu-24-es (Fencer) leváltására fejlesztették ki a szovjet mérnökök a Szu–27 (Flanker) áttervezésével. A mélységi csapásmérésre szánt repülőgép fejlesztése a pénzhiány miatt nagyon elhúzódott.
Zoom
Szu-34-eseket vetettek be
Jellegzetessége, hogy a személyzet két tagja egymás mellett ül. A széles törzsben lévő tágas pilótakabinba az orrfutó aknáján keresztül, alulról lehet beszállni. A Szu-34-et nem exportálták, sorozatgyártása 2008-ban indult, a rendszeresítést 2009-ben kezdték.
Zoom
További képek a Szu-34-esről
A Duma védelmi bizottságának elnöke szerint viszont Szuhoj Szu-25-ös (Frogfoot) csatarepülőket küldtek az oroszok. A szubszonikus, sugárhajtású gépet a '80-as években fejlesztették ki, több helyi háborúban (például Afganisztánban és Grúziában) is bevetették.
Zoom
A viszonylag lassú és szükség esetén alacsonyan repülő gép pilótáját nagy tömegű páncélzat védi. A már korszerűtlennek számító Szu-25-ösnek 30 mm-es ikercsövű gépágyúja van, illetve rakétákkal és bombákkal is felszerelhető.
Zoom
A repülő füves területről, illetve nem előkészített kifutópályáról is képes üzemelni.
Zoom
A magyar légierőben nem üzemeltek Szu-25-ösök, viszont a Varsó Szerződés államai közül Bulgáriában és Csehszlovákiában hadrendbe állították.
4. frissítés: három tartományban is légicsapásokat hajtottak végre
"Vlagyimir Putyin, a fegyveres erők főparancsnokának döntése értelmében a repülőgépeink légi hadműveletet folytattak és precíziós csapásokat mértek a szárazföldön az Iszlám Állam terrorcsoport szíriai célpontjai ellen" - jelentette be Igor Konasenkov vezérőrnagy, a tárca szóvivője.
Szíriai biztonsági források szerint az orosz fegyveres erők a helyi kormányerőkkel együttműködve Szíria három tartományában is légicsapásokat hajtottak végre. "Az orosz és szíriai repülőgépek a mai napon számos csapást mértek a terroristák állásaira Hama, Homsz és Latakia tartományban" - közölték nevük elhallgatását kérő tisztségviselők.
A szíriai elnök hivatala közölte, Damaszkusz kérte az orosz katonai segítséget. A Bassár el-Aszad sajtóirodája által kiadott közleményben közölték, hogy "a Szíriának nyújtott orosz katonai segítség a szíriai állam kérésére történt és történik".
Kohn-Kerry tiltakozik, mert ez kontraproduktív - csak a terroristák pénzelése nem az
John Kerry amerikai külügyminiszter orosz kollégájánál, Szergej Lavrovnál tiltakozott a Szíriában szerdán megindított orosz légicsapások ellen - közölte egy neve elhallgatását kérő amerikai illetékes az AFP francia hírügynökséggel.
Kerry az ENSZ-közgyűlés általános vitájának keretében beszélt az orosz külügyminiszterrel - közölte az AFP. A név nélkül idézett magas rangú tisztségviselő arról számolt be, hogy az amerikai diplomácia vezetője kontraproduktívnak nevezte az orosz légicsapásokat.
5. frissítés: az Amerika által pénzelt "ellenzékiek" szerint őket bombázzák
"Ellenzéki csoportok" szerint az ő állásaikra mért légicsapásokat az orosz légierő a szíriai Hama tartományban és Homsz város közelében, nem az Iszlám Állam (IÁ) szélsőséges szervezetre.
Az orosz gépek a Hama tartomány északi részén tartózkodó ellenzékieket bombázták - közölte Dzsamil asz-Szaláh, a Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) nevű mérsékelt ellenzéki fegyveres csoport egyik tisztje. Szerinte ezeken a területeken nincsenek dzsihadisták, és teljes mértékben az SZSZH irányítása alatt vannak.
A szíriai hadseregből dezertált őrnagy azt mondta, hogy csoportjukat az Aszad-ellenes külföldi hatalmak fejlett páncéltörő rakétákkal is ellátták. Az AP amerikai hírügynökség jelentése szerint az SZSZH-t az Egyesült Államok is támogatja.
Az ENSZ-közgyűlés alkalmából jelenleg New Yorkban tartózkodó Háled Hudzsa, a törökországi székhelyű Szíriai Nemzeti Koalíció (SZNK) ellenzéki szervezet elnöke a Twitteren azt írta, a Homsz város környéki légicsapásoknak legalább három tucatnyi civil áldozata is volt. Szerinte a lebombázott helyszíneken sem az Iszlám Állam, sem az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet szíriai szárnya, az an-Nuszra Front fegyveresei nincsenek jelen.
Lauren Fabius francia külügyminiszter szintén az ENSZ-közgyűlés alatt azt mondta, az első jelek alapján az oroszok által támadott területek nem az IÁ ellenőrzése alatt állnak. Fabius közölte, a szíriai légicsapásoknak nem a polgári lakosság és a "mérsékelt ellenzékiek", hanem terroristák ellen kell irányulniuk.
A szíriai állami televízió szerint az orosz gépek a szíriai légierővel együttműködve különféle terrorista célpontokat bombáztak Hama és Homsz tartomány területein.
A NATO bírálta az orosz akciót, a szervezet szerint "nem konstruktív" Moszkva részéről, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnököt támogatja, mert "Aszad része a problémának". Jens Stoltenberg NATO-főtitkár felszólította Oroszországot, hogy vállaljon "az előrelépést szolgáló és együttműködő szerepet az Iszlám Állam elleni harcban".
Az ENSZ Biztonsági Tanácsában Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt mondta, hogy Oroszország kész állandó kommunikációs csatornákat létesíteni az Iszlám Államot bombázó, az Egyesült Államok vezette koalícióval a terrorista csoportok elleni harc erősítése érdekében.
Lavrov azt is közölte, hogy Oroszország - ebben a hónapban a Biztonsági Tanács soros elnöke - határozattervezetet köröztet a világszervezet fő biztonságpolitikai döntéshozó szervének tagjai között, amely alapjául szolgálgat a terrorszervezetek elleni világméretű összefogásának.
"Amire szükségünk van, az a Biztonsági Tanács által jóváhagyott kollektív megközelítés" - mondta Lavrov. Szerinte Iránnak, Oroszországnak, Szaúd-Arábiának, Törökországnak, Jordániának, Katarnak, az Egyesült Államoknak és Kínának kulcsszerepet kell játszaniuk a szíriai válság megoldásában.
6. frissítés: Kerry mielőbbi tárgyalásokat szeretne
Az Egyesült Államok kész minél előbb, még a héten tárgyalásokat kezdeni Oroszországgal a Szíriában párhuzamosan folytatott katonai műveletek közben potenciálisan előforduló konfliktusok megelőzéséről - jelentette ki szerdán az ENSZ Biztonsági Tanácsában John Kerry amerikai külügyminiszter.
Az Egyesült Államok kész üdvözölni az orosz katonai fellépést, ha az Iszlám Állam (IÁ) és az al-Kaida terrorszervezetek ellen irányul, de Washingtont súlyosan aggasztaná, ha Moszkva olyan területre sújtana le, ahol az IÁ nem folytat műveleteket - közölte John Kerry amerikai külügyminiszter.
Az amerikai diplomácia vezetője viszont azt mondta, hogy az IÁ-t nem lehet legyőzni, ha Bassár el-Aszad elnök hatalmon marad és a vele való szövetségben nem lehet megoldást találni a szíriai problémára. Hozzátette, hogy Szíriát sem az IÁ, sem Aszad nem tudja egyesíteni és kormányozni.
Kerry felidézte, a szíriai konfliktus úgy kezdődött, hogy a kormány a jogaikat követelő fiatalok közé lövetett, és szerinte Aszadnak sosem fognak megbocsátani azok, akiknek ártott.
Amerikai kormányzati források szerint a Szíriában szerdán megkezdett orosz légicsapásokat megelőzően még nem kezdődtek meg a potenciális konfliktusok kiküszöböléséről szóló kétoldalú katonai tárgyalások.
Az amerikai külügyminiszter kilátásba helyezte az amerikai vezetésű IÁ-ellenes koalíció katonai fellépésének drámai fokozását. "Precíziós légicsapásokkal fogjuk bebiztosítani, hogy az IÁ-nak sehol sem legyen semmilyen menedéke szíriai földön" - mondta.
7. frissítés: az oroszok cáfolnak
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő később a "tények eltorzításának" nevezte azokat a bírálatokat, amelyek szerint az orosz harci gépek nem az IÁ állásait támadták Szíriában. Az illetékes azt is határozottan cáfolta, hogy az orosz légicsapásokban civilek haltak volna meg Szíriában.
"Oroszország éppen hogy megkezdte a hadműveletet az Iszlám Állam ellen, és máris számos hamis jelentés jelent meg a médiában, amelyek szerint békés civilek halnak meg az orosz akció eredményeképpen" - mondta Zaharova, aki szerint információs háború zajlik Oroszország ellen.
(MTI - Origó nyomán)
További fejlemények: