Jogsértő lenne a halálbüntetés Törökországban. A török büntető törvénykönyv és az alkotmány is tiltja, és bár ezeket módosíthatná a parlament, ez ellentétes lenne a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmányával, amely egy fel nem mondható szerződés, és Törökország csatlakozott hozzá a kétezres évek közepén - mondta el Tóth Norbert nemzetközi jogász az M1 aktuális csatorna vasárnapi műsorában.
Tóth Norbert elmondta: a török büntető törvénykönyv és az alkotmány is tiltja a halálbüntetést. Bár ezeket módosíthatná a parlament, ez ellentétes lenne a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmányával, amely egy fel nem mondható szerződés, és Törökország csatlakozott hozzá a kétezres évek közepén.
Zoom
Ankara, 2016. július 22. A török elnöki sajtóiroda által közreadott képen Recep Tayyip Erdogan török államfő (j) köszönti támogatóit a pénteki imádság után Ankarában 2016. július 22-én. Július 15-én éjjel a török hadsereg egy része kísérletet tett a kormány megdöntésére, ám a katonai puccskísérlet kudarcot vallott. Több mint kétszázan meghaltak, és ezerötszázan megsérültek (MTI/EPA/Török elnöki sajtóiroda)
Másrészt, a visszamenő hatályú törvényhozás szintén jogellenes, így még ha a törökök be is vezetnék a halálbüntetést, akkor sem szabhatnának ki ilyen ítéletet a puccskísérlet résztvevőire.
Tóth Norbert arról is beszélt, hogy a Recep Tayyip Erdogan államfő által elrendelt és a parlamentben csütörtökön megszavazott három hónapos rendkívüli állapot jogi értelemben inkább szükségállapot, amelyben átmenetileg fel lehet függeszteni bizonyos kötelezettségek végrehajtását.
A szabadságjogok csorbításának azonban mind a török alkotmányban, mind a nemzetközi jogban vannak korlátai, vagyis a rendkívüli állapot bevezetése nem jelenti azt, hogy Erdogan bármit megtehet – hangsúlyozta.
(MTI)
Kapcsolódó: