A népszavazást szeptember 25-re írta ki az autonóm terület kormánya, de a szervezet Biztonsági Tanácsának közleménye szerint annak destabilizáló hatása lenne a térségre.
A BT felhívta a figyelmet arra, hogy a népszavazást olyan időpontban tervezik, amikor még folyik a harc az Iszlám Állam terrorszervezet ellen, és amely harcban a kurdok főszerepet játszanak. Meghiúsíthatja az arra irányuló erőfeszítéseket, hogy biztonságban hazatérjen több mint hárommillió menekült és elűzött ember – hangzik a New Yorkban helyi idő szerint még csütörtökön kiadott közlemény.
A tanács tagjai emellett ragaszkodnak Irak területi egységéhez és szuverenitásához. Arra szólítanak fel, hogy a szövetségi kormány és a kurd regionális kormány között felmerülő összes problémát az iraki alkotmány szellemében, tárgyalásos úton, és olyan kompromisszummal oldják meg, amelyet támogat a nemzetközi közösség.
Az iraki kurd elnök "elég jó ajánlatra" vár
Az ENSZ azt javasolja, hogy három éven belül kössön megállapodást Bagdad és Kurdisztán az autonóm terület jogállásáról. Maszúd Barzáni iraki kurd elnök kedden kijelentette, hogy hajlandó elhalasztani a népszavazást, ha Bagdad “elég jó ajánlattal” áll elő az erbíli kurd vezetés számára.
A török, az iraki és az iráni külügyminiszter New Yorkban megállapodott, hogy adott esetben összehangolt intézkedéseket tesznek kurd függetlenségi népszavazás ellen, és az Egyesült Államok is nyomást gyakorol, hogy álljanak el tőle.
A szíriai kurdoknak nem céljuk a függetlenség kivívása
A szomszédos Szíria északi részén élő kurdok péntektől tartanak választásokat három lépcsőben egy olyan kormányzati rendszerről, amely megszilárdítaná azt az autonóm helyzetet, amelyben 2011, a damaszkuszi rendszer elleni felkelés kezdete óta élnek. A szíriai kurd politikusok azt hangoztatják, hogy nem céljuk a függetlenség kivívása.
Frissítés: Mindenképpen megtartják a népszavazást
Az iraki kurdok mindenképpen megtartják az iraki Kurdisztán függetlenségéről szóló népszavazást - jelentette ki pénteken Maszúd Barzáni iraki kurd elnök válaszul az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) közleményére. A BT aggodalmát fejezte ki a referendum és annak Irak térségére nézve lehetséges destabilizáló hatása miatt.
Zoom
Iraki kurdok a függetlenségi népszavazást támogató gyűlést tartanak az észak-iraki Kirkukban 2017. szeptember 19-én. A tervek szerint az észak-iraki kurd autonóm régióban szeptember 25-én népszavazást tartanak a függetlenségről, amit az iraki kormány, valamint több szomszédos állam is élesen ellenez (MTI/EPA)
“Az iraki kurdok készek bármilyen árat fizetni szabadságukért” – mondta Erbílben pénteken tartott beszédében Barzáni.
Az iraki ernyőszervezet a referendum ellen tüntetett
Közben az Iszlám Állam uralma alól júliusban felszabadított észak-iraki Moszulban a Népi Megmozdulás Egységei (PMF) nevű iraki ernyőszervezet több száz tagja tüntetett a tervezett referendum ellen. A tüntetést a PMF-t alkotó milíciák képviselői hirdették és tartották meg a hatóságok engedélye nélkül – közölte egy helyi rendőrtiszt, aki hozzátette, hogy a megmozduláson csak a PMF tagjai vettek részt, a helyi lakosok távol maradtak az eseménytől.
A tiltakozáson a résztvevők iraki zászlókat lengettek és Irak területi egységéhez ragaszkodó, illetve a tervezett iraki kurd referendumot elutasító feliratokat emeltek a magasba.
Az észak-iraki Kurdisztán parlamentje egy hete hagyta jóvá, hogy szeptember 25-én népszavazást tartsanak a függetlenségről három kormányzóságban és a kurdok uralta területeken. Az iraki parlament viszont felhatalmazta a kormányt, hogy minden eszközzel védje meg az ország egységét, a legfelsőbb bíróság pedig felfüggesztette a függetlenségi népszavazást, mert több beadvány is érkezett a testülethez a referendum alkotmányossági vizsgálatát kérve.
A referendum kiírása komoly ellenállást váltott ki nemzetközi porondon is, egyebek között az Egyesült Államok sem támogatja, mert szerinte az csak elvonná a figyelmet az Iszlám Állam terrorszervezet elleni harcról a térségben.
(MTI)