Az Egyesült Államokban letartóztatták Ghislaine Maxwellt, a kiskorúak elleni szexuális visszaélésekkel vádolt néhai Jeffrey Epstein bizalmasát és segítőjét - jelentette be a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) szóvivője csütörtökön.
Zoom
Epstein és Maxwell 1995-ben (fotó: Patrick McMullan/Getty Images)
A manhattani szövetségi ügyészség - amely az Epstein-üggyel foglalkozik - hat rendbeli vádat emelt Maxwell ellen. Audrey Strauss ügyész bejelentése szerint a vádpontok között szerepel összeesküvés, kiskorúak kényszerítése törvényellenes szexuális visszaélésekre, két rendbeli hamis tanúzás.
Az 58 éves Maxwellt - aki az 1991-ben rejtélyes körülmények között elhunyt egykori "brit" ortodox zsidó sajtómágnás, Robert Maxwell (eredeti nevén Ján Ludvík Hyman Binyamin Hoch) lánya - az északkeleti New Hampshire államban, egy kis településen tartóztatták le. Várhatóan csütörtökön meg is jelenik egy New Hampshire-i szövetségi bíróság előtt, ahol az óvadék ellenében történő szabadlábra helyezését kérelmezi majd.
Jeffrey Epstein, a nemzetközi zsidó pénzügyi világ egyik ismert alakja, tavaly augusztusban lett - állítólag - öngyilkos a manhattani börtöncellájában, miközben a perére várt. Emberkereskedelemmel, kényszerítéssel, fiatalkorúak megrontásával, kiskorúak elleni szexuális visszaélésekkel vádolták. Szoros barátainak nevét tartalmazó naptárjában olyan ismert nevek szerepeltek, mint Bill Clinton volt amerikai elnök, vagy András yorki herceg, II. Erzsébet királynő fia, aki ellen szintén nyomozás folyik az Egyesült Államokban.
Ghislaine Maxwell először Epstein barátnője volt, majd később segítője lett a kiskorúak ellen elkövetett szexuális bűncselekményekben. A vádirat szerint aktívan együttműködött Epsteinnel a visszaélésekben. Az áldozatok tanúvallomásairól tudósító amerikai sajtóhírek már korábban arról számoltak be, hogy Maxwell volt az, aki "feltérképezte" a potenciális áldozatokat: kifaggatta őket életkörülményeikről, családi viszonyaikról, elnyerte a bizalmukat, majd meghívta őket Epstein villáiba vagy magánszigetére, előkészítette őket a szexuális visszaélésekre, amelyekben gyakran maga is részt vett. Mindez a manhattani ügyészség vádiratában szintén szerepel.
Frissítés: semmi sem köti egy adott országhoz a zsidót
Maxwell óvadék ellenében sem védekezhet szabadlábon, nem kerülhet elektronikus nyomjelzővel ellátva házi őrizetbe sem, a per kezdetéig előzetes letartóztatásban kell maradnia - jelentette csütörtökön délután az amerikai közszolgálati rádió (NPR) a manhattani ügyészség dokumentumaira hivatkozva.
Az említett dokumentumok szerint különösen nagy a kockázata annak, hogy elhagyja az Egyesült Államokat, kivált, hogy nagyon jó az anyagi helyzete, kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszere van, továbbá senki és semmi nem köti őt az Egyesült Államokhoz.
Ghislaine Maxwell brit, francia és amerikai állampolgársággal, ennek megfelelően három útlevéllel rendelkezik. Amennyiben bűnösnek találják, akár 35 évig terjedő börtönbüntetésre is ítélhetik.
(MTI nyomán)