Háborús bűncselekménnyel érnek fel az izraeli telepépítések Ciszjordániában, a nemzetközi közösségnek meg kell fizettetnie a zsidó állammal az "illegális megszállás" árát - jelentette ki pénteken az ENSZ illetékes jelentéstevője.
Michael Lynk, az 1967 óta megszállt palesztin területek emberi jogi helyzetével foglalkozó különmegbízott a világszervezet Izrael által bojkottált Emberi Jogi Tanácsának ülésén szólalt fel.
Zoom
Kirjat Arba zsidótelep már 1968 óta ott éktelenkedik a palesztin Hebron mellett
"Az izraeli telepek háborús bűncselekményekkel érnek fel. Ez a megállapítás arra kötelezi a nemzetközi közösséget, hogy tegye világossá Izrael számára azt, hogy illegális megszállása, a nemzetközi jog és a nemzetközi közvélemény figyelmen kívül hagyása többé nem maradhat megtorlás nélkül" - fogalmazott a libanoni származású kanadai állampolgár Lynk.
A világ számos országa szerint egyértelműen sérti a nemzetközi jogot az izraeli telepespolitika, Izrael ugyanakkor ellentétes állásponton van, amelyet a kormány történelmi, vallási és biztonsági okokkal indokol.
A genfi ülésen Lotte Knudsen, az Európai Unió képviselője is törvénytelennek minősítette a telepépítéseket.
"A kényszer-áttelepítésekhez, kilakoltatásokhoz, épületrombolásokhoz, illetve otthonok lefoglalásához hasonló lépések csupán tovább súlyosbítják a már amúgy is feszült helyzetet" - mutatott rá.
Lynk tájékoztatása szerint Kelet-Jeruzsálemben és Ciszjordániában mára csaknem háromszáz zsidó telep van, amelyekben több mint 680 ezer izraeli él.
A palesztin ENSZ-nagykövet pedig arról számolt be, hogy Izrael több mint ötezer palesztin tart fogva, közülük többeket már több mint húsz éve.
A telepépítések ügye az egyik fő vitapont az izraeliek és a palesztinok között évtizedek óta tartó véres konfliktusban. A palesztinok Ciszjordániában, Kelet-Jeruzsálemben és a Gázai övezetben tervezik létrehozni leendő államukat.
(MTI nyomán)