Az ukrajnai konfliktus megoldására vonatkozó amerikai elképzelések nem szüntetik meg annak kiváltó okait - jelentette ki Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes a Mezsdunarodnaja Zsizny magazinnak adott interjújában.
Zoom
Fotó: Fabrice Coffrini/AFP/Getty Images
"Nem hallottunk Trump amerikai elnök olyan, Kijevnek adott jelzéséről, hogy fejezze be a háborút. Mindmáig mindössze arra történik kísérlet, hogy találjanak valamilyen sémát, amely lehetővé tenné, hogy először tűzszünetet érjünk el, ahogyan azt az amerikaiak elképzelik. És aztán tovább lépjünk más modellhez és sémákhoz, amelyekben, amennyire látjuk, ma nincs helye a fő követelésünknek, nevezetesen a konfliktus gyökereivel kapcsolatos problémák megoldásának" - mondta a miniszterhelyettes.
"Ez teljesen hiányzik, és ezen túl kell lépni" - tette hozzá.
Rjabkov szerint Moszkva nagyon komolyan veszi a Washington által javasolt modelleket és megoldásokat Ukrajnával kapcsolatban, de "nem tud mindent úgy elfogadni, ahogy van".
"Természetesen van a témával kapcsolatban egy mélyen és alaposan átgondolt saját prioritás- és megközelítés-komplexumunk, amelynek kidolgozása folyamatban van és volt, egyebek között a tárgyalócsoportunk által az amerikaiakkal nemrég Rijádban folytatott megbeszéléseken" - mondta.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak kedden azt mondta, hogy Oroszország folytatja a kapcsolattartást az Egyesült Államokkal az ukrajnai rendezésről, de "a téma nagyon bonyolult".
Alexander Stubb finn elnöknek azzal a londoni kijelentésével kapcsolatban, miszerint Finnországnak "erkölcsileg fel kell készülnie" az Oroszországgal való kapcsolatok helyreállítására politikai szinten, a szóvivő azt mondta, hogy Moszkva "soha nem volt kezdeményezője a kapcsolatok elrontásának, mindenekelőtt a szomszédjaival". Megjegyezte ugyanakkor, hogy Finnország és Svédország "bevonszolja" területére a NATO katonai infrastruktúráját.
Mint fogalmazott, Oroszország Finnországgal és Svédországgal is kölcsönösen előnyös együttműködést folytatott, de ezek az országok "azt részesítették előnyben, hogy gyakorlatilag nullára csökkentsék ezeket a kapcsolatokat".
"Oroszország nyitott a kapcsolatok normalizálására mindazokkal, akik ezt kívánják" - emelte ki Peszkov.
Rjabkov az interjújában azt is hangsúlyozta, hogy Moszkva kész felajánlani segítségét Washingtonnak és Teheránnak a konstruktív párbeszéd kiépítésében. Mint mondta, Oroszország ellenzi az agressziót és a konfliktus erőszakos megoldását, és óva inti Washingtont az iráni nukleáris infrastruktúrára mérendő csapásoktól, mivel ezek következményei "katasztrofálisak lehetnek az egész térségre nézve".
(MTI)