A Kreml egyelőre nem ismerteti az Isztambulban csütörtökön az ukrajnai rendezésről folytatandó tárgyalásokra készülő orosz delegáció összetételét - jelentette ki Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára szerdán újságíróknak.
"Ezt akkor fogjuk megtenni, amikor erre vonatkozó utasítást kapunk az elnöktől. Eddig ilyen utasítás nem érkezett" - mondta. Közölte, hogy az orosz delegáció május 15-én várni fogja Ukrajna képviselőit Isztambulban.
Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója szerdán azt mondta a Rosszija 1 televíziónak, hogy az orosz küldöttség összetételét a tárgyalásokon megvitatandó kérdések alapján fogják meghatározni. Mint mondta, ezek között politikai és technikai kérdések is szerepelnek majd.
Emlékeztetett arra, hogy Moszkva javaslata a 2022-es isztambuli orosz-ukrán tárgyalások folytatására irányul, "amelyeket az ukrán fél nyugati kollégáinak és partnereinek ösztönzésére szakított meg".
Vlagyimir Putyin orosz elnök május 11-re virradó éjjel újságírókkal közölte: Moszkva a 2022-ben megszakított közvetlen orosz-ukrán tárgyalások feltételek nélküli újrakezdését javasolta.
Volodimir Zelenszkij jelezte, hogy személyesen szándékozik Isztambulba utazni, és a Közel-Keleten tárgyaló Donald Trump amerikai államfő sem zárta ki, hogy ellátogasson a török nagyvárosba.
A RIA Novosztyi hírügynökség szerda délután közölte, hogy a brazil légierő különgépe leszállt a moszkvai Vnukovo repülőtéren. Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök korábban azt mondta, személyesen szeretné meggyőzni Putyint, hogy utazzon el a csütörtöki tárgyalásokra Isztambulba. Lula da Silva május 10-től 14-ig állami látogatást tett Kínában, előtte pedig, a győzelem napján, május 9-én jelen volt a Vörös téren tartott díszszemlén. A Kreml előzetesen nem jelentette be mostani látogatását.
Tatyjana Moszkalkova orosz emberi jogi biztos közleményben fejezte ki reményét, hogy a törökországi tárgyalások hozzá fognak járulni a Kijev által fogva tartott 53 Kurszk megyei orosz állampolgár hazatéréséhez.
Emmanuel Macron francia elnök azon kijelentésével kapcsolatban, miszerint kész lenne atomfegyvert hordozó repülőgépeket állomásoztatni más európai országokban, Peszkov azt hangoztatta, hogy a nukleáris fegyverek elterjedése az EU-ban nem fogja növelni az európai kontinens biztonságát és stabilitását.
"Jelenleg az egész stratégiai stabilitási és biztonsági rendszer, érthető okokból, siralmas állapotban van" - fogalmazott a Kreml szóvivője. Hozzátette, hogy Oroszországnak, az Egyesült Államoknak és az európai atomfegyverrel rendelkező országoknak "jelentős erőfeszítéseket" kell tenniük a stratégiai biztonság kialakítása érdekében.
(MTI nyomán)