A Kuruc.info értesülései szerint a Jobbik hétfői elnökségi ülésén Molnár Tamás, a Jobbik alelnöke  ellenezte Bégány Attila kizárását a pártól. Olyannyira, hogy bejelentette: szolidaritásból a BA által elnökölt Rendpárti Egyesület színeiben, a Jobbik ellenében indul el az önkormányzati választáson. Bégány ugyanis a Jobbik és egyesülete közös támogatásával indult volna a főváros ötödik kerületében. Ám felfüggesztésével egy időben a jobbikos indulás jogát megtagadták tőle. Minderről maga Molnár Tamás nyilatkozott lapunknak. A Jobbik visszautasítja a kizárt kerületi elnök állításait, szerintük egyszerûen bomlasztott, és kizárólag egyesületének színében indult volna, a Jobbik érdekeit figyelmen kívül hagyva.

Jobbikosok egymás ellen indulnak

Az V. kerületben tehát jelen állás szerint a párt alelnöke és volt kerületi elnöke fog indulni a Jobbik új jelöltje, Rétháti György ellen.

A történet túllendült a kizárt politikus személyén és a Kuruc.info megpróbált utána járni, bomlasztja-e a pártot Bégány Attila és miért állt ki mellette Molnár Tamás. A Jobbiknak a kizárásról szóló közleményét itt olvashatják.

Választmányt akart

Bégány a budapesti elnökök többségének és Molnár Tamásnak a támogatásával meg akarta még az önkormányzati választások előtt alakítani a Jobbik Budapesti Választmányát. Ezt a kezdeményezést Kovács Dávid elnök és Szabó Gábor pártigazgató Molnár és Bégány szerint zendülésnek minősítette, hiszen azt csak az Országos Elnökség hívhatja össze. Utóbbi, ahogy az választások után (2006 tavasza) előfordul pártok életében, az Országos Választmányt is össze akarta hívatni, és vidéki szervezeti vezetőket próbált rávenni e célra. Sőt, a párt éves költségvetését is az Országos Választmánnyal akarta elfogadtatni.

Igaz, a vezetéssel szemben elfogadta volna a MIÉP-Jobbik Harmadik Út országgyûlési eredménye alapján járó költségvetési támogatás a Jobbik számára kedvezőtlenebb megosztását is a pénzhiányra hivatkozva. Papolczy és a MIÉP ugyanis nem hajlandó az összeg előzetesen rögzített 50-50%-os elosztására, ezért a Jobbik mai napig egy fillérhez sem jutott (a MIÉP sem, mert a két társelnök aláírása szükséges a felvételéhez) 2006-os támogatásából.

A Jobbik Országos Választmányának egyébként van elnöke (Nagy Ervin), de magát a választmányt nem hívták még össze a Jobbik történetének három éve alatt.

Bégány a Kuruc.info-nak kifejtette, hogy az általa építőnek, de a vezetés által bomlasztónak ítélt tevékenységét az gyorsította föl, hogy a választás után a Jobbik szerinte egy fideszes félfordulatot tett és ez ellen akart egy szervezett erőt támasztani. Igaz, Tarlós István főpolgármester-jelölt támogatását maga is helyeselte, bár szavai szerint nem egyoldalúan.

Elnök lenne

Az V. kerület önkormányzati képviselője, a párt gyermekvédelmi kabinetjének volt vezetője mindezen kívül bejelentette: az őszi tisztújításon benevez ez elnöki posztért folyó versenybe. Szavai szerint rossz szemmel nézték gyakori, nem ritkán a Fidesszel és a KDNP-vel konfrontálódó közleményeit is, például amikor bírálta, hogy Orbánék a kormánykoalícióval közösen balliberális elnököt választottak a Magyar Rádió élére míg a Jobbik vezetés nem kommentálta az ügyet.
Fő problémának azt rótta fel a Jobbik, hogy Bégány a párt belső szabályait áthágva, egyeztetés nélkül adott ki nem helyi témájú közleményeket. Végül, számos, nem nyilvános pengeváltást követően július 25-én a párt felfüggesztette Budapest V. kerületi elnökének tagsági viszonyát és etikai eljárást indított ellene. Vona Gábor alelnök is helyeselte a kizárását, aki a helyhatósági választások után várhatóan elnöknek jelölteti magát, és aki 2004 nyarától közel két évig nem vett részt a Jobbik tevékenységében. A Jobbik sokak által legjobb képességûnek tartott politikusa, Vona sem a 2006-os országgyûlési választásokon, sem most nem indul önkományzati képviselői vagy polgármesteri helyekért, utóbbi az elnökre, Kovács Dávidra is igaz.

A Jobbik Bégány állításait kategorikusan visszautasította múlt heti közleményében, eszerint BA a pártfegyelmet figyelmen kívül hagyó, bomlasztó tevékenysége miatt vált méltatlanná tagságára és pozíciójára. Mindezek mellett egyházellenességgel is megvádolták a párt egyik legaktívabb arcát, aki egy cikkében (Kárpátia 2005) evangelizációs templomok egyház általi kijelölését tartotta szükségesnek és
belső pártfórumokon valamint magánbeszélgetésekben többek közt a katolikus papi nőtlenség eltörlését szorgalmazta.

Bégány ezzel kacsolatban lapunknak azt mondta, ő vetette fel és fogadtatta el, hogy a a kereszténység eszméjének az alkotmányba emelése része legyen a párt programjának, és ő tartotta a Jobbik 2005-ös keresztállító akciójának a Parlament előtti beszédét is.

A Kuruc.info korábban azt is hírül adta, hogy értesülései szerint Kovács Dávid elnök nem kívánja újra jelöltetni magát az őszi tisztújításon, utódjának Vona Gábor alelnököt látná szívesen, aki szintén a Fidesszel való szorosabb szövetségi együttmûködést szorgalmazza.

Bégány véleménye szerint egyébként nem létező Etikai Bizottsággal akarják kizáratni, mivel a Jobbik soha nem választotta meg a Bizottság tagjait.

Jobbik: Bégány nem mond igazat

Novák Előd Jobbik-szóvivő a fentiekre reagálva elmondta: a pártnak a 2003-as alakulásától van Etikai Bizottsága, elnöke Fári Márton. Bár eddig nem volt komoly feladata, és Bégány csak alig egy éve tag, de tudhatna és tud is róla, hiszen Fári is állandó meghívottja az elnökségi üléseknek. Mivel a tagsági jogában felfüggesztett személy nyilvánosan megkérdőjelezte egy testület legitimitását, Szabó Gábor pártigazgató etikai indítványát ezzel kiegészíti. Az Etikai Bizottság pedig fontolóra veszi, hogy hivatalból a vádpontok közé emelje azt is, hogy Bégány telefonon Fári Mártont egyetemi oktatói állásából való kirúgásával fenyegette meg, mivel a "rendszerváltás" előtti kollégiumigazgatóként "vannak kapcsolatai" - legalábbis ezt állítja Fári.

Novák szerint koraiak azok a találgatások, hogy marad-e a párt élén Kovács Dávid. Vona Gábor alelnök mindenesetre szintén az önállóság híve, elmondása szerint nem a Fidesz szatellitpártjaként képzeli el a jövőt, az csupán Bégány agyszüleménye és összeesküvés-elmélete. Persze könnyen lehet ezzel vádaskodni azok után, hogy a Jobbik Tarlós Istvánt támogatja, de ezzel a döntéssel Bégány is egyetértett - mondta Novák.

Merre megy a Jobbik szekere?

Egy dolog valószínû: a Jobbik vezetésében komoly nézeteltérés van a párt útkeresésével, jövőjével kapcsolatosan. Kirajzolódni látszik egy az elmúlt éveket zárójelbe tévő, a Fideszhez legalábbis határozottan közeledni akaró irányzat, amit alátámasztani látszik, hogy minapi Balczó Zoltán nyilatkozat szerint a Jobbik csatlakozik a Fidesz Jó reggelt, Magyarország! Címû kiáltványához, sőt Orbánék szeptember 23-i kampányzáró rendezvényéhez is. Van ezen kívül egy az önállóságát a Fidesszel szemben hangsúlyosan képviselő irányzat. Az előbbibe tartozna Kovács Dávid, Vona Gábor és a Fideszt korábban a Likuddal rokonító Balczó Zoltán, az utóbbiba Molnár Tamás és a kizárási eljárás alatt alatt álló Bégány Attila. A tagság pedig majd a tisztújító kongresszuson mutathatja meg akaratát.

A Fidesz viszont már megmutatta: főpolgármester-jelöltje - mellesleg hazug és nemtelen indokokkal - 24 órán belül kétszer határolódott el a mögé gyakorlatilag ellenszolgáltatás nélkül felsorakozott Jobbiktól és a Turul-szobor megvédésnek ügyétől.

Kuruc.info