Ez a szovjet szörnyemlékmű ugyanakkor
Festékszóróval fújták le a szlovák nagykövetség kerítését és az előtte lévő járdát Budapesten szerdára virradóan magyar ellenállók. Vörös festékkel lefújtak egy, a kerítésen lévő hirdetőtáblát, valamint a nagykövetség kapucsengőjét, az épület előtti járdára pedig a következő feliratot írták: „Nem felejtünk".

A BRFK tájékoztatása szerint az ügyben ismeretlen tettes ellen indított nyomozást a kormányt kiszolgáló rendőrség. Még nem tudják, hogy egy vagy több ember volt a "tettes", mint ahogy azt sem lehet tudni, hogy pontosan mikor történt a cselekmény.

A BRFK a szlovák nagykövetséggel együttműködve vizsgálja a diplomáciai épület falán lévő kamera által rögzített felvételeket.

Kénytelenek járdát mosni

Szerdára virradóan a Szabadság téri szovjet hősi emlékművet is vörös festékszóróval fújták le ismeretlen magyarok, az obeliszk talapzatára „Újra nagy lesz", „Nem felejtünk", „Emlékezz" feliratokat írtak. A rendőrség sajtóügyeletese szerint egyelőre nem lehet tudni, hogy van-e összefüggés a két eset között. Az úgynevezett emlékművet az elmúlt négy évben már többször megrongálták.

Legutóbb 2004 novemberében egy 32 éves magyar ellenálló, Pál Márton fáradt olajjal öntötte le az obeliszket, őt a helyszínen járőröző rendőr azonnal elfogta. Bíróságon is meghurcolták, azonban a Nemzeti Jogvédő Alapítvány kiváló munkájának köszönhetően lényegében megúszta.

2004 márciusában hét embert vettek őrizetbe a rendőrök, mert átmásztak a szobrot körülvevő kordonon. A férfiaknál festékes vödrök, vésők és láncok voltak, de nem rongálták meg a szobrot. 2003 szilveszter éjjelén viszont sikerrel járt az az akció, amelyben vörös festéket öntöttek a szovjet gyalázatra.

Az obeliszket a Szabadság tér – és ezzel együtt az emlékmű – felújítása után vették körül rendőrségi kordonnal. A rekonstrukció miatt 2002-ben ideiglenesen lebontották a szobrot, majd az év végén adták át újra.

A szörnyszobor visszaépítése ellen számos szervezet tiltakozott, és több demonstrációt tartottak a helyszínen. A tizenöt méter magas szovjet "hősi emlékművet" a II. világháború után avatták fel Budapest belvárosában.

(Kuruc.info - MTI nyomán)